Sari la conținut

monostabil si temporizator cu un singur tranzistor MOS


Postări Recomandate

Se poate face un monostabil sau temporizator (3 secunde) cu un singur tranzistor MOSFET si cateva componente adiacente?

 

:music_hifi:

Editat de titi
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3683-monostabil-si-temporizator-cu-un-singur-tranzistor-mos/
Distribuie pe alte site-uri

Monostabilul as vrea sa fie actionat de un buton fata de masa iar temporizatorul sa se actioneze atunci cand se aplica tensiunea de alimentare. Deci, as vrea doua circuite diferite, ambele cu cate un tranzistor MOS. :music_hifi:

Editat de titi

Dar care circuit din ultima imagine functioneaza ca monostabil si care ca timer?

Pai cred ca este evident, doar unul are comanda cu buton.

Monostabilul as vrea sa fie actionat de un buton fata de masa iar temporizatorul sa se actioneze atunci cand se aplica tensiunea de alimentare.

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock