Sari la conținut

Problemele viitorului electronist amator - de la A la Z

Anamaria
 Share

Postări Recomandate

A fost Bunicul la magazin si nu a gasit o mare parte din piese.

Ce anume. n-ati gasit? Dioda zener din schema ar fi indicat sa fie BZV47C369(sau 3xPL11Z), sau corectati Dvs. in schema in loc de 120, 1200.(1,2K)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a dus cu o hartie pe care erau trecute toate piesele scrie in schema data de d-voastra. Vanzatoarea a spus ca nu are unele diode, potentiometru, iar o placa de teste costa 12 roni de 10/10 cm.

In alta parte in Timisoara nu stim.

Link spre comentariu

nu are unele diode, ...o placa de teste costa 12 roni de 10/10 cm.

Pe schema este o singura dioda zener, daca doriti pot sa va trimit cu posta o combinatie, 3buc.9V1 si una 6v2, inseriate, dau cca.33V si o portiune (cca.8x7cm) dintr-o post-9-011111200 1280760238_thumb.jpgplaca de test. Nu stiu de ce la Timisoara costa de 6 ori mai mult ca in Brasov.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Sigur ca ar fi grozav sa am toate piesele dela schema poatata de d-voastra mai sus.

Am gasit printre piesele bunicului un KPB 206, se poate face ceva cu el? Am mai gasit un selector TV VHF si "cale comuna TV video+audio demodulator". Cu astea chiar nu am ce face.

Link spre comentariu

un KPB 206, se poate face ceva cu el?

Nu stiu ce este, o poza?

selector TV VHF

Ce tip, rotactor sau cu claviatura?

"cale comuna TV video+audio demodulator"

Cu tranzistori sau cu integrate?

Link spre comentariu

Cel galben si cel mic sunt rezistente ?

Nu, acolo aveti un condensator cu tensiunea de lucru de 250V, valoarea lui nu o pot citi, mai jos o dioda, nu se vede ce scrie pe ea, iar KBP(nu KPB, cum ati scris), este o punte redresoare, de 2A/600V.post-9-071635200 1280821231_thumb.jpg

In selector aveti tranzistori de inalta frecventa,rezistente(de wataj mic),condensatori si bobine, daca gasiti o aplicatie care reclama asfel de piese, le puteti prelua de acolo.Calea comuna,poate fi cu integrat(TDA440 sau A240) sau tranzistori, daca scoateti capacele, va dati seama daca are integrat sau nu.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock