Sari la conținut

Modificare amplificator

SIG

Postări Recomandate

Mai greu este sa fac PCB-ul.

Trebuie sa incepeti cu achizitionareaa componentelor pasive(rezistente si condensatori),pentru a cunoaste cotele de montaj.

Intrucat nu am doua infasurari separate in secundar ci doar una cu priza mediana

Puteti folosi, solutia asta.

post-9-1198351090_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 212
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ideea este ca eu trebuie sa alimentez cu tensiune simpla doua TDA2050.

Secundarul trafului este cu priza mediana.Nu am doua infasurari separate in secundar.

Acum,daca iau cele doua jumatati din secundar,care au in comun priza mediana,si le redresez obtin doua tensiuni simple,independente (?!) :

Ua = 22V si GNDa

Ub= 22V si GNDb

Ce nu sunt sigur este faptul ca masa de semnal fiind doar una,e comuna si ptr. L si ptr. R,daca duc aceasta masa de semnal si la GNDa si la GNDb sa nu fie vre-o problema.Practic se ating GNDa si GNDb.

Poate fi vre-o problema?

Mersi.

post-5-1198392370_thumb.jpg

Link spre comentariu

TDA2050 suporta max.+/-25 V simetric sau 44 Vsimplu.

Traful meu scoate AC 2 x 22 V deci redresat si filtrat am +/-32V ceea ce e prea mult ptr. alimentarea celor doua TDA2050.

In consecinta trebuie sa recurg la varianta alimentarii simple.

As'putea sa folosesc ptr. TDA-uri doar una din ramuri,fie cea simpla (0V,+32V) fie ramura cealalta simpla (-32V,0V).

Dar m-am gandit sa solicit simetric traful,punand un TDA2050 pe o ramura si celalalt TDA2050pe cealalta ramura.

In consecinta,in schema postata anterior are ceva daca se atinge GNDa cu GNDb ? Sau sa le alimentez ambele TDA-uri doar de pe o ramura?

Mersi.

Link spre comentariu

TDA2050 suporta max.+/-25 V simetric sau 44 Vsimplu.

La tensiunile Dvs.va trebuii sa faceti un stabilizator,indiferent daca sunt doua inseriate sau una singura,ca in solutia de mai jos,unde priza mediana nu mai este conectata,in situatia aceasta,inserierea este realizata,inaintea puntii.Daca doriti sa obtineti doar o tensiunea,obtinuta dupa redresarea celor 22VAC,puteti utiliza schema cu 2 diode,atasata.

post-9-1198403240_thumb.jpg

post-9-1198405226_thumb.jpg

Link spre comentariu

Tocmai ptr. a evita introducerea unui stabilizator nu se preteaza schema postata mai sus?

O reproduc mai jos.

Astfel cele doua punti scot tensiuni simple de 22 V care dupa redresare si filtrare imi dau cate 32 V fiecare.

Chestia este cu unirea meselor.Daca apar sau nu probleme.

Mersi.

post-5-1198405012_thumb.jpg

Link spre comentariu

Daca folosesc schema cea cu doua diode nu vor fi probleme de genul sa cada tensiunea?

TDA-urile vor amplifica frecvente din spectrul 310 -18.000 Hz.

Sa folosesc condensator cu capacitate dubla sau tripla ?

Mersi.

Link spre comentariu

Daca folosesc schema cea cu doua diode nu vor fi probleme de genul sa cada tensiunea?

Nu

Sa folosesc condensator cu capacitate dubla sau tripla ?

Fata de cat?Schema de redresare cu 2 diode si priza mediana a transformatorului,este tot redresare dubla alternanta,la fel cu solutia cu punte.

Link spre comentariu

OK.

Deci pot folosi aceasta redresare obtinand 32V fata de priza mediana,pe car o iau ca masa.

Tot acest traf e folosit ptr. alimentarea amplifului original cu tensiune simetrica,cu alte punti bineinteles.

Deci cele doua alimentari nu interfereaza intre ele intrucat sunt direct de la sursa .Corect?

Mersi.

Link spre comentariu

Dl. SIG, am proiectat pentru dvs. o sursa de tensiune care va permite sa alimentati atat TDA-urile cat si circuitul de crossover (filtrul activ). Realizand aceasta sursa aveti si avantajul eliminari din start a unui brum pronuntat existent la marea majoritate a amplificatoarele care au in structura lor circuite integrate in tehnologie monolitica, gen TDAXXXX.

sursa_alimentare_TDA2050_cu_filtru_activ.pdf

Link spre comentariu

Nu vad pentru ce,eu tot n-am inteles cum vreti sa alimentati si simetric si asimetric,cu acelasi redresor.

Nu cu acelasi redresor,ci cu acelasi transformator.

Alimentarea simetrica e cea originala care alimenteaza ampliful stereo original.

Vroiam ca de la acelasi transformator sa alimentez nesimetric,simplu adica,doua TDA2050,folosind intr-o configuratie pe care o cautam,infasurarea secundara cu priza mediana si bineinteles cu alte punti (doua)redresoare.

Se da :

una bucata sursa

Se cere:

alimentare simetrica si simpla ptr. ampliful X si doua amplifuri cu TDA2050,ca in figura de mai jos.

post-5-1198415375_thumb.jpg

Link spre comentariu

In cazul dvs., tinand cont de faptul ca aveti un singur transformator cu doua infasurari egale, va trebui sa alimentati simetric TDA2050, asa cum am aratat in schema de alimentare atasata mai sus. Ar fi si o solutie in care sa alimentati TDA2050 simplu dar acest lucru va poate creea din punct de vedere practic mari probleme in privinta traseului de masa (s-ar putea sa aveti "mici surprize"). De fapt asta a fost unul din motivele care m-au determinat sa aleg solutia de alimentare din PDF-ul de mai sus, cea mai potrivita pentru circuitele dvs. In plus, alimentarea simetrica in cazul dvs. va permite sa "stoarceti bine TDA-ul".

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock