Sari la conținut

generator impulsuri electrice


molioa

Postări Recomandate

Sincer, chiar nu m-am gandit ca aveti ceva impotriva schemei, si cred ca schimbul de replici a fost bun si sper civilizat, ca sa foloseasca si la altii sa inteleaga cum functioneaza.

totusi am mari dubii ca cel ce a initiat topicul asta o sa sara pe schema asta (dupa cum se exprima nu cred ca e mare programator) de aceea ziceam ca daca aveti alta schema s-o postati aici, ca tipul a ales sa ma ignore oricum (ca el e destept)

RR

 

 

Nu vreau sa construiesc eu montajul. Eu doar solicit propuneri de scheme, care sa fie discutate aici, iar in final sa iasa cea mai buna varianta. Executia ei o voi propune tot aici, unor amatori de asemenea lucrari, contra cost, evident.

 

 

Deci sunt binevenite cat mai multe propuneri, iar discutiile pot fi constructive, nu cred ca se creeaza polemici din asta.

Parea mea, este ca as prefera varianta cu triac. Dar, cum am spus, profesionistii au cuvantul.

Editat de molioa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

iti zic eu ca trebuie, tot ansamblul mecanic va avea inertie si in functie de raspunsul mecanic, vibratii, va trebui sa jonglezi cu durata, nu o vei scote la capat numai cu tensiunea.

crede-ma asta fac de 20 de ani. Nu ai nevoie de nici un astabil separat MCU iti ofera asta pe gratis (si frecventa si durata impulsurilor, si tensiunea/curentul prin bobina)

RR

 

Nu vor exista nici un fel de vibratii. Tot ansamblul mecanic, este stabilizat pe o placa de fonta de 10kg, placata cu covor de cauciuc pe talpa. Reglarea tensiunii, imi este suficienta, sa nu complicam lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inertia piesei in miscare, aia nu se misca de la viteza 0 la x in 2 ms, crede-ma sunt de meserie la mine nu e hobby.

ma rog tu stii mai bine. Oricum schema aia care am postat-o regleaza tot, si tensiune si durata si oscilator.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa scriati.

Asta am inteles, dar cat consuma la 220V?

 

si cum as putea calcula asta? stiu doar ca solenoidul suporta un curent de maxim 2 A la 220 v.

 

inertia piesei in miscare, aia nu se misca de la viteza 0 la x in 2 ms, crede-ma sunt de meserie la mine nu e hobby.

ma rog tu stii mai bine. Oricum schema aia care am postat-o regleaza tot, si tensiune si durata si oscilator.

RR

 

Piesa in miscare, este actionata printr-un sistem de parghi -pentru multiplicare de forta, pe ghidaje de teflon si silicon. Nici acul de cusut nu cade de pe ea.

 

Mecanica, nici la mine nu`i hobby :helpsos:

Editat de molioa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mecanica, nici la mine nu`i hobby

 

 

pai atunci ce parere-ti dai de ce zic io acolo? despre inertie, si acceleratii, poti sa calculezi de ce durata minima a impulsului ai nevoie ca sa pui in miscare piesa mobila?

ca vrei sa mergi cu impulsuri minime ca sa nu incalzesti inutil bobina, si sa poti merge la frecventa mare cu capsatorul (peste 2 Hz) sau am inteles-o pe dos si pe asta? nu o sa mearga reducand tensiunea pentru ca o sa reduci forta de actionare.

 

 

din cauza asta spun ca ai nevoie de doua marimi cu care sa te joci, tensiunea (care implict va insemna si curentul) durata impulsului ca sa poti regla durata minima la care se va pune in miscare la o anumita tensiune. Dupa care mai ai pauza intre impulsuri care-ti va da frecventa (eventual)

Toate trei reglajele sunt acoperite de schema aia.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu doar ca solenoidul suporta un curent de maxim 2 A la 220 v.

Pai daca la 220V consuma 2A, la tensiune mai mica, curentul va fi inferior celor 2A, deci problema cu limitarea curentului este rezolvata, ramane doar reglarea tensiunii si a timpului de actionare.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca la 220V consuma 2A, la tensiune mai mica, curentul va fi inferior celor 2A, deci problema cu limitarea curentului este rezolvata, ramane doar reglarea tensiunii si a timpului de actionare.

Corect domnule Miron! asta ma chinui eu sa explic. Intodeauna curentul va fi inferior celor 2 A. Reglarea tensiuni este nevoie. Timpul de actionare, trebuie sa fie un impuls foarte scurt, cat sa faca o "plesnitura" electromagnetul. Dar sa fie capabil sa repete ciclul, la o noua actionare asupra microcontactului, foarte rapid, ideal ar fi cca o,6 secunde -asta pentru productivitate. Oricum, sa fie sub 1 secunda.

Editat de molioa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect domnule Miron! asta ma chinui eu sa explic. Intodeauna curentul va fi inferior celor 2 A. Reglarea tensiuni este nevoie. Timpul de actionare, trebuie sa fie un impuls foarte scurt, cat sa faca o "plesnitura" electromagnetul. Dar sa fie capabil sa repete ciclul, la o noua actionare asupra microcontactului, foarte rapid, ideal ar fi cca o,6 secunde -asta pentru productivitate. Oricum, sa fie sub 1 secunda.

 

 

Aparatul respectiv, este un prototip. Abia dupa ce il voi realiza, pot sa stiu exact parametri optimi de functionare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In iginerie iti propui niste parametrii (masurabili) si proiectezi in parametrii aia., nu faci si vezi ce iese.

aici chiar ca te va ajuta schema mea, ca poti ajusta toti parametrii astia modificand niste numere, fara sa lipesti sau sa schimbi piese.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca a incercat fara success sa explice ca un nou impuls este determinat de inchiderea unui contact, dar latimea inpulsului generat este independenta de latimea impulsului de la contact (asta pe ghicite)

deci frontul generat de inchiderea (sau deschiderea) contactului initiaza impulsul la solenoid.

indiferent cum e din punctul de vedere al schemei cu MCU nu e nici o diferenta, se foloseste o intrare unde se leaga contactul cu o rezistenta de pull up.

 

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock