Sari la conținut

Schema temporizator


iozsi39

Postări Recomandate

problema e ca voi (cei din scumpa patrie) aveti prea mult timp liber ca sa dezbateti scheme care 90% dintre useri nu le vor intelege si restul de 10% nu au nevoie de ele. Eu unul prefer sa-i ajut pe unii useri punctual, eventual sa-i indrum catre locul (sursa) informatiei, nu cred in ca multitudinea de scheme aruncate pe forumuri ajuta la ceva. Uite cate sute de amplificatoare sunt pe forumul asta? kit-uri? pcb-uri? in afara de vro 2 (maxim 3) oameni nimeni nu a construit dupa ele. Daca vad un user care chiar vrea sa construiasca ceva il ajut, altfel e pierdere de vreme si pentru el si pentru mine.

RR

 

PS - astept sa mi se zica sa sunt arogant, si ca nu am stat in tara sa mananc salam cu soia, si ca mie-mi convine ca nu mi s-a taiat salariul cu 25%. Dar sunt vaccinat.

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tema, este un astabil.

Pai daca nu este oprit, eu cred ca este astabil, daca pe pini este un semnal dreptunghiular(50/50).Daca se doresc timpi diferiti, activ/inactiv, se mai poate pune o conditie.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...problema e ca voi (cei din scumpa patrie) aveti prea mult timp liber ca sa dezbateti scheme care 90% dintre useri nu le vor intelege si restul de 10% nu au nevoie de ele...

Toti avem timp "berechet" RR. De aceea am si ales sa dezbatem aici.

 

...astept sa mi se zica sa sunt arogant, si ca nu am stat in tara sa mananc salam cu soia...

Salamul cu soia, l-am eliminat de mult, si acum nu mai avem dupa ce ne kk de foame. Deci nu vad unde este aroganta.

 

...Daca se doresc timpi diferiti, activ/inactiv...

 

...si alta...

Cred ca pe cel link-at in citat, sunt timpi diferiti.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pe cel link-at in citat, sunt timpi diferiti.

Si in schema in discutie, se poate obtine ce se dorea, pauza dubla, fata de perioada activa. daca la intrarea stop se conecteaza iesirea urmatorului bistabil.

post-9-047206600 1292406804_thumb.jpg

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite asa incet incet, ne dam seama ca nu ne place factorul 50/50 si el trebuie sa fie 75/25 sau 66/33 si ne trezim ca ar fi bun un buton de reset si unul de set, si parca si precizia e importanta, si marimea montajului si mai adaugam o caruta de piese...

na belea ajungem la microcontroller unde le faceam pe toate cu aceeasi schema.

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ajungem la microcontroller unde le faceam pe toate cu aceeasi schema.

RR

Apropos RR! Recomanda-mi si mie un manual de programare pentru microcontrolere, in limba romana, cat mai simplu si cat mai la obiect.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ola_Nicholas,

din pacate nu am in limba romana iar in engleza e plin internetul.

parca era un topic pe forum cu resurse si link-uri, daca nu-l gasesti deschide un alt topic si discutam acolo.

RR

Nu, multumesc. Pe cele in engleza le am si le apreciez in masura in care am timp suficient la dispozitie sa citesc. Oricum pentru mine, engleza ramane o limba straina si pierd mult mai mult timp sa citesc. Ca sa nu mai vorbesc, ca de multe ori cate o expresie mai "ciudata", imi da batai de cap cu intelesul. Dar ia spune-mi, daca am anumite notiuni elementare de pe vremea cand incercam sa studiez programele in cod-masina ale HC-ului romanesc, imi folosesc la ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pricipiile programarii sunt la fel indiferent de limbaj (de aceea de multe ori se preda in scoli "pseudocod" pentru a intelege programarea generala)

deci experienta anterioara cu un HC-85 e buna la nivel de principiu al programarii, HC-85 functiona cu un interpretor BASIC simplu (ma indoiesc ca-l foloseai programand in limbaj de asamblare pentru Z80)

Cel mai simplu e sa programezi in C (si sa lasi compilatorul sa-si bata capul) iar limbajul C e usor de invatat. Partea mai delicata la microcontrollere e ca trebuie sa cunosti bine arhitectura interna si cum functioneaza perifericele (dar asta e acoperit in miile de exemple de pe net) si trebuie sa investesti ceva timp in invatare.

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ma indoiesc ca-l foloseai programand in limbaj de asamblare pentru Z80...

Ba, chiar am pierdut multe ore, ca sa introduc codurile la cateva aplicatii aparute in Tehnium. Printre ele si un generator de semnal si un frecventmetru.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una e sa bagi instructiuni de pe o lista si alta sa programezi in asm.

RR

Probabil ca ai dreptate. Desi folosesc cu succes calculatorul, nu mi-a placut prea mult sa-mi bat capul cu chestiuni de software. De aceea nici nu am folosit - inca - microcontrolerele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti aici poate este ce doriti.

Intr-adevar, cred ca este un indrumator bun. Are multe exempificari. Si cand ma gandesc, ca am citit in mai multe randuri anumite postari de pe topic. Oare cum de nu l-am vazut. Am copiat tot materialul intr-un fisier "Doc". Va multumesc pentru indrumare.

 

Altminteri, Toate Bune!

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock