Sari la conținut

Programator PIC usb

trax
 Share

Postări Recomandate

Trax,

sper sa nu te descurajezi, dar nu era mai simplu sa cumperi un programator de la Microchip ?(tinand cont ca trebe sa cumperi folie, clorura ferica, material de pcb, piese, toner de imprimanta etc.)

success oricum.

RR

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc am sa iau programul...credeam ca merge si cu al meu dar am vazut ca acela este diferit si are mai multe

roadrunner credema ca si eu vroiam acelasi lucru dar parintii mei avand problemee cu banii din cauza bancilor nu puteam sa strang banii si asa am ales sa le iau pe rand din ce mai repar si io prin zona si plus de asta mai ai si acea mandrie ca lai facut tu personal...

Link spre post

si asa am ales sa le iau pe rand din ce mai repar si io prin zona si plus de asta mai ai si acea mandrie ca lai facut tu personal...

mandria asta e paguboasa.

Sa stii ca in lumea capitalista nu conteaza asa mult ca poti sa faci programtorul care costa xx$ (chiar cat costa?) conteaza ca poti scrie software pentru microcontroller si poti sa vinzi aplicatii cu microcontroller. Ce faci tu de fapt e sa ajungi in acelasi punct dar mai tarziu si mai scump.

Un sfat care poate sa te scoata din belea, mai cauta 1-2 colegi care au aceleasi interese si cumparati un programator impreuna.(oricum n-o sa-l folositi 24 de ore din 24, si-l plimbati de la unul la altul)

Alt sfat pune un bootloader pe microcontroller (cu programatorul altuia, al scolii sau al unui prieten) dupa care nu mai ai nevoie de programator ca folosesti portul serial sa downloadezi aplicatia de cate ori faci o iteratie a software-ului. Asta slaveaza o gramada de timp.(asta ti-o spune unul care isi castiga existenta din asta)

oricum, orice cale vrei sa urmezi, da-i bataie nu te lasa.

RR

PS. 90% din placile care le fac in ziua de azi cu MCU pun si un bridge serial/usb direct pe placa (ma costa 3 dolari in plus la fiecare placa) si asta-mi da posibilitatea sa trimit upgrade-uri la clienti sa-si downloadeze singuri daca e cazul.

Editat de roadrunner
Link spre post

Trax,

masoara pe mai multi pini diatanta, ca e mai probabil sa vezi eroarea multiplicata cu X (inde X e numarul de pini -1) iar eroarea ta de masurare va ramane aceeasi. Tipareste pe hartie si masoara cu sublerul pe hartie distanta de mai multi pini. Tipareste si landscape si portrait sa fi sigur ca imprimanta nu scaleza (unele imprimante laser scaleaza diferit pe verticala fata de orizontala)

Cand tiparesti alege orientarea in asa fel incat dimensiunile critice sa fie pe transversala hartiei unde erorile de trasport al hartiei nu exista.

RR

Editat de roadrunner
Link spre post

Acum cred ca este mai bine , roadrunner daca veam imprimanta acasa nu ma mai chinuiam sa vad pe calculator cu adobe distanta trageam direct dar nu mai am cea vechie sa stricat si ma duc cu pdf la xerox si cu foaia pnp si acolo o fac

Doc1.pdf

Link spre post

Multumesc dl miron am fost si am tras la xerox da intai am tras o foaie normala si am verificat cu un soclu si este corect si dupaceea am tras foaia pnp acum sa ma apuc de cablaj ; exista ceva secret la aceasta foaie pnp blue?? stiu ca frec pcb cu tix cam 5-10 min si o sterg cu alcholl izopropilic dupaceea apric pnp si calc cu fieru de calcat dupa ce vad ca sau lipit toate traseele o las sa se raceasca si indepartez usor foaia pnp nu? daca gresesc cu ceva sa imi spuneti

Link spre post

Bun am terminat complet mai imi trebuie soclul pentru pic,usb-ul si inductanta.

Am o nelamurire eppromurile U1 U2 de ce U1 la pinul 1 este tras la +5v?? am programat si eu eppromuri si am facut programatoare pe serial si nu am vazut asa ceva decat totii primi 4 pini erau la masa si la fel este si in televizoare,greseala nu cred ca e deoarece asa este si la pickit-ul original dar aunci de ce unul este tras la 5v si altul nu?

Inca o intrebare; maine sau poimane o sa merg sa iau integratul asa ca am sa intreb de acum eu am programatorul de la bobtech pe serial cel cu alimentare externa si stabilizatoare pot sa il folosesc in programarea lui? si daca da exista ceva anume ce trebuie sa setez in winprog?? ca nu vreau sa experimentez arderea lui 67.gif

post-2611-054665500 1285985414_thumb.jpg

post-2611-048402400 1285985450_thumb.jpg

Link spre post

Am o nelamurire eppromurile U1 U2 de ce U1 la pinul 1 este tras la +5v?? am programat si eu eppromuri si am facut programatoare pe serial si nu am vazut asa ceva decat totii primi 4 pini erau la masa si la fel este si in televizoare,greseala nu cred ca e deoarece asa este si la pickit-ul original dar aunci de ce unul este tras la 5v si altul nu?

Trax,

pinul 1 iti seteaza bitul adresa LSB a memoriei infipta in soclul 1 si 2 (eeprom) in felul asta poti programa 2 memorii folosind ambele socluri, ele avand adrese diferite, altfel ai avea acceasi adresa pe busul I2C si daca ai doua memorii de acelasi fel in socluri are raspunde amandoua (s-ar suprapune)

RR

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.