Sari la conținut

Regulator de volum compensat

SIG

Postări Recomandate

• Răspunsuri 41
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa niste poze ce le-am facut in interiorul amplificatorului candva,si peste care ma uitam,am incercat sa reconstitui traseul de loudness.

Am facut o schita mai jos cam cum ar veni.

Se pare ca potentiometrul original a fost si el unul standard,fara priza mediana.

Spun aceasta ptr. ca nu vad cum ar fi fost posibil sa se conecteze unul cu priza mediana la placa electronica,dupa cum arata placa.(desi eram convins ca aceasta compensare,loudness,se poate face doar cu ajutorul unui potentiometru cu priza mediana)

Posibil in acest caz ca efectul de loudness sa se fi facut printr-o "smecherie",fara sa fie necesar deci un potentiometru cu priza mediana,ci unul simplu.

Am doua intrebari insa:

1. D.p.d.v. al teoriei celulelor/filtrelor "opreste banda",se identifica schema de mai jos cu una din aceste celule? Sau este atipica schema?

2. In situatia data,daca e o celula "opreste banda",deci de efect loudness,avand condensatoarele mentionate in schita,imi puteti spune ce valori sa aleg ptr. R1 si R2 astfel incat sa avem frecventele de taiere la,sa zicem,500 Hz,respectiv,5000 Hz.Sau eventual sa-mi spuneti formulele de calcul,in cazul in care doersc alte frecvente de taiere.Spun aceasta ptr. ca nu stiu ce valoare avea potentiometrul original.Cel de acum are 100 kilo si in consecinta poate trebuie modificata si rezistenta R1,plus ca rezistenta R2 nici nu a mai fost pusa de cine a schimbat potentiometrul,lipsind cu desavarsire.Eu doar intuiesc ca acolo ar trebui sa existe si R2.Sau poate nici nu trebuie R2? :a5:

Rudimentar analizand cred ca efectul generat de aceasta schema devine tot mai putin prezent pe masura ce volumul creste,ceea ce se si cere la un efect de loudness(sa fie prezent la volum mic,si sa se atenueze acest efect,pana la disparitie,pe masura ce volumul creste).

Mersi.

post-5-1195008129_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu,cred ca sunt bune,notitele le-am gasit recent pe o bucata de hartie,notate mai de demultisor.

Nu cred sa ma fi incurcat in notare.Sper cel putin.

Sa zicem ca sunt bune valorile condensatoarelor.

Am scos rezistenta R2 din schema anterioara,cred ca nu e necesara pana la urma.

Acum seamana a fi o celula de filtrare "opreste banda" ce am gasit-o intr-o carte,la care variaza insa rezistenta legata in paralel la condensatorul de 180 pF.

Am facut si schema echivalenta ptr. o pozitie data a cursorului potentiometrului,potentiometrul se transforma astfel in doua rezistente Rx si Ry.

Deci ce valoare ar' trebui sa aiba rezistenta R ptr.ca frecventele de taiere sa fie de 500Hz si 5000 Hz?

Valoarea ei cred ca depinde,pe langa valorile condensatoarelor, si de valoarea potentiometrului,100 kilo logaritmic.(daca de ex. pot. ar' avea valoarea de 200 kilo atunci R cred ca ar avea alta valoare,daca potentiometrul ar avea 50 kilo atunci rez. R ar' avea din nou alta valoare,etc.)

Mersi.

post-5-1195054675_thumb.jpg

post-5-1195062614_thumb.jpg

Link spre comentariu

Nu cred ca trebuie scoasa,deoarece se schimba si domeniul nu doar profunzimea efectului,dupa opinia mea,ar trebuii sa arate asa.

Am sa incerc cu valorile recomandate si va comunic cum suna. :l4:

Multumesc.

Link spre comentariu

• 2 months later...
  • 4 years later...

Sall

Mai va pun si eu o schema de Reglaj de volum Compensat.

am simulat schema si nu functioneaza, daca scot potentiometrul din schema , aceasta se comporta oarecum ok adica atenueaza mediile si inaltele

Link spre comentariu

Un circuit de compensare fiziologica functioneaza bine numai la un anumit amplificator, anumite difuzoare si un anumit nivel al semnalului de intrare. Trebuie sa existe o relatie clara intre pozitia cursorului potentiometrului si presiunea acustica la nivelul ascultatorului. Un circuit de compensare de la un aparat nu functioneaza bine la altul, cu atat mai putin o schema propusa de cineva caruia i-a mers bine intr-o aplicatie proprie.

Potentiometrul uzat din aparatul lui SIG ar trebui sa fie inlocuit cu unul exact la fel. Daca nu se gaseste unul nou se poate repara (deseori) cel vechi. Eu il demontez si mut cursorul pe o raza mai mare sau mai mica, unde potcoava nu este roasa. Daca nici asta nu se poate, se procura unul cu aceeasi rezistenta si se scoate o priza. Nu este foarte greu. Trebuie nimerit bine locul prizei (rezistenta priza-masa). Se gaureste carcasa metalica a potentiometrului, eventual se mai pileste ceva, apoi se confectioneaza o mica clama elastica (cu un fir subtire lipit) ce se pune calare pe marginea potcoavei si se imobilizeaza cu o picatura de adeziv.

P.S. Un potentiometru cu priza are patru borne, trei la rand care se lipesc direct pe placa si a patra lateral, care se leaga la un conductor lipit pe placa.

P.P.S. In schemele postate de Miron 47 condensatorul de 27 pF este de 27 nF (273K).

Link spre comentariu

Un circuit de compensare fiziologica functioneaza bine numai la un anumit amplificator, anumite difuzoare si un anumit nivel al semnalului de intrare. Trebuie sa existe o relatie clara intre pozitia cursorului potentiometrului si presiunea acustica la nivelul ascultatorului. Un circuit de compensare de la un aparat nu functioneaza bine la altul, cu atat mai putin o schema propusa de cineva caruia i-a mers bine intr-o aplicatie proprie.

Potentiometrul uzat din aparatul lui SIG ar trebui sa fie inlocuit cu unul exact la fel. Daca nu se gaseste unul nou se poate repara (deseori) cel vechi. Eu il demontez si mut cursorul pe o raza mai mare sau mai mica, unde potcoava nu este roasa. Daca nici asta nu se poate, se procura unul cu aceeasi rezistenta si se scoate o priza. Nu este foarte greu. Trebuie nimerit bine locul prizei (rezistenta priza-masa). Se gaureste carcasa metalica a potentiometrului, eventual se mai pileste ceva, apoi se confectioneaza o mica clama elastica (cu un fir subtire lipit) ce se pune calare pe marginea potcoavei si se imobilizeaza cu o picatura de adeziv.

P.S. Un potentiometru cu priza are patru borne, trei la rand care se lipesc direct pe placa si a patra lateral, care se leaga la un conductor lipit pe placa.

P.P.S. In schemele postate de Miron 47 condensatorul de 27 pF este de 27 nF (273K).

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock