Sari la conținut

temperatura reglabila pentru letcon

steve taylor
 Share

Postări Recomandate

Necesitatea folosirii componenteleor smd, m-a impins sa-mi construiesc un letcon.Atasez schema si pcb.Brat letcon se poate procura

de la magazinele de specialitate. Eu personal l-am cumparat on line de la gsmnet.

Rezistenta letconului este de 24v, iar senzorul este termocupla (nu termistor).

Toleranta temperaturii reglate este intre +/-5 grade.

Bafta

post-9268-017197100 1303040855_thumb.png

post-9268-091325800 1303040864_thumb.png

post-9268-030822300 1303040876_thumb.png

post-9268-069831800 1303040886_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este cam inutil utilizarea a doua transformatoare, puteti alimenta doar cu unul, consumul este in jur de 25mA pe IC-uri, deci 7812, disipa cca. 0,6W, daca este alimentat prin redresor la 24V AC, sau in alta varianta, cu priza mediana si un capat.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Este cam inutil utilizarea a doua transformatoare, puteti alimenta doar cu unul, consumul este in jur de 25mA pe IC-uri, deci 7812, disipa cca. 0,6W, daca este alimentat prin redresor la 24V AC, sau in alta varianta, cu priza mediana si un capat.

Asa am facut, doar pe schema apar 2 trafo. Pana la urma am gasit un trafo cu mai multe infasurari. Programul cu care am desenat schema este limitat din punct de vedere a componentelor. Din aceasta cauza nici trafo, tl431 si triacul nu au simbolul corect.

Link spre comentariu

Programul cu care am desenat schema este limitat din punct de vedere a componentelor.

Eu cred ca ar trebui corectat, deschideti in Paint, PNG-ul si vedeti aici pe forum, am atasat doua fisiere cu simboluri electronice, pot fi utilizate prin copy/paste.

Aici.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Vin acu, cu fotografiile

Carcasa si trafo provin de la o plapuma (patura) electrica.

Scuze, daca nu am postat la locul potrivit. Nu sunt familiarizat, inca cu forumul. Daca credeti ca trebuie mutat la sectiunea DIY se poate muta.

Eu cred ca ar trebui corectat, deschideti in Paint, PNG-ul si vedeti aici pe forum, am atasat doua fisiere cu simboluri electronice, pot fi utilizate prin copy/paste.

Aici.

am vazut simbolurile trimise de dvs. insa totusi simbolul pentru MOC3021 lipseste, aveti acolo doar simbol de optocuplor simplu, cu foto tranzistor nu cu foto diac.

Incerc sa editez in programul pe care-l folosesc, din cate stiu are aceasta optiune, sa rectific schema si sa o postez din nou.

cu stima

post-9268-092573500 1303051469_thumb.png

post-9268-010869100 1303051485_thumb.png

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock