Sari la conținut

Identificare primar,secundar transformator!


Letcon

Postări Recomandate

Atasez 2 poze pentru ca nu imi dau seama unde as putea alimenta transformatorul din imagini cu 230v si unde ar fi priza mediana pentru diferitele tensiuni din secundar.In primul rand partea de alimentare 230v m-ar interesa,pentru ca la secundar poti identifica tensiunile mai repede dupa alimentare(230v).Am facut niste masuratori pe cei 4 pini(3+1 rupt)si nu am obtinut o valoare care sa imi dea siguranta unde vine alimentarea 230v,am obtinut un maxim de 4,5 ohmi si ma asteptam undeva la 100,200ohmi pentru a sti sigur unde se face alimentarea.Daca ma puteti ajuta cu 2,3 informatii raman dator :hi:

 

15ygc9s.jpg

2evxo9i.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pachetul de tole(miezul) e aproape cub,8x8x9 cm,are in jur de 4,5 kg,a fost luat din ceva audio hi-fi,amplificator sau ceva de genu,2x32v 2x21v 1x5,5v si vreo 500w(mi-a spus cel care mi l-a dat).post-9219-032645100 1295977597_thumb.jpgpost-9219-008999500 1295977611_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci, primarul transformatorului este format din acei 3 + 1 pinii (partea cu un pin rupt). Rezistenta ohmica este mica deoarece, foarte probabil, primarul face scurt intre doua straturi de spire sau intre mai multe seturi de spire adiacente. Deci, probabil cine va dat transformatorul, vi l-a dat tocmai din acest motiv (pentru ca era defect dar nu in totalitate). Rebobinarea primarului ar fi o optiune dar reimpachetarea pachetului de tole la forma initiala este foarte greu de facut. Ramane sa cantariti cat de rentabila mai este rebobinarea transformatorului si daca sunteti 100% hotarat sa faceti lucru asta.

Daca aveti un transformator cu o iesire de 24...48 V ati putea sa alimentati cu aceasta tensiune, de proba, primarul transformatorul intre pinii 3+1 si sa urmariti evolutia curentului primar si tensiunile secundare. Bineinteles, intregul montaj va fi protejat de o siguranta electrica corespunzatoare, pentru orice eventualitate.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am probat prima data cu un transformator mic cu o tensiune simpla de 12V alternativ si am masurat ceva tensiuni pe pinii secundarului transformatorului mare,ceva de genul 1,2V maxim(ceva normal ma gandesc avand in vedere raportul de transformare 230->30v cat are din fabrica transformatorul).Am depistat(ma gandesc ca si corect) unde vine alimentare cu 230v,am aratat in imaginile de mai jos si am masurat urmatoarele tensiuni din secundar ca in imagine,fata de priza mediana si pinul 1 sunt 31v,fata de pinul 2 tot 31v,intre pinul 1 si 2 sunt 62v(normal).

Intre priza mediana si pinul 3 sunt 20v,la fel si cu pinul 4 si mediana tot 20v,iar intre pinii 3,4 40v(iar normal).Valorile astea mi le-a spus(aproximativ) si cel de la care am transformatorul.

Acum se pune intrebarea daca transformatorul are vreun defect "interior"(cum ati spus dvostra donpetru)care sa nu se observe si cum ar putea fi acesta depistat,in cazul in care folosim transformatorul intr-un montaj care include si un amplificator audio de putere(2x50-100w de exemplu)si nu vrem sa avem surprize in functionare?

Multumesc

post-9219-024848600 1295983903_thumb.jpg

post-9219-084497600 1295983946_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitandu-ma inca o data la imaginile postate mai sus, as zice ca transformatorul seamana cu un transformator din sistemele audio Logitech 5500. Nu sunt 100% sigur, dar avand in vedere ca acum cateva luni in urma am depanat asa ceva, as spune ca seamana. Se poate sa fie si de la o combina muzicala, dar ma cam indoiesc.

 

In fine, deci pana la urma ati depistat care este primarul, adica partea de bobinaj cu un pin rupt din prima imagine de mai sus. Totusi, vedeti sa nu aveti cumva in primar doua infasurari. Aceste doua infasurari sunt prevazute pentru a putea alimenta transformatorul si la 115V. Deci, dupa cum l-ati alimentat as tinde sa cred ca l-ati alimentat tocmai pe o astfel de infasurare. Dar trebuie reverificat practic lucru asta, inclusiv daca exista vreo legatura intre pinul rup sau celalalt pin intre care ati scris 230V cu ceilalti doi pinii alaturati. Sau altfel spus, daca intre pinii intre care aveti scris mai sus 230V se regaseste aceeasi rezistenta ohmica ca intre ceilalti doi pinii alaturati de aceșteia.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in poza de mai jos:

-intre 1 si 2 sunt 4,9ohmi

-intre 1 si 3 sunt 4,7

-intre 1 si 4 sunt 0,7

-intre 2 si 3 sunt 0,8

-intre 2 si 4 sunt 4,9

-intre 3 si 4 sunt 4,7

post-9219-025860800 1295987639_thumb.jpg

Din ce am vazut pe internet logitech z5500 are transformator toroidal inauntru.De curios m-am uitat la un clip pe youtube unde era prezentat si la interior :)

Deci unde ar fi mai indicat pana la urma sa pun cei 230V pe cei 4 pini?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am spus mai sus Logitech 5500, ce-i drept nu eram 100% sigur ca era seria 5500. Oricum, tin minte ca un transformator asemenea era dispus pe placa radiatorului unde sunt prinsi finalii.

 

Dar, in fine, sa revin la subiect. Valorile masurate nu sunt tocmai 100% reale. Sigur ati masurat corect? Din imagine nu se vede, dar capetele infasurarilor din partea primara, cea cu un pin rupt, cum sunt legate sau prinse de pinii? Spre exemplu, la pinii 2 si 3 vin doua capete de conductor pe fiecare pin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre exemplu, la pinii 2 si 3 vin doua capete de conductor pe fiecare pin?

Daca tin minte bine la 2 dintre pinii unde s-ar gasi primarul,vin sigur cate 2 capete de conductor(nu mai stiu acum exact la care si cum...).Masuratorile le-am facut pe scala de 200 ohmi a aparatuli de masura(cea mai mica).Revin maine cu detalii ptr ca azi nu sunt acasa sa pot studia transformatorul.Oricum sper sa nu fie defect transformatorul(de niciun fel :thumbup3: )ptr ca vreau sa "experimentez" niste kituri audio de pe forum si ar fi pacat ptr ca de mai mult timp caut un transformator ca asta lucrat "la meserie" nu cum erau cele romanesti de stau sa zboare tolele de la loc si etc.

O seara buna si ne auzim maine cu detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un desen in paint ca sa pot arata exact dimensiunile...si cateva poze cu pinii primarului mai in detaliu.

La pinul 1(rupt) vin 2 fire,unul izolat cu alb(mai gros) si unul de cupru neizolat(mai subtire).

La pinul 2 vine 1 fir de cupru neizolat de grosimea celui neizolat de la pinul 1.

La pinul 3 vin 2 fire de cupru neizolate de dimensiune egala cu cele de la pinii 1,2 neizolate.

La pinul 4 vine 1 fir izolat cu alb exact ca cel de la pinul 1 izolat(mai gros).

 

post-9219-066298900 1296135818_thumb.jpg post-9219-052497100 1296135883_thumb.jpg

post-9219-052497100 1296135883_thumb.jpg post-9219-052497100 1296135883_thumb.jpg

post-9219-032822400 1296135980_thumb.jpg

post-9219-034816900 1296135926_thumb.jpg

post-9219-004050400 1296135961_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock