Jump to content
donpetru

KIT101 - Corector de ton cu preamplificator audio (Colectia Tehnium Azi)

Recommended Posts

Buna seara,

Revin cu o mica problema pe care am intalnit-o acum 2 zile.

Dupa ce am remediat problema initiala cu distorsiunile brusc saptamana asta unul dintre canale, mai exact canalul R nu se mai aude aproximativ deloc.

Am verificat cu lupa toate lipiturile, am schimbat integratele pentru a vedea daca s-au compromis dar nimic.

Apreciez orice parere.

Multumesc anticipat!

Nu se aude deloc din cauza ca ati avut o bucla de masa mai suparatoare acolo unde ati folosit preamplificatorul. De fapt, de la bun inceput in cazul problemei dvs. nu a fost corectorul de ton ci o cablare necorespunzatoare a amplificatorului unde ati folosit acest corector KIT101. Asadar, ca sa nu ajungeti in aceeasi situatie si dupa inlocuirea pieselor defecte, va recomand sa trasati intr-un program gen Paint, Word etc. un desen (schita) cu modul de cablare a amplificatorului (adica cum ati trasat alimentarile si traseul de masa in tot amplificatorul). Deci, reveniti in forum cu acest desen.

Bună.

În sfârșit m-am apucat și eu de acest kit. Am realizat cablajul,am găurit și am populat niște rezistențe. Urmează să comand transformatorul și realizez sursa pentru acest kit. Aici am câteva întrebări: Ce transformator trebuie să cumpăr? 2x12V de vreo 200-400 ma ? Mă puteți ajuta cu o schemă pentru sursă?

Mulțumesc.

kit101-1.jpg

kit101-2.jpg

Hai ca nu e rau cablajul chiar daca silkscreen-ul nu a iesit ca lumea dar merge.

Eu ti-as recomanda sa folosesti un stabilizator +/-15Vdc iar ca sa faci asta iti trebuie un transformator cu doua infasurari de min.2x15V, sa zic un maxim 2x17,5V, curent cca. 100mA.

Verifică cu atenție să nu fie porțiuni întrerupte ale traseelor de cupru. În imagine se văd unele porțiuni mai negre, unde pot fi zone cu probleme.

Mersi pentru răspunsuri. Am căutat o schema de sursă pe net, și am găsit asta. Transformatorul acesta ar fi ok? Știu ca se montează pe pcb, dar cred că puterea lui este de ajuns, și nu este scump. Mersi.

15V-1A-Symmetrical-Power-Supply-Circuit-Schematic.jpg

transformator.jpg

Edited by nemmondod
-

Puteti folosi acel transformator. E suficient pentru KIT101.

Am terminat și cu sursa. În weekend testez corectorul, sper să fie ok.

kit101-sursa.jpg

• Like 2
  • Thanks 1

Fiti optimist. Totul va fi bine. Si la cate mai multe montaje electronice reusite va doresc.

Ziceti-mi și mie va rog care este frecventa de reglaj in jurul potențiometrului de bass? 

Acum 11 ore, uscatu83 a spus:

Ziceti-mi și mie va rog care este frecventa de reglaj in jurul potențiometrului de bass? 

Frecventa potentiometrului de joase este data de constanta de timp RC aferenta acestui reglaj sau cu alte cuvinte:

fbass = 1 / 2 x 3,14 x R x C, unde R este valoarea maxima a potentiometrului de bass adica 50K iar C = 33nF.

Deci, fbass = 1 / (2 x 3,14 x 50 x 103 x 33 x 10-9) = 1000000 / 10362 = 96,5 Hz.

Vă mulțumesc frumos. Vroiam sa am o plaja in jurul 60-70 hz. Am calculat și trebuie să schimb condensatoarele de 0.33uf cu 0.47 uf și aș avea 67 hz, daca am calculat bine.

Edited by uscatu83

Acum 2 ore, uscatu83 a spus:

[...] Am calculat și trebuie să schimb condensatoarele de 0.33uf cu 0.47 uf și aș avea 67 hz, daca am calculat bine.

Poate ai vrut sa spui: 0,033 cu 0,047uF !!!

Aveți dreptate, am omis câte un zero

7 hours ago, uscatu83 said:

Vroiam sa am o plaja in jurul 60-70 hz.

Pentru:

51nF = 62.44 Hz

47nF = 67.75 Hz