Sari la conținut

Calculatorul si antivirusul.

SIG

Chestionar antivirusi.  

29 membri au votat

1. 1. Care antivirus va place?

• AVAST
      9
    • BITDEFENDER
      5
    • PANDA
      0
    • NORTON ANTIVIRUS
      0
    • NOD32
      8
    • KASPERSKY
      5
    • AVG
      1
    • F-SECURE
      1
    • F-PROT
      0

Postări Recomandate

• Răspunsuri 30
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am probat toate antivirus-urile posibile. Cel mai bun mi sa parut nod32. Nu exista nici un alt antivirus care sa nu-l simtri deloc pe calculator. L-am pus si pe Pentium 1 si nu incetineste sistemul aproape de loc. Cel mai tare m-a dezamagit Kaspersky (nu stiu daca am scris bine), care mi-a ingenuncheat calculatorul. Nu mai mergea aproape nimic. Dadeam click pe ceva si trebuia sa astept pana se intampla ceva. Si asta pe sistem bun (Core 2 duo cu 3 Gb

ddr2/800 si Seagate de 500 Gb si 16 Mb cache). Sunt obisnuit ca sistemul sa raspunda instantaneu. Este deranjant sa astepti sa faca ceva.

Ai perfecta dreptate. Am testat si eu multi antivirusi pe multe sisteme. Concluzia:

Kaspersky - mananca resurse la greu. L-am testat cu virusi pe care ii recunstea, dar nu putea sa dezinfecteze. Mai mult te ofticau mesajele, pe langa asta mai treceau si pe langa el balarii...(nu as tine asa ceva in sistemul meu) :g4:

Fsecure - bun, nu cere cine stie ce resurse in schimb mai clacheaza uneori daca are legatura directa la internet si update-ul este pe automat. Recomandat pt sistemele care nu au internet si update-ul se face manual prin copierea unui fisier. In materie de virusi a trecut cu bine multe teste.

Nod32 solicita cele mai mici resurse si isi face treaba excelent. Cred ca este cel mai bun pt sistemele cu conectare la internet. Nu te deranjeaza absolut deloc si-si face si treaba. A curatat virusi pe care Kaspersky nici nu i-a mirosit, iar Fsecure i-a gasit, dar nu a putut sa-i curete cu disinfect ci numai cu delete. (recomand cu incredere) :134:

Bitdefender - nu l-am mai folosit de mult si nu stiu ultimele versiuni deci nu are rost sa comentez.

Din ce anivirusi mai circula nu sa remarcat vre-unul cu ceva deosebit...

Pentru telefoane totusi cel mai bun ramane Fsecure.

Am votat Nod32

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• 4 weeks later...
Am testat si eu multi antivirusi pe multe sisteme. Concluzia:

Am votat Nod32

Nu stiu multe despre antivirusi. Eu folosesc AVAST. Vad ca despre el nu se spune mai nimic. Nu este eficace?

Este bine sa trec si eu pe Nod32 ?

Link spre comentariu

• 3 months later...

eu folosesc f-secure antivirus client security 6......il am cu licenta....de fapt m-i l-a facut unchiumeo.....si n-am nici cea mai mica problema cu virusii sau spywari........il am instalat pe la vreo 8 calculatoare pe la prieteni care stau pe tot felul de situri cu prostii si pana acuma nu au probleme cu virusii.....ce nu mi-a placut la el e ca incarca windowsul putin mai greu

Link spre comentariu

Eu folosesc NOD32. Desi nu mananca multe resurse, este, asa cum a spus si domnul Donpetru, un antivirus de urmarire. Desi are o baza de date bogata, si detectaza antivirusii de pe internet, daca unul a intrat in computer (desi se intampla rar), dreu il mai scot, desi il detectaza. Adica nu-l poate sterge. Eu il folosesc in colaborare cu un anti-trojan (ca mai sunt si troieni, pe care antivirusul meu ii detecteaza, dar nu le poate face nimic) si sunt extrem de multumit.

Link spre comentariu

• 1 year later...

Google va lansa un sistem de operare, contest?nd supremaţia Microsoft.

Google a precizat că acest sistem de operare nu va putea fi atacat de viruşi şi nici nu va necesita instalarea de sisteme de securitate.

sursa

Ce spuneti ? Suna interesant sa ai un program de operare care nu necesita antivirus.(mai ales pentru cei de la NASA sau Pentagon. blink.gif )

Editat de SIG
Link spre comentariu

Ce spuneti ? Suna interesant sa ai un program de operare care nu necesita antivirus.

Pentru ei da,dar pentru actualii utilizatori de Windows,care au aplicatii pentru el,nu cred ca este o rezolvare si faptul ca nu poate fi atacat de virusi,este relativ,asa cum nu exista lacat care nu poate fi deschis fara cheia lui,depinde doar de motivatia spargatorului.

Link spre comentariu

Momentan nu este atacat de virusi, ca vor veni si ei. Si care este avantajul, daca nu pot sa fac ce fac pe windows?

Link spre comentariu

Windows este asa instabil datorita faptului ca folosesc bazele windows 95 si 98, care permit folosirea aplicatiilor de atunci. Si au facut acest compromis, si este in top, cu toate problemele. PErsonal sunt fan al sistemelor MAC, care au si aplicatii (daca nu vrei sa te joci pe pc, e ok) si sunt si stabile si stai comod si cu virusii.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock