Sari la conținut

Problemele viitorului electronist amator - de la A la Z


Anamaria

Postări Recomandate

Ati pregatit varful letconului cu cositor?Daca este prea mare temperatura, varful se oxideaza, deci daca nu lipiti un timp cu el, nu-l lasati alimentat, daca nu este termostatat(statie de lipit).

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acel radical din 2 (1,41) este pentru orice condensator sau tensiune ?

 

Acel 1.41 este un coeficient care inmultit cu tensiunea alternativa ofera o valoare foarte aproape de realitate a tensiunii continue ce poate fi obtinuta pentru orice condensator sau tensiune. Mai multe detalii nu va pot da deoarece sunt doar amator de electronica si nu am studiat foarte in amanunt toate lucrurile.Pentru filtraj se folosesc obligatoriu condensatori electrolitici de cel putin 1000 uF si chiar si pana la 22000 uF sau chiar mai mult.

 

Am avut si eu un letcon mai de mult si adevarul e ca era destul de greu de lucrat cu el. Frecvent mi se desfacea un surub care tinea varful si acesta nu se mai incalzea. Pe langa acest lucru trebuia sa pilesc si sa dau frecvent cu smirghel pe varf ca se oxida si nu mai lipea (aparea pe el un fel de depunere ca taciunele). Trebuie sa aveti in vedere un lucru deosebit de important: ca acel cositor nu va prinde direct de firul sau conductorul pe care vreti sa il cositoriti. Acesta trebuie decapat cu ajutorul unei paste de decapat sau sacaz (adica pur si simplu sa aveti pe el o mica cantitate de pasta sau sa il puneti pe sacaz si cu letconul incalzit sa il apasati un pic pana se scufunda putin in sacazul care este solid) apoi il puteti cositori fara probleme. Daca firul (conductorul) este lacuit sau vopsit trebuie sa il curatati cu un cutit de acel invelis ca altfel nu va prinde cositorul nici chiar cu pasta decapanta.

 

Asteptam vesti

 

Spor la treaba

Editat de marius_med
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-le Miron am un letcon ceramic cu putere de 25 W si 80 W daca apesi pe buton. Firul nu este emailat este dat cu pasta de lipit, Varful nu este argintiu. Daca il pilesc se deschide la culoare. Cum il incalzesc se face maro. Nu se poate inlocui vraful cu altceva ?

D-le Marius, am intrebat de coeficient pentru ca nu l-am mai intalnit in ce am citit. Si nu stiam dece crest V. Acum stiu si e suficient atat.

Pozele sunt f folositoare. Acum stiu si eu ce vad pe diverse placi dupa care iau piese.

Daca nu sunteti multumit de lecon ce folositi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu sunteti multumit de lecon ce folositi ?

 

Folosesc un pistol de lipit de prin anii 80 cred. E mult mai practic caci se incalzeste rapid (2-3 secunde) si ansa se schimba foarte usor daca se deterioreaza.Arata cam asa.....Din pacate nu se mai gasesc aceste modele prin comert, iar cele care cred ca au aparut in locul lor sunt destul de scumpe (in jur de 100-150 RON) Se gasesc in schimb multe facute in China, la un pret mult mai mic dar, zic eu, de unica folosinta.

Ai putea gasi un pistol de lipit din ala vechi (cum am eu) pe la targuri din astea de vechituri (talciocuri) si la un pret acceptabil.

post-985-073240400 1281860609_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un letcon ceramic cu putere de 25 W si 80 W daca apesi pe buton.

Adica cum ceramic, va referiti la suportul rezistentei de incalzire?

pasta de lipit,

Eu nu va recomanda pasta, corodeaza sudura in timp, utilizati mai bine colofoniu(sacaz, cel mai bun cel pentru vioara),

Varful nu este argintiu. Daca il pilesc se deschide la culoare.

Ce culoare, este rosu?

Cum il incalzesc se face maro.

La si peste 400 de grade Celsius cuprul se oxideaza.

Folosesc un pistol de lipit de prin anii 80 cred. E mult mai practic caci se incalzeste rapid (2-3 secunde

Eu nu sunt adeptul pistolului de lipit in electronica, este rapid, dar nu are masa termica suficienta si compenseaza prin temperatura, iar la circuite imprimate, aceasta poate duce la exfoliere, in plus la intreruperea ansei{corodarea totala), creeaza un soc electric care poate distruge anumite componente cu impedanta mare.

O discutie pe aceasta tema gasiti aici.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-le Marius,

Si bunicul meu a folosit pistol de lipit din acela vechi si spune ca nu a avut probleme cu el si l-a folosit mult. Culoarea este argintie dupa ce il pilesc

Eu nu am competenta sa ma pronunt in favarea unui aparat sau altul. Vreau doar sa mearga.

D-le Miron,

Prezentare produs: Pistol letcon Lechpol 25/80W cu rezistenta ceramica, interval temperatura de operare 200-400 grade Celsius, (made in China)

Nu mai am probleme cu el s-a stricat. Cred ca sa ars.

Ce sa ma fac ?

post-10030-039506700 1281879843_thumb.jpg

Editat de Anamaria
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca sunt avantaje si dezavantaje, insa pentru un amator care nu face cine stie ce circuite si placi complexe cu piese extrem de sensibile si mai depaneaza din cand in cand cate ceva, eu zic ca un pistol de lipit este mult mai prectic. (nu are rost sa investesti atatia bani in statii de lipit, doar ca amator -ele trebuie sa isi scoata banii....)

Multumesc d-l miron pentru explicatii (chestia cu socul electric la intreruperea anesi nu o stiam)

Editat de marius_med
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistol letcon Lechpol 25/80W cu rezistenta ceramica, interval temperatura de operare 200-400 grade Celsius, (made in China)

Ati scris denumirea bine, eu nu-l gasesc, sa va pot eventual spune de unde luati o rezistenta noua.

Cred ca sa ars.

Ce sa ma fac ?

Masurati pe ohmetru intre fisele stecherului si vedeti ce rezistenta indica cand actionati butonul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am masurat rezistenta si este zero. Cred ca s-a ars... putin ?!

Daca afiseaza 0000, este in scurt, daca afiseaza 1 fara nimic dupa el(nici zero), doar punctul zecimal este intrerupta rezistenta/firul de contact.In ambele cazuri exista sanse de remediere, depinde daca este posibil accesul, in locul respectiv. Trebuie desfacut si depistat unde este defectul.

 

Si a platiit bujnicul 17 lei pe el.

Pentru varianta cu doua puteri selectabile nu este f.mult, unul cu putere fixa(30W sau 60W) este intre 15 si 12 lei.

post-9-070593300 1281887550_thumb.jpg

post-9-064122400 1281887665_thumb.jpg

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock