Sari la conținut

Osciloscop cu tubul catodic 5DEP1

Postări Recomandate

Am deschis aplicatia  tl494_pushPull 31 newOpAmp newLog.ms10 230 KB Multisim 12 si functoineaza perfect.

Va puteti baza pe ea...

Aplicatia este functionala, dar pinii sunt intr-o ordine aiurea. M-a derutat de tot, de aceea va rog din nou sa reeditati schema dv de la #28 utilizand simboluri pentru fiecare pin in parte. De asemenea modelul este doar pentru simulare, nu poate fi utilizat in ultiboard.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pinii din schema indicata sunt asa cum trebuie. Circuitul este vazut de sus (Top View)

in carcasa de plastic, DIL-16.

Este desenata si cheia capsulei,  pentru conformitate.

In legatura cu circuitul din simulare nu cunosc capsula si producatorul, poate le descoperiti Dvs.

Poate ne pozati unele semnale, dar si tensiunile continue in sarcina, chiar si cele inalte.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

@Nicolas, alegeti un miez E+E din materialul 3C90, cu sectiunea de circa 1cm patrat de la TME, au si carcase.

Inductia pe care doriti sa o folositi, o luati din catalogul producatorului, sau dupa experienta Dvs.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Am probat (simulat) mai ?nt?i cu traful neliniar proiectat special ("trafo_convertor" - ?n fi?ierul msm11). Oscila?ia ?ncepe sa se amorseze, apoi apare mesaj de eroare pe care nu ?l poate corecta corectorul automat. Am realizat apoi un traf "chior", ideal - doar raportul de transformare. Oscila?iile se amorseaz? dar sunt pline de oscila?ii parazite ?i sunt "anemice" fata de cum b?nuiesc ca ar trebui sa fie. Cred (dup? p?rerea mea, nebazata pe prea multa experienta) ca problema trebuie sa provin? de la bucla de reac?ie. Am v?zut ca rusul (la schema de unde am luat modelul integratului) lua semnal de reac?ie (de la tensiunea din secundar) printr-un divizor de tensiune rezistiv. ?ntruc?t nu am o experienta prea mare ?n aceste tipuri de convertoare, ata?ez aici fi?ierul ms11. Sper ca el sa fie primit de ms12. Daca reu?i?i sa rezolva?i problema cu traful de proba, muta?i conexiunile la transformatorul "trafo convertor". Pentru primar simbolurile conexiunilor sunt acelea?i (1, 2 ?i 3). Pentru secundar se muta conexiunea 4 la 8, iar conexiunea 6 la 10. Masa din secundar este deja conectata la ambele trafuri. Nu am ?tiut ce consum are pe tensiunea de +/_ 17 V ca sa pot pune o sarcina rezistiva, dar din diversele taton?ri, am observat ca nu schimba cu nimic datele problemei. De?i l-am analizat de mai multe ori, nu exclud sa fie ?i o eroare de-a ,mea de desenare a schemei, de?i din faptul ca oscileaz? cu traful de proba, pare pu?in probabil. ?ncerca?i sa determina?i cauza erorii ?i comunica?i-mi-o ca sa putem simula am?ndoi.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Am reusit simularea si stabilizarea pentru +/-17V la iesire. A fost de "coma", simulatorul nu iti lasa nici un fel de portita

pentru orice abatere, de la ce stie el. De fapt nu noi simulam, ci simulatorul ne invata pe noi cum sa simulam corect.

Mai finisez unele valori, dar nu stiu ce faceti cu fisierul meu de simulare in Multisim 12 caci aveti Multisim 11, incompatibil.

Nu este vorba de o eroare ci de mult mai multe, sa vedem ce putem face.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

?mi pune?i poza ?i ?mi semnala?i modific?rile prin mici cercule?e colorate. Daca pute?i ?mi da?i ?i c?teva detalii. Pute?i pune ?i fi?ierul msm12, deoarece lucrez din "greu" la instalarea msm14. B?nuiesc ca msm 14 poate ?nc?rca fi?iere msm11 ?i/sau msm12, altfel nu am f?cut nici o afacere. Spre exemplu msm 11, nu poate ?nc?rca fi?iere msm7. G?sisem un model pentru circuitul TL494 ?ntr-un fi?ier msm7, pe care nu am putut sa ?l utilizez din aceasta cauza. Cel care nu va las? sa face?i ceea ce vre?i ?n simulare este transformatorul neliniar "trafo_convertor", care impune condi?ii draconice simul?rii. Asa p??esc de fiecare data c?nd utilizez modele de trafuri neliniare. De aceea, aproape de fiecare data trebuie sa revin la modele de traf ideale, pentru a tatona componentele pana iese ceva rezonabil, dup? care trec la traful neliniar ?i repet aproape de fiecare data procedurile. Modelul corespunde unui traf cu miezuri E35/18/10, cu Ac=100 mm2, ferita 3C90 din catalogul Ferroxcube 2009. Este pu?in probabil, dup? ce ai corectat totul pe simulator, sa mai ?nt?mpini probleme importante la punerea ?n practica. Eu am un calcul pentru trafuri push-pull in matchad 14 ?i dup? acesta g?sisem pentru sec?iunea de primar 5 spire. Am r?mas ?ns? la datele dv. Voi face verific?ri eu ?nsumi sa vad ce se ?nt?mpl? dac? modific num?rul de spire din primar. De fapt inductan?a de magnetizare ?i rezistenta primarului, corespund acestor 5 spire.

Link spre comentariu

@Nardu, postarea este lamuritoare. Daca se reuseste instalarea poate merge mai departe.

Se pare ca inca nu ati reusit cu Multisim 14. Am analizat modelul magnetic care este implementat.

Este asa cum fac si eu uneori in Orcad, dar punctele caracteristice le introduc manual.

As dori sa imi trimiteti prin E-Mail si fisierele pentru inserarea in alte programe.

Cu schema de convertor am obtinut: Uies=2*16,967V, CC,  Iies=2* 1,13A, CC in sarcina de 15 ohmi.

Din sursa se absoarbe 4,765A la 14,4V. Pe global randamentul este de circa 56% de la baterie la sarcina.

Pentru stabilizatorii de 12V poate este bine sa mai scadem tensiunea de 17V la 15V.

@gsabac

• Like 1
Link spre comentariu

@gsabac, in Multi_14, fisierul pe care l-ati modificat cu "Tr proba" , functioneaza. Cel original de la rus are ceva probleme. Eu sunt incepator la programele de simulare la acest nivel. Dar invat interesat, fiind de osciloscopul meu.

post-2883-0-14948600-1469802359_thumb.jpg

Editat de Nardu
Link spre comentariu

Modificarile le-a facut Dl.Olaru.  Am sa va trimit fisierele finale cu finisarile. Faceti o copie de rezerva. si lucrati numai pe copie pentru modificarea transformatorului.

Puneti numarul de spire din schema Dvs. la infasurarile de tensiune mare.

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

@gsabac, in Multi_14, fisierul pe care l-ati modificat cu "Tr proba" , functioneaza....

Daca e?ti foarte atent, i?i dai seama de la ?nceput ca nu func?ioneaz?. In primul rand, dup? circa 1,08 milisecunde de tranzi?ie, curentul furnizat de la sursa de 12,4 V, creste la valoarea de de 13,4 A, iar siguran?a de 5 A ?i bobina de 1 mH se ard (conform indica?iilor animate ale simulatorului) Nu ?tiu din ce motiv ?ns?, programul continua sa simuleze. Dupa circa 160 milisecunde de tranzi?ie ?ns?, tensiunea de cc din secundar, se stabilizeaz? (teoretic, deoarece prin ?ntreruperea siguran?ei fuzibile, schema nu mai este alimentata) la aproximativ 17,2 V. In al doilea rand, oscila?iile parazite sunt enorme. Dup? stabilizarea (teoretica) a tensiunii din secundar, indica?iile de frecventa sunt de ordinul megahertzilor, ceea ce ?nseamn? ca oscila?iile parazite sunt importante.

Link spre comentariu

Sunt probleme de supracresteri si oscilatii amortizate pe frontal crescator, din cauza transformatorului sintetizat cu histerezis.

Cu un transformator ideal, cu factor de cuplaj strins, acestea nu apar. Puterea se transmite putin mai ineficient decit ar fi normal.

Ce factor de cuplaj are transformatorul de proba, intre toate infasurarile, Kij si cum se poate face mai apropiat de unitate ?

@gsabac

Link spre comentariu

Eu ma refeream la transformatorul de proba f?r? miez feromagnetic. Deci ini?ial problemele au avut o alta cauza - nu transformatorul. In leg?tur? cu traful sintetizat, factorul de cuplaj este 1, deoarece nu utilizez inductan?e de sc?p?ri. In acest sens trebuie sa se corecteze schema sub-circuitului transformatoarelor, unde am introdus o inductan?? serie cu rezistenta ?nf??ur?rii primare. Am inten?ionat de fapt ca acea inductan??, care are valoarea inductan?ei de magnetizare, sa o conectez ?n paralel cu primarul pentru a conferi tarafului un caracter inductiv. De fapt nu cred c? este nevoie. Nu ?tiu sigur, dar b?nuiesc ca "coreles coil virtual", con?ine deja informa?ii despre aceasta inductan??. A?adar acea inductan?a se va ?terge din circuit. Daca este nevoie, voi introduce inductan?e de sc?p?ri, care au valori mult mai mici. Pana la urma, cred ca tocmai acea inductan??, era cauza oscila?iilor parazite foarte mari. Dup? cum se vede ?n ata?amentul de mai jos, oscila?iile parazite ?n cazul tarafului de proba s-au diminuat mult, dup? ?nl?turarea inductan?ei. Ele exista ?n continuare, dar nu at?t de importante. Drept dovada, proba prelevata la ie?irea trafului, care indica o frecventa de 52 kHz. In realitate frecventa calculata m?sur?nd timpul unei perioade direct pe diagrama, este ?n jurul a 15,3 kHz. Se poate totu?i vedea din imagine ca valoarea curentului prin sursa de 12,4  V a crescut la peste 15 V, ceea ce indica o deficienta ?n alta parte dec?t la transformator. Odata cu stergerea acelei inductante din subcircuitele trafurilor, cred ca va creste si randamentul. 56 %, mi se pare mult prea mic.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock