Sari la conținut

ati realiza vreodata un preamplificator cu tuburi

releu
 Share

Postări Recomandate

• 7 years later...
  • Răspunsuri 35
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

On 11/10/2009 at 12:52 PM, iulidan2 said:

Dupa ce am mai citit cate ceva si dupa ce am reusit sa aduc la parametrii acceptabili, inca doua amplificatoare pe lampi, am gasit si ceva scheme de preamplificatoare, unele chiar la tensiuni mici; poate merita incercate.

post-1368-1257850292_thumb.png

post-1368-1257850315_thumb.jpg

legat de prima schema, nu inteleg, se face strap intre g3 si catod, si strap intre g2 si minusul difuzorului? multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 05.08.2020 la 17:15, AsdAsd a spus:

legat de prima schema, nu inteleg, se face strap intre g3 si catod, si strap intre g2 si minusul difuzorului? multumesc.

Cum am spus și în alt loc, schema asta este o prostie  

Dacă vrei să faci un preu alimentat la tensiuni mici, caută întâi tuburi ECC86, special concepute pentru a funcționa la tensiuni mici. 

Bine..... eu nu prea înțeleg frica de tensiuni mai mari, ca să poți folosi și alte tipuri de tuburi. 

Editat de viobio
Link spre post

• 8 months later...

Am realizat cand eram copil in urma cu 40 de ani cateva amplificatoare ce tuburi, fara pretentii, dar nu le-am folosit decat ocazional caci erau consumatorea de energie, pentru joaca preferam amplificatorul cu tranzistoare complemntare cu germaniu de radio pacific, am avut un cablaj gol si am populat cu piesele necesare si a functionat.

acum nu as mai face, poate doar cu tuburi ultaminiaturale care se lipesc  direct

s-l1600.jpg

Link spre post

De ce simtiti nevoia sa lipiti terminalele pe circuit?! Din cauza filamentului incalzit la cateva sute de grade celsius, se propaga temperaturi destul de mari pe pinii de alimentare ai acestuia si cuprul cablajului tinde sa se exfolieze in acele zone. In plus, existenta soclului confera tubului o mai mare functionalitate, deoarece acesta se poate inlocui mult mai lejer. Dimpotriva, daca ar exista socluri specializate pentru multe alte componente electronice, eu personal as fi tentat sa renunt la o miniaturizare excesiva in favoarea functionalitatilor conferite de utilizarea soclurilor. Daca analizam bine dimensiunile tubului din imagine, el este lung de 36 mm si are un diametru de 10.2 mm, in timp ce un tub miniatura pentru soclu cu 7 terminale are un diametru tipic de 18.8 mm si o inaltime de multe ori sub 36 mm. Spre exemplu trioda produsa in China - 6J1 - are o inaltime de 34 mm, la care se mai adauga cei 7 mm ai acelui "mot" specific, adica un total de 41 mm. Daca punem la socoteala si cei 5 mm ai pinilor tuburilor subminiatura care este recomandabil sa ramana deasupra suprafetei PCB-ului, rezulta aceeasi inaltime totala de 41 mm. Nu am putut sa descifrez codificatia tubului reprezentat in postarea anterioara, dar sunt absolut sigur ca nu este vorba despre un tub produs dupa 1956. In acel an existau deja tuburile subminiatura avand pini plantabili direct pe un PCB prin lipire cu fludor in conformitate cu Catalogul de Tuburi Electronice editat in 1956: https://frank.pocnet.net/other/docs/CatalogDeTuburiElectronice1956.pdf , totusi raspandirea lor a fost destul de restransa, comparativ cu tuburile miniatura pentru plantarea pe socluri. Daca se urmareste o constructie cat mai aplatisata a montajului, atunci exista solutii de plantare a soclurilor de asa maniera incat tubul sa stea in pozitie orizontala. In acest mod, tubul miniatura ar ocupa un gabarit in inaltime cu doar 8.6 mm mai mare decat in cazul utilizarii tuburilor subminiatura avand pini plantabili prin lipire.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.