Sari la conținut

Care este cel mai bun rotopercutor ?


releu

Postări Recomandate

Domnilor!Cea mai buna marca de masina rotopercutoiare e MAKITA.

Am un machita de 9 ani si am dat mii de gauri si inca merge,este adebarat ca bate putin darmerge.Boch este pe locul doi si nu ma plang nici de el.Acum adevarul e ca trebuie sa stii si sa ai simt de lucru cu o masina,indiferent daca e profesionala sau ba.Conteaza si spiralele pe care le folosesti.Vecinul are bosc si la facut praf ca spirala nu taia si el apasa pe masina ca mai ca iesea zerul din el,normal ca la busit de tot.am un Bosh de 680w de 15 ani,a crapat carcasa de aluminiu,electric si mecanic inca merge.In concluzie ,nu dau o Makita pt un Boch. :a9:

i_am_so_happy.gif dar de hilti ,aeg,hitachi,dewalt,metabo,bosch-ALBASTRU,kres ,duss nu spui nimic? :flag_of_truce: flag_of_truce.gif on_the_quiet.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:flag_of_truce:

Polizoarele unghiulare,au regim de lucru foarte greu,deoarce in unele materiale,sau la anumite manevre se poate bloca discul,situatie periculoasa pentru motoare.Bormasina mea cu percutie este noname,dar pentru polizorul unghiular,eu as alege Bosch(eu asa am facut).

flag_of_truce.gif la polizoare unghiulare ,la noi in romania,ca si calitate si pret,cei mai buni sunt METABO!!!!!!!!!-verifica la firma ECHINOX,ca si un banal exemplu, sa vezi cite sute de bucati se vind si cite se intorc la sevice,dupa un regim de exploatare in regim de santier...;nici makita si bosch albastru nu sunt de neglijat,la pol. unghilare i_am_so_happy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

peacefingers.gif

Am de ambele feluri. Sa va povestesc de ce. Am luat de la Metro o trusa cu trei masini: bormasina cu percutie, fierastrau pendular si flex pentru a da gauri de dibluri sa-mi fac rafturi in debarale. Dupa vreo 30 si ceva de gauri, bormasina nu mai dadea percutie si spiralul nu mai inainta. Cand am desfacut-o, inuntru era o chestie dintata ce dadea percutia si se tocasera dintii. Am cautat pe net si am vazut diferenta. Cele cu motor perpendicular pe spiral sunt cu actionare pneumatica si nu se mai uzeaza nimic, oricate gauri dai. Atunci m-am dus la Metro si am luat cea mai ieftina bormasina pneumatica, un rotopercutor Einhel de 1400 W. Acasa am ramas uimit: Nici nu trebuie sa impingi ci doar sa o tii si trece prin beton ca prin branza. Intr-o jumatate de ora am terminat de gaurit debaralele, iar cu cea dinainte ma chinuisem doua zile sa dau 30 de gauri si impingeam de curgeau apele pe mine.

:flag_of_truce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrez cu Mqakita si cu Boch in regim de santier.Meg struna,Eu recomand totusi o scula profesionala daca vrei sa faci un lucru de calitate.Am un polizor unghiular Bpch cu reglarea turatiei,merge super.Vreau sa va amintesc ca veti auzi pe uni care zic ca Makita nu-i asa de bun ca Bosh la percutie si daltuire,asata ca sau obisnuit cu Boch care are turatia mai mica si percutia mai lenta .Makita are turatie mai mare si percuria mai rapida. i_am_so_happy.gif :flag_of_truce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Domnilor!Cea mai buna marca de masina rotopercutoiare e MAKITA.

Am un machita de 9 ani si am dat mii de gauri si inca merge,este adebarat ca bate putin darmerge.Boch este pe locul doi si nu ma plang nici de el.Acum adevarul e ca trebuie sa stii si sa ai simt de lucru cu o masina,indiferent daca e profesionala sau ba.Conteaza si spiralele pe care le folosesti.Vecinul are bosc si la facut praf ca spirala nu taia si el apasa pe masina ca mai ca iesea zerul din el,normal ca la busit de tot.am un Bosh de 680w de 15 ani,a crapat carcasa de aluminiu,electric si mecanic inca merge.In concluzie ,nu dau o Makita pt un Boch. :a9:

 

Dupa parerea mea cel mai bun rotopercutor este cel de la Hitachi, din punct de vedere al calitatii. Poate nu si al pretului. Dar toate scuele hitachi sunt produse in Japonia si sunt numai scule profesionale. Eu am avut numai hitachi si o sa tin in continuare cu marca aceasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock