Sari la conținut

Schema temporizator

Postări Recomandate

Eu totusi o sa te contrazic, daca e vorba de aplicatii simple, si unul care nu lucreaza in mod curent cu mcu: Fa programator,insira mate la montaj, insira mate la calculator, scrie, compileaza, probeaza, auleo nu face ce-am vrut - goto1 ia-o de la capat,inoata prin datasheet si vezi ce ti-a scapat...

Asta ca sa nu mai zic de situatia in care multi incepatori blocheaza microcontroleru'.

Legat de solutia uC vs. integrate clasice: daca nu se lucreaza in productie de serie (sute/mii de exemplare) si pretul nu este o problema eu as folosi uC. Asta pt. ca am deja un programator, am mai lucrat cu ele, etc... Mi-e mai usor sa scriu cateva linii de cod decat sa caut/simulez/gandesc o aplicatie cu mai multe integrate.

pricipiile programarii sunt la fel indiferent de limbaj (de aceea de multe ori se preda in scoli "pseudocod" pentru a intelege programarea generala)

Corect. Daca cunosti arhitectura de baza a uC si ai mai lucrat cu programarea este usor sa faci portarea de pe un sistem pe altul (sau de la o familie de uC la alta). De exemplu, daca cineva cere un sfat legat de o aplicatie cu PIC-uri, chiar daca nu am lucrat cu ele in mare sistemul este acelasi: tot registrii ai si acolo, tot porturi, timere, etc... Ceea ce trebuie cunoscut pt. a face portarea sunt mnemonicile si eventual anumite particularitati ce tin de arhitectura.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 7 years later...
  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock