Jump to content
Sign in to follow this  
cata2

Asm to Hex

Recommended Posts

Salutare la toata lumea . Rog colegii de forum , cei care pot , vor si stiu sa ma ajute sa convertesc un fisier .asm in .hex . Eu nu am reusit , deoarece ma depaseste rau treaba asta si am si 2 nopti de cautari si citit .

Atasez mai jos fisierul .asm . Multumesc anticipat.

DST435.ASM.txt

asm -> hex

se numeste asamblare (un fel de compilare simpla) nu e conversie de fisiere.

ai asamblor la pic-ul tau? ti-ai instalat tool chain-ul de la Microchip?

RR

Edited by roadrunner

Am instalat Mplab ide v.8.63...m-am invartit prin el si consultand ceva tutoriale am esuat in erori...tone de fisiere generate dar nici unul .hex . Asta este sunt branza la capitolul asta . Am inceput sa iau si lecitina dar cred ca degeaba.

Hmmmm...voi vreti sa invatati oul sa se cloceasca singur.....nu asta a fost intentia mea de a ma ajuta sa fac eu asta , dar daca am intrat in hora atunci sa jucam . Atasez eroarea mai jos :

post-8739-065933100 1295107064_thumb.jpg

Proiectul in asm de mai sus este realizat de dvs. sau preluat dintr-un anumit proiect de pe web?

se pare ca nu ai adaugat fiserul asm la proiect (nu stie ce sa compileze)

(sper ca nu are extensia .txt cum l-ai pus pe forum)

RR

Edited by roadrunner

Am incercat sa compilez programul asm de mai sus in MPLAB v6.61, dar din pacate asm-ul nu s-a compilat deoarece, se pare, are erori. Incercati sa contactati autorul programului.

Numai Bine

ma indoiesc sa fi ajuns la versiunea 4.35 si sa nu se compileze.

RR

Daca nu merge asta este....mai sap un pic . Povestea este ca am facut un multitester rc cu pic 16f88....autorul proiectului a pus la dispozitie fisierul care l-am pus pe forum si un hex . Problemele au inceput la programarea picului ,dand eroare la verificare . Dupa ce l-am sters si rescris de 2 ori i-am dat citire am avut surpriza sa vad ca toate adresele au valoarea 0x000...ciudat nu ? Am scos picul din programator si l-am bagat in montaj.....stupoare functiona , dar in partea de tahometru se blocheaza , iar partea cu voltmetru lipseste total . Partea buna este ca cele 2 parti nu-mi trebuiesc ca am sculele necesare , dar ar fi pacat de proiect .Multumesc oricum pentru amabilitate si promtitudine si va atasez si poza proiectului .

post-8739-057858100 1295118979_thumb.jpg

nu e si un fisier math16.inc pe pagina aia ?

(in toolchain nu exista dar codul asm il include)

RR

Edited by roadrunner

Release build of project `C:\PIC\Test\test.mcp' started.

Language tool versions: MPASMWIN.exe v5.39, mplink.exe v4.38, mplib.exe v4.38

Sat Jan 15 19:54:49 2011

----------------------------------------------------------------------

Make: The target "C:\PIC\Test\DST435.o" is out of date.

Executing: "C:\Program Files (x86)\Microchip\MPASM Suite\MPASMWIN.exe" /q /p16F88 "DST435.ASM" /l"DST435.lst" /e"DST435.err"

Message[306] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 198 : Crossing page boundary -- ensure page bits are set.

Message[306] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 205 : Crossing page boundary -- ensure page bits are set.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 243 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 253 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 469 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 471 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 473 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 924 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 1304 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 1824 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 2009 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 2013 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 2106 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[302] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 2637 : Register in operand not in bank 0. Ensure that bank bits are correct.

Message[306] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 3074 : Crossing page boundary -- ensure page bits are set.

Message[306] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 3138 : Crossing page boundary -- ensure page bits are set.

Message[306] C:\PIC\TEST\DST435.ASM 3191 : Crossing page boundary -- ensure page bits are set.

Make: The target "C:\PIC\Test\DST435.cof" is out of date.

Executing: "C:\Program Files (x86)\Microchip\MPASM Suite\mplink.exe" /p16F88 "DST435.o" /z__MPLAB_BUILD=1 /m"DST435.map" /w /o"DST435.cof" /x

MPLINK 4.38, Linker

Copyright © 1998-2010 Microchip Technology Inc.

Errors : 0

Loaded C:\PIC\Test\DST435.cof.

Release build of project `C:\PIC\Test\test.mcp' succeeded.

Language tool versions: MPASMWIN.exe v5.39, mplink.exe v4.38, mplib.exe v4.38

Sat Jan 15 19:54:51 2011

BUILD SUCCEEDED

Vezi ca am editat asm-ul ca avea o problema (am schimbat un simbol din "start" in "START" in mai multe locuri in cod, se compileaza dar habar n-am daca e functional

bafta.

RR

fisiere atasate

Test.zip

Edited by roadrunner

Super tare tipul....rapid ca numele .De verificat il verific maine dimineata ca este cam tarziu acum . Oricum mii de multumiri...si ceva berica . Promit sa pun burta pe carte mai serios .