Sari la conținut

Postări Recomandate

salut....as dori si eu sa fac un mixer in care sa pot pune la treaba 2 statii.....se poate asa ceva??

am auzit ca se pot pune mai multe statii de amplificare pe mixer sa nu se imparta semnalul.....eu de asta am nevoie si as avea nevoie de o parere de dvs daca merge si o schema daca s-ar putea...

va multumesc

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot pune mai multe statii de amplificare pe mixer sa nu se imparta semnalul.

Cum sa cuplati mai multe statii si sa nu se imparta semnalul?

Link spre post

am 2 statii de amplificare....in prima statie am 2 kituri TDA 7294 iar in a doua am tot 2 kituri TDA 7294 dar in punte....si rasfoind netu am vazut ca, kitu TDA 7293 e mai puternic. am gasit pe un forum o persoana care a realizat o statie cu TDA 7293 de 350 de watzi punand 4 legate in paralel...am mai gasit pe net statii de amplificare facute tot de aceiasi persoane avand 4 in paralel si in punte cu alte 4 in paralel scotand 800 de watzii...

"am facut eu cu 7293

4 in paralel in punte cu alte 4 in paralel

800W/4ohmi

parerea mea

SUPER

altceva nu mai comentez ca vin fanii tranzistoarelor si se supara pe mine lol.gif

si o sa zik ca exagerez cu calitatea lu 7293

am alimentat montajul cu +/-42,5V (tensiune dupa redresare)

transformator toroidal 1000W 2x30V in sarcina 2x31V in gol"

"daca ar fi sa vb dupa ureche nu sunt multumit

sunt foarte multumit

deci sa incep cu inceputul

amplificatorul este unul stereo cu cate 4 circuite integrate TDA7293 in paralel

alimentat (scuze) la +/-40,5V nu 42,5 (inca o data scuze )

l-am pus sa dea tot ce poate pe cate 4 difuzoare de 15" pe fiecare canal in paralel ca sa ajung la impedantza de 2 ohmi

difuzoarele erau eminence beta 15 care duc 350Wrms

vreau sa zic ca tremurau pantalonii pe mine (logic ca nu am facut treaba asta in casa ci intr-un local in aer liber dak conteaza asta)

am cuplat amplificatorul si in punte pe 4 ohmi ( ca asta e tema aici)

am obinut conform masuratorilor mele relative o putere curata de 750W

cu distorsiuni sub 1%

puterea ajungea la 900W cu aproximativ 10% distorsiuni

parerea mea este ca am ceva foarte bun pt 6milioane cat m-a costat tot

amplificatorul cu tot ce trebuie (adik gata facut in carcasa doar bun de vandut)

initial (pt punte) am pus doar 2 difuri de 15" in paralel pt 4 ohmi deci care ar fi trebuit sa reziste la 700W

dar nu au facut fatza doar 2 difuzoare

asa ca am cuplat la loc toate difuzoarele ca sa fac proba linistit ca nu o sa ard difuzoarele omului

fiecare sa comenteze ca vrea eu am spus ce am obtinut

si cu masuratori ( e drept nu stantdard, dar marja de eroare destul de mica sa fie relevante) si fratzilor am zis si ce am simtit pe pielea mea

mai exact pe pantalonii mei si nu stateam in fatza boxelor ca sa nu fie comentarii de genul asta

lol.gif"

si acuma as fi si eu interesat de sa fac si eu sa scoata cam 350 de watzzi as avea nevoie de schema si de cablaj si sa imi aratati daca se poate legarea in paralel si in punte...va rog fumos

va multumesc

va multumesc

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock