Sari la conținut

senzor prezenta


sipa

Postări Recomandate

Buna ziua,

Ma intereseaza daca si unde pot gasi in comert un senzor de prezenta. (nu senzor de miscare).

As vrea sa aprinda un bec si sa stea aprins atat timp cat este cineva in raza de actiune.

Mentionez ca nu sunt electronist, deci nu ma pricep la scheme si realizarea lor.

Acum am un senzor de miscare dar daca il setez pt. un timp scurt si am nevoie de mai mult timp ma obliga sa ma misc pentru a se activa din nou si nu intotdeauna se poate.

Daca il setez pentru un timp mai lung nu imi convine deoarece este posibil sa am nevoie de doar 5 sec. si atunci restul timpului consuma degeaba.

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa aprinda un bec si sa stea aprins atat timp cat este cineva in raza de actiune.

 

 

Daca accesul in zona se face printr-o use, un montaj(bariera IR sau releu reed) care sa actioneze la intrare si la iesire.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Daca nu e prea tarziu!

O alta varianta ar fi senzorul de prezenta RF (radio frecventa). Poate sa aiba o mica antena iar in prezenta persoanei isi modifica frecventa fata de situatia in care se afla in veghe, cand are o alta frecventa; prin mixarea lor apare semnalul necesar alarmei. L-as putea compara, oarecum, cu senzorul descris mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock