Sari la conținut

Acumulatori sau baterii pentru MICROFON wireless?

Postări Recomandate

Salut!

Mi-am cumparat doi acumulatori de 9V - 170mAmperi GP pentru un microfon wireless DB, destul de bun (200€). Nu am avut bani de Shure!

Unul din acumulatori nu l-am putut incarca asa ca am fost la service-ul GP unde am primit urmatorul raspuns raspicat: "Pentru microfoane nu este indicat sa cumperi acumulatori pentru ca posibilitatea de a-i putea folosi este de 50%. Antena 1 ne-a adus inapoi un brat de acumulatori din acelasi motiv si n-am putut face nimic. Din cauza cerintelor de putere prea mari ale unui microfon profesional se folosesc DOAR baterii Alcaline si super alcaline, in niciun caz acumulatori"

Cei care aveti experienta in domeniu, ce parere aveti fata de aceasta explicatie? Este una logica si adevarata? Atunci nu exista acumulatori "profesionali" sa-i numim pentru microfoanele wireless? La o folosire intensiva este cat se poate de nerentabil sa cumperi mereu baterii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o folosire intensiva este cat se poate de nerentabil sa cumperi mereu baterii...

Daca microfonul este folosit in reprize mai lungi(fara posibilitatea reancarcarii acumulatorilor)este de preferat, utilizarea bateriilor.

Link spre comentariu

Ati putea incerca sa faceti o referinta de tensiune stabilizata pentru tensiunea de alimentare si sa va lipsiti de baterii (spuneati ca folositi doua baterii de 9V, deci rezulta un 18Vcc). Utilizati un transformator toroidal micut cu o punte redresoare si un 7818. Asta ar fi o solutie, nu stiu cat de buna dar este.

Link spre comentariu

• 3 weeks later...
Ma interesa aspectul tehnic al problemei in special... Ce au bateriile in plus fata de acumulatori? De ce oamenii aceia erau asa siguri ca acumulatorii nu sunt indicati pt microfoane?

Pai cred ca e de la sine inteleasa diferenta dintre o BATERIE si un ACUMULTOR din pct. de vedere electrotehnic sau nu ? ! unsure.gif

Link spre comentariu

Ati putea incerca sa faceti o referinta de tensiune stabilizata pentru tensiunea de alimentare si sa va lipsiti de baterii (spuneati ca folositi doua baterii de 9V, deci rezulta un 18Vcc). Utilizati un transformator toroidal micut cu o punte redresoare si un 7818. Asta ar fi o solutie, nu stiu cat de buna dar este.

Interesanta idee dar e un pic in ... copac :m7:

Link spre comentariu

• 1 month later...
Salut!

Mi-am cumparat doi acumulatori de 9V - 170mAmperi GP pentru un microfon wireless DB, destul de bun (200€). Nu am avut bani de Shure!

Unul din acumulatori nu l-am putut incarca asa ca am fost la service-ul GP unde am primit urmatorul raspuns raspicat: "Pentru microfoane nu este indicat sa cumperi acumulatori pentru ca posibilitatea de a-i putea folosi este de 50%. Antena 1 ne-a adus inapoi un brat de acumulatori din acelasi motiv si n-am putut face nimic. Din cauza cerintelor de putere prea mari ale unui microfon profesional se folosesc DOAR baterii Alcaline si super alcaline, in niciun caz acumulatori"

Cei care aveti experienta in domeniu, ce parere aveti fata de aceasta explicatie? Este una logica si adevarata? Atunci nu exista acumulatori "profesionali" sa-i numim pentru microfoanele wireless? La o folosire intensiva este cat se poate de nerentabil sa cumperi mereu baterii...

???????????

poate mai este nevoie

baterii alcaline nu am gasit decat proaste si foarte proaste , in anumite aparate ale mele dupa 1 minut aparea " low battery !!!"

Cu acu Ni-Mh de 2500mA sau cele de tip 9V de 700mAh totul functioneaza super in jur de 5-10 ore .

Peoblema este ca se autodescarca nu se pot tine o saptamana incarcate ca apoi sa le folosesti trebuie reincarcate.

Au aparut tipuri noi dar inca nu am studiat problema.

Acumulatoare Li-Po sunt mai bine din acest punct de vedere , doar ca nu stiu daca se fac la gabaritul celor de tip 9V .

Acestea Ni-Mh si Li-Po necesita incarcator adecvat ca sa nu se strice la incarcare defectuoasa.

De fapt am ajuns pe forum cautand incarcator de Ni-Mh .

Diferenta intre baterie si acu ar putea fi de 0,3V bateriile au 1,5V tensiunea nominala iar acu 1,2 sau 1,4 pe o celula.

deci nici cea de 9V nu-i 9V ci 7x1,2 =8,4V

diferente ce nu pot fi fatale doar toate aparatele sun construite sa functioneze si cu acumulatori .

18V se poate face si din 3 V cu un mic convertor DC-DC bine foltrat si izolat ca sa nu apara interferente cu emitatorul .

Asa am eu in Zoom-H4 digi recorder si microfon stereo USB si produxe si 48V phantom power ptr microfoane condenser cu doua baterii sau acumulatorii tip AA.

Link spre comentariu

baterii alcaline nu am gasit decat proaste si foarte proaste , in anumite aparate ale mele dupa 1 minut aparea " low battery !!!"

Ati incercat si Duracell?Nu sunt fan al americanilor,dar recunosc daca au un produs bun.

Link spre comentariu

• 2 weeks later...
Ati incercat si Duracell?Nu sunt fan al americanilor,dar recunosc daca au un produs bun.

Da am incercat dar sunt vechi si proaste mai toate foarte rar au tinut mai mult , an cumparat in tot felul de magazine si in centru si cu vad mare pana la urma baterii romanesti normale luate de la "buticul" de langa bloc ,unde cumpar si paine , au tinut mai mult Asa ca am ajuns la Duracell acu NiMh de 2500mAh cu care am reusit sa m apropii de timpul de functionare din cartea tehnica .

Problema cu acu . ca la un moment dat n-o sa stiu cat de incarcat este si cat a pierdut din capacitate maxima de incarcare .Si mi-e ca plec la munte cu tot felul de scule si incarcatoare si ma trezesc ca nu mai tin acumulatorii , poate gasesc baterii poate nu la cate un punct comercial .

Link spre comentariu

Scrie pe baterie data expirarii.

data expirarii dar nu capacitatea la data expirarii .

Eu folosessc multe baterii la job , sunt de toata jena absolut toate , am cumparat cu cutiile din toate tipurile ce le-am gasit si toate-s proaste .

Ptr uz personal La pretul de 3 ori al unei baterii "destepte" cumpar acu NiMh ce daca tine 300 de cicluri este deja o afacere buna .

Singura problema a fost cu incarcarea corespunzatoare , dar pana la urma dupa multe cautari am gasit incarcator ptr NiMh care incarca si controleaza individual fiecare din cele 4 acu tip AA , incarca si 2xAA si un AAA in acelasi timp , sesizeaza separat starea fiecarui acu..si incarca dupa algoritmul NiMh ...4 acu de 2500Ah incarca in 3 ore >Doua AA 2500Ah in 90 min si fara incalzire prea mare .

A doua aproblema a fost cu pierderea capacitatii in caz cand nu le folosesti , si trebuie incarcate din nou , cu patru incarcatoare acum pot sa le incarc in caz de nevoie.Doua rapide automate si unul cu C/10 cu timer 17 ore plus inca unul cu care incarca doua AA cu 300mA dar are numai "timer " si supraincalzeste acu.

toate aparatele mele inclusiv microfoane wireless functioneaza corect cu acu.NiMh .Cu afisajul "stare baterie" ar fi o problema dar te obisnuiesti , arata baterie aproape descarcata cand acu practic are inca aprox 3/4 din capacitate .

Ptr cele de 9V am numai incarcatorul cu C/10 nu am vazut incarcator rapid ptr ele.

Link spre comentariu

Eu folosessc multe baterii la job , sunt de toata jena absolut toate , am cumparat cu cutiile din toate tipurile ce le-am gasit si toate-s proaste .

Eu am fost si sunt multumit de marca in discutie,altfel nu faceam aceasta recomandare.

Link spre comentariu

Eu am fost si sunt multumit de marca in discutie,altfel nu faceam aceasta recomandare.

In orice caz este scump sa folosesc numai baterii cateodata am nevoie de 8 bucati AA ce ma tin in medie 5 ore .Si cu o garnitura de inca 8 bucati ptr siguranta ar fi un sport cam scump cu bateriile la 3-5 Ron bucata.La nevoie le pot incarca 8 acu. AA in 3-4 ore cu doua incarcatoare rapide.

Oricum este mai rentabil cu acumulatoare.

In aparate de masura nu-s Ok acumulatoarele deoarece se autodescarca destul de repede .Chiar nefolosite trebuie sa le reincarci dupa aprox 5 zile.

Ai o invetsitie la inceput in incarcatoare apoi dupa 10 -15 cicluri de incarcare iesti in castig si minimum un an esti asigurat cu "energie" ptr aparate daca incarci zilnic .Dupa specificatiile de reclama acumularoarele ar trebui sa tina 1000 de cicluri in conditii de incarcare corecte , daca tin 500 de cicluri este OK.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock