Sari la conținut

subwoofer se aude prost...


alynjmenaru

Postări Recomandate

Am primit de la un prieten un sistem 5.1 (din Spania).Subwooferul este destul de mare.Difuzorul are 8 inch.Bass reflex.Problema este ca se aude foarte prost la volum mare...nu stiu cum sa descriu sunetul sa va dati seama...parca ar fii ceva in fata portului de bass(huruie) se aude nasol rau ce sa mai...numai bass nu e ala...parca sufla vantul printe crengi (treaba e ca se aude foarte tare) stiu si eu ca exista distorsiuni dar nici chiar asha...CARE CREDETI CA AR FII CAUZA (DIFUZORUL SAU AMPLIFICATORUL)iZOLATIE FONICA ARE PT CA L-AM DSFACUT...

post-4993-047099500 1301782013_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca membrana este accesibila, deplasati-o cu degetele plasate pe diametru si veti simtii daca freaca, daca nu probabil este amplificatorul.

am desfacut si difuzorul (nu are nimic este intact) sistemul este nou.Ma gandeam ca poate este prost conceputa incinta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunteti sigur ca difuzorul este bun(nu estetic), atunci este defect amplificatorul.

l-am conectat acum la o statie care are iesire de subwoofer...si se aude tot asha...deci nu este de la amplificator...cred ca difuzorul este de vina...este slab ca putere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai puteti face o verificare pentru a fi sigur, daca aveti un transformator cu o infasurare de cca.5-6V/1A pe care s-o conectati la difuzor, daca obtineti un ton plin, difuzorul este bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai puteti face o verificare pentru a fi sigur, daca aveti un transformator cu o infasurare de cca.5-6V/1A pe care s-o conectati la difuzor, daca obtineti un ton plin, difuzorul este bun.

nu am asa ceva...cum am mai zis sistemul este nou.deci difuzorul nu are cum sa fie de vina (sa vie descentrat sau sa aiba alta problema) am desfacut panoul din spatele lui (unde este radiatorul si mufele de intrare/iesire) in timp ce rula muzica si nu se aud acele distorsiuni.Deci difuzorul este ok.Cand este pus panoul (si lucreaza in incinta lui bassreflex) atunci se aude.Ori este prost conceputa incinta (subdimensionata0 ori portul de bass este subdimensionat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil s-a slabit o fixare a unui element de constructie atunci si vibreaza la anumite frecvente.

P.S.

Chiar daca un difuzor este nou, poate fi descentrat.

m-am gandit si eu la lucrul acesta (cu vibratiile la anumite frecvente).Pana la urma am gasit un loc in camera unde nu mai sunt asha sesizabile "distorsiunile"".Multumesc mult pt interes.Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock