Sari la conținut

Programator PIC usb

trax
 Share

Postări Recomandate

Multumesc rr , citisem pe un forum ca se mai instaleaza ceva la pickit ca sa poti utiliza si memorii atmega am sa incerc sa vad daca voi putea sa fac ceva cu cele 2 uC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu te-ai gandit sa faci un voltmetru sau ampermetru cu PIC-urile acelea? Daca ai o sursa de alimentare reglabila atunci un aparat de masura, atat de compact, cu PIC, e destul de folositor.

Mult succes si bine ai venit in lumea programatorilor si a microcontrolere. Acesta e doar inceputul si sa nu te opresti aici!

:cheers2:

Editat de politehnica
Link spre comentariu

Multumesc dar nu sunt pic-uri, stiu si schema acelui multimetru cu lcd matrix am sa il fac si eu la sursa mea ca cel care il cumparasem pentru ea imi arata doar volti si asa o sa am si amperi.

Deocamdata la cele 2 atmeluri nu am gasit nimic....cred ca abandonez deocamdata si raman pe pic-uri si sa incep sa lucrez cu mplab cu toate ca nu stiu nimic in el.

Editat de trax
Link spre comentariu

daca cele doua atmeluri sunt AT89C55 si P89C52 (care nu e facut de atmel, credeam ca am explicat) sunt doua circuite vechi, destul de ineficiente si nu se compara cu PIC-urile sau AVR-urile moderne. (seria 8052 din care fac parte cele doua are o vechime de cel putin 20 de ani, de cand intel a lansat-o)

printre dezavantajle 8052

- viteza scazuta, la un clock extern de 12 MHz, intern functioneaza cu 1 MHz (divizeaza clock-ul cu 12 intern)

- toate instructiunile se executa pe doua sau mai multe perioade ale clock-ului (e CISC fata de PIC si AVR care sunt RISC)

- doar doua intreruperi externe (INT0, INT1) si un sistem destul de primitiv de intreruperi

- numai doua timere interne, si numar limitat de iesiri PWM.

- RAM intern redus 256 bytes

- lipsa EEPROM intern, lipsa perifericelor I2C SPI in hardware

- lipsa un unui compilator C free ( in 1992 un compilator C comercial era 2000 USD)

- consuma mult comparativ cu MCU moderne.

Avantaje 8052:

- usor de inteles, e o platforma didactica buna.

- il fabrica (fabricau) o gramada de producatori de semiconductori

- aveau un interpretor BASIC de la Intel care dupa 1990 nu mai era sub copyright

- avea instructiuni dedicate pentru operatii la nivel de bit

Concluzie lasa-le pe 8052 ca sunt istorie, sa le fie tarana usoara.

Concetreaza-te la MCU mai moderne, ca slava domnului ai de unde alege.

PIC, AVR, ARM, PowerPC, ColdFire, XMEGA ...etc.

Dintre alti decedati cu care am lucrat intens si nu recomand sa incepeti cu asa ceva:

Z80+chipset, I8080+chipset, 6502+chipset, 6508+chiset.

RR

PS - hotaraste-te cu care incepi PIC/AVR (sau altceva) si tine-te de treaba. Nu uita ca-ti trebuie un complilator de C si debugger (free daca se poate)

nu e productiv sa tot sati de la unul la altul cand esti incepator.

Link spre comentariu

• 4 weeks later...

Salurate la toti din nou,am cumparat recent 2 pic-uri 16f628 si mam mai jucat cu ele o sa vad pe viitor sa ma joc cu un lcd dar trebuie sa invat limbajul asm ca o iota nu inteleg.

Am facut si un clip cu programatorul si un joc de lumini cu 8 leduri nu se vede foarte clar ca am filmat cu telefonul dar se intelege.

Rog daca stie cineva de vrun site in limba romana despre pic-uri si cum sa faci un progra, cu limbajul etc ca in engleza imi este mai greu de inteles.

Multumesc inca o data la toti bafta si daca aveti de gand sa faceti un programator pe usb creatiil ca nu aveti ce pierde!!!

Editat de trax
Link spre comentariu

• 1 month later...

Am mai modificat programatorul iam atasat 2 acumulatori de telefon si un stabilizator de 5v ca sa il folosesc si fara usb functia to-goo programmer , cat despre cele 2 eppromuri nu merce chriar orice memorie cu aceleasi porturi la pini, am cumparat o memorie 24lc512 si merge si cu una pe viitor am sa o cumpar si pe cealalta.

Video poze :

Link spre comentariu

• 3 weeks later...

Am si eu o intrebare pentru cei care au pickit 2 ,cum citesc/scriu un eeprom?? nu prea am inteles cum trebuie sa fac la programator cu cei 3 pini de la memori A0 A1 A2 ce fac ele am inteles ,cred[sa poti pune mai multe memorii 2-3 pe aceasi seriala data clock] cum procedez la programul pickit ca am vazut ca imi apar cele 3 casute pentru bifare A0 A1 A2 le bifez cand am la masa A0A1A2 ??? sau cum ca nu imi iese imi da numai FF: 00 00 00 00 00 00 00 [am citit am si scris un dump de tv si nimic nu scrie]

Link spre comentariu

• 2 years later...

Sunt nou in lumea microcontrolerelor, si vreau sa invat sa programez, nu stiu nici un limbaj de programare, dar cred ca e bine sa incep prin a construi un programator. Am mai facut programatoare jdm si rcd pentru un pic uzual 16f84a si nu a mers, m-am descurajat total, asa k m-am gandit sa fac un programator adevarat, unul nou nu stiu de unde as putea cumpara si ca sa dau 100 sau 200 de lei pe un programator nu cred ca ar fi avantajos, pentru mine da, dar pentru parinti nu, si am niste intrebari legate de montajul facut de Trax:D. Pic-ul 18F2550 si cele doua ULN2803 trebuie programate, vin ele programate? Cu ce le programez? Pic-ul care trebuie programat trebui fixat pe alta placa care comunica cu placa pickit nu? Ce pot programa cu acest programator? Va rog sa ma ajutati daca se poate, vreau si eu sa fac pasi inainte :D. Multumesc!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.