Sari la conținut

KIT102 - Amplificator audio 100W (Colectia Tehnium Azi)


donpetru

Postări Recomandate

Salutare,

 

 

 

 

Iata ca am venit cu mult asteptatul test......am testat amplificatorul la o frecventa de 1000 Hz(sinus) la o tensiune de alimentare +30.9 -- 0 -- -30.9 pe o sarcina de 7.7 ohm si rezultatul este :puterea max fara distorsiuni 41.37 W.

 

Asta nu a fost tot am urcat frecventa mult peste 20kHz si amplitudinea semnalului pe iesire nu se modifica, am coborat cu frecventa si pe la 10 Hz din nou aceeasi amplitudine ( osciloscopul imi arata ca varf la varf erau 50 v ).

 

Astea au fost toate si incurajez pt constructia acestui amplificator si pe alti useri(eu cel putin sunt multumit).

 

Numai bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Va invit sa realizati practic montajul si sa masurati puterea de iesire pentru un rezultat cat mai exact. In alta ordine de idei, daca va intereseaza teoretic, cititi articolul despre Surse de alimentare pentru amplificatoare audio postat in acest site. Acolo veti gasi raspunsul orientativ care va intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok donpetru,de facut o sa-l fac pt ca vreau sa vad cum se aude(multe pareri bune despre el pe forum),dar mai ales ca vreau sa modific vechiul as2050 (am dat pe el un amplif sansui de 2x35w numai ca sa pun mana pe radiatoare).De putere v-am intrebat in nadejdea ca v-a picat in mana vreun traf de as2050 si ati experimentat cu el (la prima vedere,ochiometric vorbind electronica industriala l-a cam supradimensionat putin pentru 2x50w)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Mi-a facut si mie cu ochiul kitul 102.3. Vad ca este si l?udat de baieti. Mai intai m-am apucat de un preamplificator corector ci IC TDA1524 si intre timp voi face si cablajele la amplificatorul de 100W varianta cu MOSFET. Cred ca ar trebui spus de c?tre cine l-a testat ce valori de traf se pot folosi(Ex. minim 2x15V/2A si maxim 2x35V/10A) evident am dat un exemplu ,,din burta,,! O alta intrebare aceea daca se monteaza totul intr-o carcasa din plastic ABS care ar fi inconvenientele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

kitul 102.3 Am inteles ca din R25=semireglabil 1K se regleaza curentul de mers in gol. Care este procedura? Se inseriaza pe ramura (+) sau (-) un ampermetru si se roteste din R25 pana curentul este ZERO? Intrarea trebuie sa fie in scurt iar la iesire sa existe sarcina? Astept niste sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe iesire nu trebuie sa conectati nimic. E suficient sa aveti intrarea legata la masa.

Apoi, puteti inseria un ampermetru pe oricare din cele doua ramuri, daca aveti doua ampermetre cu atat mai bine si dupa aceea asigurativa ca R25 are valoarea maxima. Alimentati circuitul si rotiti cursorul lui R25 astfel incat valoarea acestuia sa scada. Dupa un anumit prag o sa observati ca curentul de mers in gol global a amplificatorului creste. Puteti sa-l stabiliti pentru inceput la cca.50mA, efectuati cateva teste cu semnal muzical, daca nu aveti generator de semnal si osciloscop, si daca sunteti multumit de calitatea sunetului la diverse niveluri de semnal audio la iesire, atunci puteti spune ca valoarea de 50mA este cea potrivita.

Bineinteles, daca nu aveti ampermetre sau va este mai greu sa le inserati in circuit, puteti apela la cealalta varianta de masura a curentului de mers in gol, de data asta folosind un milivoltmetru si masurand tensiunea pe rezistoarele R8 si R16. Aceasta tensiune, daca MOSFET-urile sunt apropiate, trebuie sa fie intre 3...7mV.

Nu uitati sa masurati si tensiunea de offset a amplificatorului. In acest sens folositi un voltmetru de c.c. pe care sa-l conectati pe iesirea amplificatorului, mai exact intre iesire si masa. Daca valoarea indicata de aparatul de masura este sub 25mV, atunci e OK.

 

IMPORTANT Dupa ce voi prezenta ultima revizie la amplificatorul GX400, o sa creez si versiunea GX200 care va inlocui KIT102. Deci, incepand cu acea data acest topic se va inchide iar KIT102.3 va fi "not recommended for manufacturing". Oricum, nu mai este mult pana atunci. Lucrurile au fost tergiversate in cazul proiectului GX400 din cauza ca proiectul va fi mai complex decat v-am obisnuit, va fi un proiect modular - veti vedea la momentul potrivit mai exact despre ce e vorba. Va fi o surpriza. Atat cat in permite timpul liber o sa lucrez sa-l finalizez (de fapt, documentatia tehnica e finalizata in proportie de cca.80%, veti vedea si sursa de alimentare, pentru ca lucrez si la partea asta - deja si aceasta este aproape finalizata - mai trebuie doar sa concep practic ultimul test inainte de prezentare, dar asta sa vad cand gasesc ceva timp liber, cred ca cel mai probabil in a doua parte a lunii ianuarie, voi vedea).

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepand cu acea data acest topic se va inchide

Nu cred ca este o idee buna de a INCHIDE un topic doar pentru faptul ca va fi postata o alta schema mai performanta. Pot exista utilizatori ai acestui forum care vor dori sa construiasca acest amplificator si ar fi benefic sa aiba posibilitatea de a posta intrebari referitoare la continutul acestui topic. NU vad utilitatea deschiderii unor viitoare 100 ipotetice topicuri, fiecare continind cite o intrebare referitoare la scheme sau informatii din acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Nu am inteles de ce apare expresia "not recommended for manufacturing". Este vre-o greseala in schema sau de ce sa nu il mai ,,manufacturam,,? Eu tocmai am inceput constructia la 102.3, cel cu MOSFET-uri. Un canal aproape l-am plantat tot cu piese. Si eu sunt de parere ca trebuie lasat proiectul asa(daca e bun) pentru ca nu toti vor sa faca GX400 sau GX200. Din ce considerente nu pot coabita mai multe proiecte pe acelasi forum? Eu zic chiar, pentru ca sa se vada un fel de istoric al acestora, ar trebui schimbat doar numele topicului! Apropo nu am gasit cum sa pun pe forum niste poze cu ce am lucrat. Poate nu am vazut eu bine? Care e procedura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nicio greseala in schema dar schema nu este optimizata iar functionarea in regim dinamic aproape de saturatie lasa de dorit. Chiar si in aceste conditii schema functioneaza cu semnal muzical dar fiind un prototip nu este 100% cizelat. De fapt, acest lucru l-am spus de nenumarate ori la proiectele prototip a colectiei TEHNIUM AZI. Proiectul GX400 (si a sursei de alimentare) va fi primul proiect TEHNIUM AZI care va trece de stadiul de prototip, deci va fi un proiect optimizat din toate punctele de vedere si va fi singurul proiect optimizat din colectie: gratis. Restul care vor mai urma, cele optimizate vor fi contracost iar celelalte gratis vor fi simple prototipuri care cu ajutorul utilizatorilor se pot transforma in proiecte optimizate. La urma urmei si utilizatori trebuie sa-si puna mintea la contributie sau daca nu vor, atunci vor trebui sa plateasca, ca si cum ar cumpara revista TEHNIUM de la un chiosc. Mi se pare o atitudine cat se poate de corecta cu atat mai mult cu cat costurile de intretinere a site-ului au crescut in ultimii ani iar reclamele Google Adsense sunt un fel de "kaka-maka" (scuzati-mi expresia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles despre ce este vorba. Sunt in totalitate de acord cu cele de mai sus. Sa ne spuna cineva care a realizat acest proiect daca a fost nevoie de alte retusuri in schema. Dvs. donpetru nu l-ati construit sa vedeti cum merge in realitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Am terminat de realizat acest montaj. La test pare sa fie ceva in neregula. Am inseriat ampermetru pe ramura PLUS=0,9A, ramura MINUS 0,8A asta cu potentiometru rotit av?nd valoarea maxima. Problema este ca daca-l las incet, incet creste curenul in 5 secunde deja are1,8A. Intrarea am pus-o in scurt ca in descrierea anterioara. La pipait tranzistorii IRFP240 incep sa se ?nc?lzeasc?. Culmea este ca ma facut 2 amplificatoare si ambele se comporta la fel. Oare ce nu am facut bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock