Sari la conținut

KIT102 - Amplificator audio 100W (Colectia Tehnium Azi)


donpetru

Postări Recomandate

ma apuc eu de el sa-l fac ,dar nu prea am aparatura de verificat (masurat) la sange , dar daca ma gandesc mai bine , se poate sa am un prieten cu ceva osciloscoape :clap: sau poate se ofera cineva din bucuresti ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 45
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor,

 

 

Atasez mai jos, cateva imagini ale acestui kit ..... Nu este o calitate f.buna, dar accept critici,pareri,sfaturi (mentionez k nu am avut timpul necesar pt reglaje, offset.....urmeaza zilele acestea sa fac aceste verificari)

 

Numai bine !!!

post-4600-096854600 1295449867_thumb.jpg

post-4600-050570500 1295449870_thumb.jpg

post-4600-084247400 1295449873_thumb.jpg

post-4600-045039600 1295449876_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pt apreciere.....tranzistorul pe baza de superdioda nu l-am pus pe acelasi surup cu tranzistorul final pt ca, din pacate, nu era destul de lung pt a putea face acest lucru si am ales tocmai asa cum este in poze .

 

 

 

Inca o data va multumesc !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai revin cu o intrebare....pt inceput am decis sa pun semireglabilul astfel incat intre pinul 1 si 3 din schema din pdf sa am valoarea 0,apoi voi creste treptat pana knd la iesire voi avea o tensiune de ordinul zecilor de milivolti.....Este bn sa procedez in acest sens??(daca se poate mai multe sfaturi in aceasta privinta)

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

milivolti sau ai vrut sa spui miliamperi?

Ca sa reglezi de la 0 curentul de mers in gol, trazistorul din superdioda trebuie sa fie in saturatie, deci semireglabil la maxim = 1k.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

 

Am apucat azi sa alimentez la o tensiune de proba acest amplificator.Tensiunea a fost de -15--0--+15 V la un curent de 1A.Spre surprinderea mea se aude ff.frumos daca la intrare i-am aplicat un sunet(din calculator). Daca las intrarea libera nu s aude zgomot......filtrarea a fost de 2x2200 uF. Astept sa gasesc ocazia de a putea vizualiza iesirea la un semnal sinusoidal aplicat la intrare cu frecventa asa cum a scris si Donpetru in pdf, pt a regla si biasul in acest sens.

 

 

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari inca o data pentru efortul depus ca sa realizati una din versiunile KIT102.

Eventual, cand aveti timp, va invit sa postati si alte pareri, atunci cand veti alimenta montajul la tensiunea nominala. Dupa aceea, daca lucrurile vor decurge in sens pozitiv, poate veti trezi interesul si altor persoane sa realizeze varianta cu MOSFET a amplificatorului audio KIT102. Si, cine stie, poate va dori cineva sa faca cateva cablaje la aceea versiune. In acest sens, ii pot pune la dispozitie fisierele Gerber 274X, cu conditia sa-mi doneze si mie, sa zicem, 4 cablaje.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer as risca sa fac 100 de cablaje pentru KIT102.3, dar ar vrea sa testeze cineva un pic mai adanc amp-ul asta.

ar iesii undeva la 12 lei bucata + transport (din Ro in Ro)

le-as aduce cu mine in 2 saptamani cand vin in tara daca sunt doritori.

daca sunt interesati sa scrie iute ca altfel mai vin in tara in aprilie de paste.

plata se poate face int-un cont BCR (in lei) sau in EUR intr-un cont paypal.

strigati daca vreti si se rezolva.

RR

 

 

PS - Donpetru nu e o problema sa-ti trimit tie separat 4 pcb-uri.(gratis)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, mersi roadrunner.

Asadar, poate utilizatorul care a realizat mai sus kit102.3 va avea placerea sa ne spuna cum functioneaza montajul alimentat la tensiunea nominala si, daca nu sunt probleme, cred ca poti trece la realizarea cablajelor. Cred ca e suficient acel test!

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa mai intrebam si pe altii daca vor, ca eu nu am nevoie de 96 de bucati.

Copii vreti cablaje de KIT102.3 cu 12 lei + transport (din Ro in Ro)?

Chiar eu m-am uitat pe pagina postei romane si am vazut ca transportul ar fi 2.65 lei (la 200g) daca poate cineva sa se intereseze n-ar fi rau.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou,

 

 

 

 

 

Eu pot sa zic ca sunt fff multumit pana acum de el....numai sa scap cu stresul sesiunii si o sa imi fac timp sa testez la facultate pe osciloscop,asa cum am mai zis, acest amplificator (osciloscop as putea sa folosesc un soft pt pc care sa fie conectat direct la placa audio,nu stiu cat de rentabila este aceasta solutie). Se merita ce-i 12 ron pe placuta,totul este sa fie utilizate piese originale si nu "chinezarii"...Sunt optimist in ideea k nu voi avea probleme cu alimentarea la tensiunea nominala.

 

 

 

 

Numai bine !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donpetru,

eu nu ma astept la nimic, si nu e nici o problema daca lumea nu e interesata.

 

jack_roby,

aici unde sunt eu nu se gasesc chinezarii, eu cumpar direct de la vishay tranzistoarele finale.

si restul de la farnell, sau digikey.

bafta

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock