Sari la conținut

Programator PIC usb

trax
 Share

Postări Recomandate

Multumesc, am inteles acum , dar nu pot sa ii pun si alte memorii mai mari de 512kb?? sau hex-ul de pe site de la micro este setat pentru 2 eprom =1024kb? ca asa as putea sa pun 2 de 2024kb ca ma duc la un om care repara tv si am acolo memorii ca eu i le programez si asa nu mai dau banii pe ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc rr , am umblat tot maica domnului pentru pic si nu a fost de gasit si am dat comanda la magazin si mil aduce joi insa nu am gasit deloc inductanta daca nici joi nu o gasesc unde gasesc cum sa o fac?? cate spire ce ferita ca am multe dastea mici dar nu le stiu valoarea...si nici cu ce sa le masor nu am.

Link spre comentariu

Multumesc rr , am umblat tot maica domnului pentru pic si nu a fost de gasit si am dat comanda la magazin si mil aduce joi insa nu am gasit deloc inductanta daca nici joi nu o gasesc unde gasesc cum sa o fac?? cate spire ce ferita ca am multe dastea mici dar nu le stiu valoarea...si nici cu ce sa le masor nu am.

nu-ti pun link ca iar ma scalpeaza astia...

la farnell pe website si dai search la "680uH" si selectezi de 100mA la 1A (non smd)

e ~ 3 RON

daca nu gasesti iti dau pe PM

RR

TRAX- uita-te in profilul tau, ti-am pus un link acolo.

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

A ajuns pic-ul acum vreu sa il programez si cum am mai spus si un post mai anterior am doar programatorul bobtech cu stabilizatoare 13v si 5v merge sa programez cu el nu?? si daca da picul mai trebuie conectat la vrun pin?? pe langa cele vdd vpp gnd pgd pgc? la programare trebuie quartz extern? daca da pot sa il programez direct in montaj? si ce program sa folosesc io de obicei foloseam win prog va rog sa imi spuneti daca ati programat 18f2550 nu vreau sa il stric nestiind ceva.

Multumesc

Link spre comentariu

FFFUNCTIONEAZAAAA!!!!!!!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Am programat un pic12f675 pentru un cifru electronic si a functionat din prima insa mai am inca un pic la fel si le el imi spune ceva de genu OSCCAL: 3FFF ce ar putea fi?? oricum functioneaza programatorul acum sa ma obijnuiesc cu setarile la pickit

:warmup: :rock: :sign_merci: TUTUROR!!!!!

Poze:

post-2611-025743000 1286396100_thumb.jpg

post-2611-039675200 1286396126_thumb.jpg

post-2611-002698700 1286396140_thumb.jpg

Link spre comentariu

am reusit sa fac si cel de al 2-lea pic am gasit pe un site sa pun osscal:348C am inteles de acolo ca sar fi sters setarea oscilatorului intern sau ceva de genu...inca nu cunosc bine picurile dar incerc :warmup:

Link spre comentariu

Felicitari! Programatorul de PIC-uri l-ati cumparat pana la urma sau l-ati realizat?

Incercati pe viitor sa postati imaginile la o rezolutie mai mica, sa zicem un max. 800x600px.

Numai Bine

Link spre comentariu

Eu am facut tot programarea uC-ului cablajul cu metoda pnp [foaie albastra] si pe fata plantata am lipit o foaie cu piesele ca sa arate mai bine...

Despre rezolutia la poze asa o face telefonul este un nokia n73 nu am setari de rezolutie mai mica poate cu un program sa le fac mai mici sau cu paint facand screen la poza mai mica; dar nu mai poate forumul sa le micsoreze cum era inainte?

Link spre comentariu

cu paint facand screen la poza mai mica

Metoda in Paint de micsorare este cu comanda Stretch and Skew( o gasiti la optiunile Image), in casute introduceti valoare la cere doriti sa se redimensioneze, de ex. daca doriti micsorare cu 1/2 scrieti 50%, sau daca doriti o marire cu 1/2 scrieti 150%, indiferent daca doriti s-o micsorati sau s-o mariti imgainea, daca doriti sa-i pastrati proportile, trebui sa optati pentru acelasi procent atat pe orizontala cat si pe verticala.

post-9-070814300 1286461306_thumb.jpg

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Trax,

valoarea OSSCAL (oscillator calibration) e pentru a calibra oscilatorul RC intern, oscilator care e destul de imprecis si dependent de temperatura si de tensiunea de alimentare (si de lotul de productie al mcu). Cu ajutorul valorii OSCCAL poti trage in sus sau in jos valoarea frecventei oscilatorului, pentru temperatura si tensiunea la care vei folosii PIC-ul. (in cazul in care ai nevoie de timing precis, baud rate pentru port serial, sau generator de semnal etc.)

Pentru aplicatii unde ai variatie mare de temperatura sau tensiune (mediu industrial, sau automobile, alimentare din baterii) e mai bine sa nu folosesti osilatorul intern (RC) ci unul pilotat cu quartz sau macar unul ceramic.

Toate astea sunt explicate in datasheet-ul de la Microchip

RR

PS - si la AVR-uri e la fel.

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Da stiu ca se poate folosi si quart intern si extern osc1 osc2 si 22pico la masa daca nu ma insel,dar daca aveam quart extern nu imi mai dadea osscal 3FFF?? ca sa ma lamuresc si cu asta.

Am inetels eu bine sau cu pickit2 se pot programa si atmeluri?? ca am si pinul aux dasta am optat mai mult pentru schema asta?? daca da am 2 atmeluri dar cred ca sunt memorii....nu stiu nam lucrat cu ele : AT89C55WD asta are sigla atmel ial altul philips P89C52BP eu zic ca sunt doar memorii dar mai bn intreb sa nu ma insel si sa le arunc aiurea.

Link spre comentariu

Trax,

nu exista cristal de quartz intern. E un oscilator RC. Extern poti sa conectezi un cristal de quartz intre pinii OSC1 si OSC2 + 2 condensatoare 22p la masa (condesatoarele trebuie sa se potriveasca cu qurtz-ul, citeste data sheet-ul quartz-ului)

sau poti conecta un oscilator extern cu iesirea oscilatorului la pinul OSC1 al MCU.

deci ai trei cazuri:

1. Oscilator intern RC (la asta conteaza valoarea OSCCAL)

2. quartz intre pinii OSC1 si OSC2 + 2 condensatori (nu conteaza val OSCCAL)

3. Oscilator extern cu iesirea conectata la OSC1 (nu conteaza val OSCCAL)

Nu mai folositi cuvantul Atmel (care e un fabricant de semiconductori) ca sa descrieti un tip se microcontroller sau memorie. (la fel si microchip) pentru ca, se creaza numai confuzie.

AT89Cxxxxx e microcontroller la fel P89C52 (siemens sau Philips) cauta pe internet

RR

PS Atmel fabrica de la memorii seriale (I2C SPI 3WIRE) memorii paralell (flash, NAND, NOR) microcontrollere de 100 de tipuri, cipuri de RF, CPLD-uri, FPGA-uri etc.

programatorul tau poate sigur sa programeze memorii seriale din seria AT24Cxxx (daca cumva nu e restricitionat din software)

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.