Sari la conținut

Amplificator audio PSS

Postări Recomandate

• 2 years later...

as putea elimina Q3 si Q10? (as vrea sa fac un stereo si am am decat 4 finali)

Ca sa alimentez doua module din acestea de la o sursa cu punte redresoare sunt necesare ajustari sau pot sa plec cu cate 2 x 3 fire (de la +, 0, -) cate unul pentru fiecare amplificator?

Pentru o putere de 50W (sper sa nu-mi fi scapat la lecturat) ce tensiune de alimentare este necesara (pentru varianta fara Q3 si Q10 daca este ok)?

Link spre comentariu
  • 3 weeks later...

Se poate elimina Q3 si Q10. In acest caz alimentati amplificatorul audio la +/- 35Vcc.

Si da, puteti pleca de la sursa cu cate trei conductoare (+, 0, -) la fiecare modul sau canal de amplificare.

Numai Bine

in aceeasi idee s-ar putea adauga inca o pereche sau doua similar Q3 si Q10 fara alte modificari?

Link spre comentariu

Se pot adauga alte perechi de finali, desi daca veti pastra tensiunea de alimentare de +/- 35Vcc, nu veti face altceva decat sa dati posibilitatea amplificatorului sa lucreze pe impedante mai mici decat a fost calculat initial. Dar poate urmariti acest lucru!

Numai Bine

Link spre comentariu

Se pot adauga alte perechi de finali, desi daca veti pastra tensiunea de alimentare de +/- 35Vcc, nu veti face altceva decat sa dati posibilitatea amplificatorului sa lucreze pe impedante mai mici decat a fost calculat initial. Dar poate urmariti acest lucru!

Numai Bine

nu neaparat,vreau doar sa cresc fiabilitatea etajului final,zilele trecute am intrat in posesia unui mixer amplificat 2x250 cu etajul final ars(la propriu)si mi-am propus sa-l resuscitez sau sa-l reconsruiesc, cum s-o putea.Si vreau sa-l supradimensionez,sa nu patesc ce a patit predecesorul meu...sa trebuiasca sa umblu cu letconu' si punguta cu piese in buzunar...ma gandeam sa montez doua sigurante automate corect dimensionate...a mai folosit cineva? timpul de declansare e undeva la 0,2s oare mi-ar proteja finalii in caz de sc.accidental? sau protejez siguranta cu tranzistorii?

p.s. alimentarea e la +_60v

p.s.2 din postul meu va dati seama ca sunt mai degraba electrician decat electronist... :wallbash:

Editat de biela
Link spre comentariu
  • 1 month later...

Vreau sa realizez si eu acest amplificator si as vrea sa ii pun 4 perechi de MJ15003 si prefinali 2sc5200 si 2sa1943.

Care ar fi puterea care as obtineao?

Citeste articolul asta:

http://www.tehnium-azi.ro/index.html/_/articles/surse-de-alimentare/Surse_de_alimentare_liniare_pentru_amplificatoare_audio

Avea dreptate administratorul siteului ca nu se uita lumea pe articole. Unora le e o lene sa citeasca. Nu-i mai simplu sa intrebi!

S-a dus basca noua generatie a lu Becali in Romania! Inainte citeam doua trei carti ca sa aflu ceva, acum nici 5 pagini nu mai citeste lumea! S-au invatat sa search-uiasca, iar daca nu gasesc informatia atunci e mai bine sa intrebi, cu toate ca in anumite situatii, cum este si asta, informatia era la trei pasi mai incolo.

Editat de politehnica
Link spre comentariu

@biela, tranzistoarele nu pot fi protejate cu sigurante automate datorita timpului de raspuns a acestora. Un 0,2 sec insemna mult pentru o componenta electronica, care s-ar distruge de la prima declansare cel mai probabil (depinde de componenta, gradientul curentului de scc. etc).

@iordan, vorba utilizatorului de mai sus, cititi acel articol. O sa vedeti ca puterea care o debita un amplificator audio nu are nicio treaba cu ce tranzistoare finale are acel amplificator audio (mai multe tranzistoare finale ii permite amplificatorului sa lucreze pe impedante din ce in ce mai mici debitand o putere mai mare pe o impedanta mai mica). Puterea care o debita un amplificator audio este dependenta de impedanta amplificatorului, tensiunea de alimentare a lui si puterea sursei de alimentare a amplificatorului. Celelalte componente electronice sunt dimensionate sa suporte puterea disipata, atentie - nu puterea debitata pe impedanta difuzorului cum cred unii, desi exista o dependenta intre aceste puteri. Teoria e destul de vasta, din acest motiv va recomand sa cititi acel articol unde sunt cuprinse informatiile principale.

La ce tensiune va ganditi sa alimentati amplificatorul ?

Numai Bine

Link spre comentariu
  • 4 years later...

La varianta modificata de "Yuri"  am lasat superdioda de la varianta originala la care am adaugat si un semireglabil pentru o plaja de reglaj mai mare, si am modificat pentru finali complementari, mai scad putin distorsiunile ... cam asa arata acum ... alte sugestii?

PSS_v3.png

Editat de Adrian_BBS
Link spre comentariu

De ce nu ati incercat sa folositi o superdioda cu tranzistor ? 

Varianta cu bootstrap si etaj cvasicomplementar are un punct de reper in istoria amplificatoarelor audio, iar daca as face "un clasament" de scheme de amplificatoare audio care ar merita construite asa cum sunt, cred ca versiunea cu bootstrap si etaj cvasicomplementar va fi printre primele locuri ale istoriei (nu performantei). Si merita pastrat aspectul ca atare.

Daca as face urmatorul pas dupa aceasta topologie dar pastrand etajul cvasicomplementar, as combina o un etaj final triplet cvasicomplementar cu etajul de intrare si VAS dintr-un amplificator NAP250, la care as mai adauga o protectie cu aducerea curentului la zero prin tranzistoarele finale. Daca sunt utilizatori interesati de o asemenea topologie (pe care as dori sa o dezvolt ca o inlocuire a kitului MB300 din amplificatorul prezentat in acest topic), putem dezvolta subiectul, creea niste cablaje test prototip si chiar putem ajunge sa prezint cateva cablaje de fabrica (dar se vor gasi si sponsori interesati in producerea lor, asemenea cazului cand am prezentat cablaje cu proiectul DP0257). Dar pana ajungem acolo, e important sa se regaseasca printre utilizatori si useri care sa participe efectiv la testarea practica a prototipului. O sa fac si eu asta dar toate la timpul lor, mai ales ca au ramas destul de multe proiecte in derularea si parca nu as vrea sa mai incep unul ca sa ramana neterminat. Dar cu ajutorul vostru, putem face si acest viitor kit de amplificator audio sa devina realitate.

Eventualele dorinte de a participa la testarea prototipului (a carui schema o s-o prezint in functie de interesul utilizatorului pana la data de 15 septembrie), se pot exprima in acest topic.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock