Sari la conținut
donpetru

Ce kituri electronice v-ati dori sa vedeti in Colectia Tehnium Azi?

Postări Recomandate

Acum 23 ore, donpetru a spus:

Am vazut ca utilizatorul @viobio a prezentat cateva proiecte de amplificatoare audio pe tuburi. Daca dumnealui are un proiect verificat practic si bun caruia doreste un cablaj de fabrica, pana la sfarsitul acestui an ma pot ocupa de facut un PCB iar dupa aceea putem face si cateva cablaje de fabrica, ca si la alte proiecte, un anumit numar de PCB-uri va trebui platit in avans. Pe acest proiect PCB putem specifica, la alegere, numele site-ului Tehnium Azi si persoanele care au proiectat amplificatorul, respectiv cablajul. Il putem chiar boteza ca sa-i facem un loc in colectia Tehnium Azi. Varianta asta am enuntat-o daca doriti sa intrati mai repede in posesia unui kit de amplificare pe tuburi pentru ca e posibil asa ceva numai cu contributia voastra.

Ar mai fi si varianta sa ma ocup personal 100% de asa ceva, ca la alte proiecte din colectia Tehnium Azi, dar momentan sunt alte proiecte in derulare ca prioritate si de abia dupa aceea pot trece, in cursul anului viitor, si la un amp pe tuburi. 

Deci, voi decideti.

Tot ce am prezentat la sectiune retro tuburi este realizat practic , unele proiecte au fost executate in mai multe bucăți , cred că sunt foarte aproape de suta de amplificatoare pentru auditie , dacă vreți desenez o schemă pe care se poate configura pentru mai multe tipuri de tuburi , puteri diferite , dacă se fac cablaje imprimate se unele componente se montează sau nu , in unele locuri de pot pune strapuri cind nu se utilizează unele componente .

Schema asta se poate configura in PP clasa AB , B , UL sau cuplarea trafului  de iesire doar pe anozii tuburilor finale , se poate face cu negativare automată sau fixă , ca tuburi finale se pot folosi cam orice tip , în funcție de ce se dorește ca putere , se modifică doar  Raa OT si tensiunea anodică .

Pe mine nu mă interesează cablaje imprinate sau altceva , dacă sunt oameni interesați ....

P65.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@viobio, multumesc pentru replica si vazand raspunsul de mai sus, va rog sa desenati o schema de amplificator audio pe tuburi care sa fie configurabila cu diverse tuburi electronice, plus particularitatile din schema daca sunt necesare. Dupa aceea voi trasa schema electronica in soft, cu acordul dvs. as vrea sa continuam discutia de aici intr-un topic dedicat la sectiunea proiecte Tehnium Azi, unde pe coperta viitorul proiect TA veti fi mentionat si dvs. ca co-autor, eu ocupandu-ma doar de partea de PCB. Ce spuneti ?

P.S. Schema prezentata mai sus e un bun punct de plecare sau chiar poate reprezenta o solutie fezabila la viitorul proiect TA.

Partajează acest post

Link spre post
Acum 29 minute, donpetru a spus:

@viobio, multumesc pentru replica si vazand raspunsul de mai sus, va rog sa desenati o schema de amplificator audio pe tuburi care sa fie configurabila cu diverse tuburi electronice, plus particularitatile din schema daca sunt necesare. Dupa aceea voi trasa schema electronica in soft, cu acordul dvs. as vrea sa continuam discutia de aici intr-un topic dedicat la sectiunea proiecte Tehnium Azi, unde pe coperta viitorul proiect TA veti fi mentionat si dvs. ca co-autor, eu ocupandu-ma doar de partea de PCB. Ce spuneti ?

P.S. Schema prezentata mai sus e un bun punct de plecare sau chiar poate reprezenta o solutie fezabila la viitorul proiect TA.

Ok , fa un topic separat , tare sunt curios de impact .

Două rugaminti 

1  doar Vio , Viorel ,  viobio , mă seacă dv , parcă aud ciracii  baiatului meu ...." nenea "  sau " domnu " 

2  este forumul tău și eu vreau doar să dau o mână de ajutor , nu doresc să fiu considerat coautor , sunt satul de " discuții " online si offline , am mulți " prieteni " .

Partajează acest post

Link spre post

1, 2 - Ok. viobio sau viorel

Topicul:

Pentru toti utilizatori, discutiile pe tema noului kit de amplificator audio pe tuburi vor continua in subiectul mentionat mai sus.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.