Sari la conținut

prăjitor p?ine


ian

Postări Recomandate

Salut! Am o problema pe c?t de simplă...... pe at?t ?mi da dureri de cap......

Am un prăjitor de p?ine VICTRONIC (e al unui prieten)

După ce l-a folosit o perioadă ?ntr-o zi l-a băgat ?n priză si s-a ars rezistenţa...?l desfăcuse el să vadă ce e cu el...dar nu rezolvase nimic.

L-am desfăcut si eu si am verifiat componentele de pe placa electronica, avea cele 2 diode ?n scurt(nu se mai distingea ce scria pe ele..se termina cu...07 cred ).Am crezut că sunt diode 1N4007 dar spre surpriza mea ?mi puşcă siguranţa (montată de mine)pe alimentare si de fiecare dată se arde dioda D1. Am verificat toate componentele si sunt bune toate, inclusiv tranzistorii. Am schimbat de probă condensatorul de 470 microfarazi cu unul de 680 microfarazi(nu am avut de 470)si tot se arde siguranta,nu ?mi dau seama ce poate avea .M-am g?ndit că poate diodele nu sunt cele bune........!!!Dar nu stiu de care să pun.

Oare erau ceva diode zener?

post-3109-003132100 1294851950_thumb.jpg

post-3109-060314700 1294852117_thumb.jpg

post-3109-039912000 1294852144_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sare in ochi imediat, este condensatorul de 470uF/35V, cuplat la reteaua de 230V.T3 din desen, nu este cumva un tiristor si a fost inlocuit cu un tranzistor?Daca este S8550, acesta are tensiunea de lucru maxim la 40V.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva alimentarea trece intai prin rezistenta de incalzire a prajitorului?

 

Am schimbat condensatorul înca de la început dar tor pusca siguranta.

M-am gîndit si eu la asta dar cupă cum sunt legate firele în papuci o altă variantă nu este decât cea din imagine....

post-3109-020471900 1294933262_thumb.jpg

Mă tot gândesc că diodele care le-am schimbat să nu fi fost ceva diode zener ,căci nu am distins ce scria pe ele ...decît ceva cu.. o7 la sfârsit.

Am crezut ca are careva o schemă de la un astfel de aparat....nu e decât un temporizator.

Stiu ca uni zic " de ce nu îşi cumpără altul ca e ieftin" Da este ieftin cam 30 lei......dar e "durerea" asta că o schemă asa simpla îmi crează probleme.

Dacă ar avea cineva un astfel de aparat să îmi spuna ce fel de diode sunt acelea...ar fi super.

Mulţumesc oricum domnule "miron1974"

Piesele de pe placă nu au fost schimbate sunt originalele, de fabrică....în afara de cele 2 diode.

Le-am deslipit de pe placa si le-am verificat pe fiecare în parte.

Editat de ian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o altă variantă nu este decât cea din imagine....

Asa da, este corecta, dar masurati intre cele trei capete ale rezistente ce valori au, poate se conecteaza intre punctele 2 si 3, din desenul Dvs.

le-am verificat pe fiecare în parte.

Ati si masurat valorile rezistentelor, ca dupa culori cea de 750K si de 1M, nu prea seamana, sau sunt culorile alterate in poza?

P.S.

Asa cum ati desenat schema, nu pot fi zenere, zenerul daca nu este conectat in conductie inversa, se comporta ca o dioda redresoare.Bobina este a unui solenoid?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......dar e "durerea" asta că o schemă asa simpla ?mi crează probleme...

Iti creeaza probleme pentru ca nu abordezi corect problema.

Adica intai sa intelegi functionarea, mai ales ca e un circuit simplu, si abia apoi sa te apuci sa schimbi piese defecte.

Eu cred ca nu ai alimentat corect placa.

Cata vreme nu ai transformator, singurul mod posibil de a alimenta placa cu tensiune mica in acest caz, este sa se culeaga tensiunea care cade pe o fractiune din rezistenta de incalzire, adica ai acolo un divizor, sigur e asa,caci in desenul tau eu vad 3 borne pt rezistenta.

In stanga eu vad 2 borne mai apropiate, logic de pe alea ar trebui culeasa tensiunea.

 

Dar mai corect e sa faci o proba fara placa, numai cu rezistentele. Tens o aplici intre bornele intre care ai rezistenta maxima. Cu voltmetrul AC masori intre alea 2 borne apropiate de care zic, si vezi ce tensiune ai, probabil 10...30V, altfel nu tine montajul electronic.

 

Vezi sa nu fie suntata o parte din rezistenta, ziceai la inceput ca s-a ars, si poate ai reparat-o romaneste. Suntand o parte, tens de divizor se va mari, deci nu vei avea tens corecta pt montaj.

 

Montajul e probabil un temporizator ordinar cu tranzistori, nu cred ca ai acolo tiristor (vezi tensiuni elco).

 

Daca tot ai muncit la desenul de cablaj, fa si sch electrica, de acum e simplu.

Vazand si sch de principiu, iti explic cum merge, dar probabil o sa te prinzi, si nu va mai fi cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...vezi ce tensiune ai, probabil 10...30V, altfel nu tine montajul electronic...

Ti-am dat o valoare orientativa, inainte de a consulta datasheetul tranzistorului care alimenteaza bobina.

 

M-am uitat in datasheet si vad ca tranz e destul de slabut, intra in strapungere la UCE=20V.

Rezulta ca tensiunea de varf pe condensatorul de filtraj nu poate depasi aceasta valoare, ceea ce inseamna ca pe bornele de pe rezistenta de pe care culegi tensiunea de alimentare, nu trebe sa ai mai mult de 15Vef.

 

Practic, daca chinezul a proiectat corect, nu cred ca acolo sunt mai mult de 10Vef.

In aceasta situatie, luand in calcul si valoarea pe care ai specificat-o pt bobina, ar rezulta un curent prin tranzistor de circa 200mA, rezultand deci valori Uce-Ic care se incadreaza in aria de functionare sigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă mulţumesc frumos tuturor celor care mi-aţi răspuns :cheers2: , mulţumesc pentru ajutor....cred că acolo eu am abordat greşit problema .

Ai dreptate em2007! :xmas_biggrin:

V-a trebui să astept până luni, sunt plecat!

O să vă spun ce am rezolvat!

Mulţumesc frumos încă o dată!

Asta e pentru voi.. :1st:

Editat de ian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am probat montajul la o tensiune de 12V si funcţiona bine .Era clar.

Se pare că a puşcat rezistenta de ?ncălzire dintre punctele 2 si 3 iar proprietarul a aruncat bucata rămasă crez?nd-o neimportantă.

Şi eu care dădeam vina pe diode ...că or fi fost Zener!!!! Azi fac rost de rezistenţă de nichelină si o să măsor tensiunea rezultată ?n circuit.

Cu siguranţă v-a merge!

Mulţumesc ?ncă o dată......

post-3109-010566800 1295557711_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock