Sari la conținut
donpetru

Ce kituri electronice v-ati dori sa vedeti in Colectia Tehnium Azi?

Postări Recomandate

Salut o sursa de tensiune de 0-30V si 3-4A simpla pt. uz casnic in care sa existe si un incarcator nimh de 12V si 300-400 mA

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Interesant ar fi un incarcator pentru acumulatori Li-po 1-6 celule si sa fie si cu functie de descarcare, egalizare celule.

Partajează acest post

Link spre post

Un L-metru digital,eventual LC-metru cu afisaj digital(cristale lichide).Zic asta pt ca nu am un inductance-metru in dotare si de foarte multe ori m-am injurat singur pt ca nu am reusit pana azi sa intru in posesia unuia.Un kit gata asamblat ,bun de folosit ar fi o idee binevenita.

Partajează acest post

Link spre post

Buna dimineata. As dori sa vad si kit-uri cu regulatoare de turatie pentru motoare cu perii si cu tahogenerator, ca cele de masina de spalat, care sa tina un cuplu bun la turatii reduse. Multumesc cu speranta ca nu o sa fie asa complicate.

Partajează acest post

Link spre post

Salut la toata lumea! Ce ziceti de ceva kit-uri de pre. si finale cu tuburi ?

Partajează acest post

Link spre post

Da si zona dedicata tuburilor electronice ar putea face obiectul unor kituri electronice, desi trebuie sa recunoastem ca:

- tuburile sunt mai scumpe si mai putin fiabile decat tranzistoarele bipolare sau MOSFET din comert;

- tuburile nu sunt deloc tolerante cand e vorba de neadaptari de impedanta pe iesirea amplificatorului;

- tuburile lucreaza cu tensiuni de alimentare mai mari decat cele folosite in amplificatoarele audio cu semiconductori.

Cele trei dezavantaje mentionate mai sus indeparteaza o mare parte din tinerii electronisti amatori in a aborda montaje electronice cu tuburi. Asa, ca o paranteza, in ultimii 20 de ani de abia se inghesuie lumea in a construi un banal etaj final audio cu TDA2030 sau TDA7294, dapa-i finale cu tuburi, acestea din urma fiind mai mult abordate de persoane de varsta a-III-a. Oricum, e cert ca etajele finale audio cu tuburi au un "sound aparte" (datorat in mare parte armonicilor pare, nu impare ca la semiconductori) dar cam atat, cu dezavantajele de rigoare. Adica, daca am incerca sa facem un test cu semnale sinus, triunghiular si rectangular pe toata banda de frecventa audio, datorita transformatorului de iesire a carui limitari in frecvente le cunoasteam, s-ar putea sa constatam ca formele de unda mentionate pe toata banda audio sa arate mai bine pe un final banal TDA7294 decat pe un final "banal" pe tuburi (facand abstractie de slew-rate care e singura specificatie la tuburi care bate concurenta dar ceilalalti parametrii o sa constatam ca nu sunt foarte "spectaculosi").

Bineinteles, ceea ce am afirmat un paragraf mai sus nu trebuie sa ne opreasca sa ne dorim un kit audio pe tuburi, ba din contra, trebuie sa ne faca sa cantarim atent daca chiar e fezabil un asemenea kit electronic!

Partajează acest post

Link spre post

De acord cu cele afirmate mai sus...cu o singura exceptie:

Acum 7 minute, donpetru a spus:

- tuburile nu sunt deloc tolerante cand e vorba de neadaptari de impedanta pe iesirea amplificatorului...

-daca se pune in scc difuzorul unui amplif pe lampi,indiferent ca este SE sau PP va fi doar o suprasarcina a etajului final lucru usor de recunoscut prin inrosirea anodului tubului/tuburilor finale!...iar tuburile nu se vor distruge daca suprasarcina este scurta...

-lipsa sarcinii la un amplif SE/PP poate duce la avarii grave si costisitoare!..de exemplu arderea trafului de iesire prin strapungerea izolatiei respectivului traf!

................................................................................................................................................................

-lipsa sarcinii la un amplif cu MOS sau bipolari nu produce-de obicei!- avarii...

-scurtcircuitarea iesirii unui amplif cu MOS sau bipolari duce-de obicei!- la distrugerea cel putin a etajului final in cazurile cele mai fericite...si asta se intampla instantaneu in pofida eventualelor protectii cu care e dotat ampliful...

Ca o concluzie , nu se pot trata ampifurile pe lampi cu aceleasi masuri ca la amplifurile cu siliciu....distorsiunile care imbogatesc semnalul si il fac placut la ascultat-in speta armonicile pare- sunt mult mai usor de obtinut la un amplif pe lampi decat la un amplif cu siliciu...in schimb obtinerea unui sunet neutru este la indemana oricarui amplif cu siliciu mai rasarit...sunt diferente notabile iar constructorii care opteaza pentru oricare dintre variante trebuie sa se documenteze la amanunt daca nu vor sa fie dezamagiti!

Spor!

• Thanks 1

Partajează acest post

Link spre post

Recunosc,fac parte din persoanele de generatia a 3 a.Rockul este viata mea Am urmarit ceva topicuri din ,retro audio pe web unde am ramas foarte impresionat de postarile domnului Viorel (viobio).  Am inteles de acolo ca, audiofili experimentati ascultand diferite amplifuri nu reusesc sa faca diferenta intre unul cu tuburi si unul cu semiconductori  .Referitor la tuburi am inteles ca fiecare amplificator suna putin diferit pentru aceiasi schema folosita.Sarcina amplificatorului ,boxa ,difuzorul,este  o mare belea datorita comportamentului neliniar cu frecventa.Transformatorul este crucial ,este elementul care decide daca rezultatul muncii este un bidon sau piesa cu care dupa foarte multa munca te poti fali cu realizarea ta .personal cred ca daca ai destula rabdare poti.

Partajează acest post

Link spre post

Există deja astfel de kituri , in mediul virtual există si alte forumuri sau grupuri pe fb , eu am conceput citeva ( surse , preuri , amplificatoare )  apoi au fost date " la liber " , diferiți pasionați au facut grup buy pentru cablajele imprimate .

Cu toate că pe placi trebuie să plantezi decit piesele ....unii tot o dau in bară , eu am ajuns la concluzia că trebuie să ai cunoștințe cel putin medii in electronică că să poti face să cinte in amp kit , să ai macar cunoștințe de bază in lucrul cu tuburi .

Alții o dau de gard cu transformatoarele de ieșire , din zgircenie cumpără tot felul de fiare bobinate de așa ziși guru in trafuri de ieșire , in loc să strînga 💰 pentru trafuri de ieșire de calitate , mai ales pentru cele SE .

De exemplu un amplificator bun  SE cu 1XECC83/12AX7 & 2XEL84/6P14P costă minim 1500lei dacă il faci singur , asta pentru o putere curată de 2X2,3..3W ! Putere pentru care ai nevoie de incinte cu SPL de minim 90dB 1V/1m ca să auzi ceva .

Legat de vârsta celor care folosesc sau preferă tuburile , este total falsă cea cu vârsta a III a , cunosc , am indrumat foarte mulți tineri de 20..25 ani care sunt pasionați de tuburi . Cei mai mulți pasionați de tuburi sunt cei intre 30..50 ani , oameni maturi si cu oarece stare materială , oameni care isi permit să plătească 1000 euro pe un preu sau 1200...2500 euro pe un amplificator .

In ultimii ani a aparut .... să zicem ...o modă in lumea pasionatilor de sunet .... să ai sistem audio pe tuburi ,  o modă este si revenirea la vinil a unora , piața există numai că trebuie să fii foarte calitativ in ce faci .

Editat de viobio

Partajează acest post

Link spre post

Deci la urma urmei e o moda! In vestimentatie cica revine la intervale  de circa 30 de ani.As vrea totusi ceva pentru sufletul meu,deci nu-mi ramane decat sa m-a dau pe fb, pentru mai multe info, (n-am fost pe acolo nicicand) si citind postarea lui viobio ,care a fost exhaustiva, si printre randurile domniei sale, ca de obicei, sa vedem daca acest proiect va ramane doar ...proiect .spor la bricolat tuturor.

Partajează acest post

Link spre post

Un amplificator audio pe tuburi ar fi fain de vazut si cumparat sub forma de kit. Totusi, de unde s-ar putea achizitiona transformatoarele de iesire ? Dar tuburile ?

Partajează acest post

Link spre post

Am vazut ca utilizatorul @viobio a prezentat cateva proiecte de amplificatoare audio pe tuburi. Daca dumnealui are un proiect verificat practic si bun caruia doreste un cablaj de fabrica, pana la sfarsitul acestui an ma pot ocupa de facut un PCB iar dupa aceea putem face si cateva cablaje de fabrica, ca si la alte proiecte, un anumit numar de PCB-uri va trebui platit in avans. Pe acest proiect PCB putem specifica, la alegere, numele site-ului Tehnium Azi si persoanele care au proiectat amplificatorul, respectiv cablajul. Il putem chiar boteza ca sa-i facem un loc in colectia Tehnium Azi. Varianta asta am enuntat-o daca doriti sa intrati mai repede in posesia unui kit de amplificare pe tuburi pentru ca e posibil asa ceva numai cu contributia voastra.

Ar mai fi si varianta sa ma ocup personal 100% de asa ceva, ca la alte proiecte din colectia Tehnium Azi, dar momentan sunt alte proiecte in derulare ca prioritate si de abia dupa aceea pot trece, in cursul anului viitor, si la un amp pe tuburi. 

Deci, voi decideti.

Partajează acest post

Link spre post

In topicul d-lui viobio din elforum n-e prezinta realizarile sale din care majoritarea merg sa lucreze in afara tarii ... Un etaj final prezentat pe un sasiu simplu un buton pentru volum , pe spate conectorii si butonul de start/stop , frumusete care mie m-i se pare maxim. Realizarea dumnealui nu are nevoie de adaosuri.Referitor la preamplificator cred ca aici s-e poate face pe circuit imprimat eventual dublu placat ,ca lampile sa poata fi scoase la vedere pentru cine le place asa.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.