Sari la conținut

Transformator toroidal

deletet

Postări Recomandate

Vizitator uuciN

Cred că pentru a evita astfel de disensiuni, cel mai bine ar fi să scanăm o carte de specialitate,

cei care avem posibilitatea, din păcate eu nu am o astfel de carte c-aş fi postat-o, şi să le oferim

celor interesaţi, şansa de a o lectura.

Sînt convins că vor fi foarte mulţi, cei interesaţi.

Printre ei, mă număr şi eu.

Referitor la postarea mea cu nr. 46, vreau să fac o rectificare cu scuzele de rigoare.

Este vorba de revista Tehnium nr. 2 din 2006.

Editat de uuciN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa atasez un tabel cu miezuri toroidale care utilizeaza materialul cel mai potrivit pentru aplicatiile Dvs :tabla silicioasa

laminata la rece cu cristale orientate de grosime 0.30mm.

Inducia de saturatie este peste 1.7T ,pierderile 1w/kg la 1.6T.

Tabelul da numarul de spire/V si densitatile de curent recomandate de producator pentru fiecare miez.

Rog sa obsevati urmatoarele lucruri :

- pentru toate miezurile inductia la functionarea in gol este de 1.7T .Inductia in sarcina va depinde de puterea transformatorului ,

ea scazind odata cu puterea acestuia.La puteri mari vor rezulta si valori mari ale inductiei (1.67..1.68T),ce vor conduce la valori

ridicate ale curentului de cuplare.

- densitatile de curent sunt invers proportionale cu puterea.Cineva pe aici sustinea contrariul...Aceste densitati vor trebui sa aiba valori

si mai mici la infasurarile de curenti mari ,stiut fiind ca pierderile in cupru sunt proportionale cu patratul intensitatii.

- in calculul numarului de spire ale secundarelor va trebui avuta in vedere si caderea de tensiune(21% la 10VA ...3.5% la 1000VA)

- calculul termic va trebui sa valideze alegerile Dvs

- puteti gasi coeficientii care intervin in calculul sectiunii miezului , Ks si Kg ,rezolvind un sistem de doua ecuatii cu doua

necunoscute Sfe=KS*sqrt((P*Kg)/(f*Bfe*J)) ,unde J este densitatea medie de curent .

Cu ecesti coeficienti puteti calcula miezurile pentru alte puteri care nu sunt cuprinse in tabelul atasat.

- alegerea unui miez din tabel nu ar trebui sa aiba ca unic criteriu puterea pe care este capabil sa o transmita.

Se pot adopta si miezuri mai mari atunci cand doriti cadere de tensiune sau supratemperaturi mai mici,cand aveti multe secundare

cu tensiuni mari ce nesecita izolatii intarite sau ...cand nu aveti chef sa bobinati prea mult.

Va doresc un week end linistitpost-4709-052941700 1302342511_thumb.jpg!

Link spre comentariu

• 1 year later...

Salut .Sunt membru nou si as avea si eu o intrebare.As dori sa-mi dea si mie cineva niste formule pentru calcularea sectiunii unui miez toroidal.Precizez ca miezul il am de la un autotransformator romanesc ,(nu mai stiu de la ce firma dar tin minte ca scria pe emblema electrobobinaj si mai departe nu mai tin minte) este confectionat din tola de 0,35mm la cald si este nou nout fara pic de rugina .Mi se pare ca este si lacuit miezul ,dar am aceste autotrafuri de cand sunt eu mic.Marimile trafului sunt :

inaltime=74mm

D.ext.=11,2mm

d.int.=6,1mm

Grosimea pachetului de tole este de 2,5mm

As mai dorii sa stiu si cum se calculeaza putearea unui asemenea traf fara formula clasica s=u*i.

Am bobinat dupa niste formule pe care le tineam eu minte dein matematica de a 8-a .Pot sa zic ca mi-a iesit totul bine dar mi se cam incinge primarul de la el dupa 1 minut de functionare.primarul l-am facut cu conductor de 1mm si 300spire iar secundarul din conductor de 3mm la 6v(2 secundare).Am aplicat formula A=(D-d)*h.As dori multa seriozitate si sa-mi explicati ce am gresit .Am masurat tensiunea din ambele secundare si am obtinut cat trebuia 6.0v pe fiecare secundar.Am idee de ce e posibil sa fi gresit dar as vrea sa vad ce solutii propuneti.Si nu doresc numai rezultate ,vreau rezolvarea completa si cat mai urgent posibil.

Editat de anonim78777
Link spre comentariu

Am aplicat formula A=(D-d)*h.

Cititi articolul care a fost recomandat mai sus, o sa gasiti multe raspunsuri la problemele pe care le-ati formulat mai sus. Inclusiv faptul ca, formula pe care ati aplicat-o pentru calculul sectiunii active a miezului nu este tocmai cea corecta. Recititi articolul. Eventual, verificati rezultatele si cu ajutorul fisierului excel postat in topicul urmator:

http://www.tehnium-a...le/page__st__15

Numai Bine

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock