Sari la conținut

Osciloscop cu tubul catodic 5DEP1

Postări Recomandate

Da! Este mai bine sa mutam discu?ia de pe privat aici, unde exista ?i posibilitatea ad?ug?rii de fi?iere. Eu am ob?inut asta:

La o prima analiza, se pare ca exista o diferen??. In loc de setup.exe, eu am ob?inut un fi?ier setup de tip Application, de 137 kB. De unde a rezultat diferen?a ?i cum se poate rezolva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Windows Explorer -> Tools -> Folder Options -> View, debifati optiunea

"Hide extensions for known file types"

Dupa aceasta vor apare extensiile fisierelor asa cum este normal pentru cineva

care stie sa citeasca si sa le utilizeze.

Comunicati ce scrie in fila de erori poate va pot ajuta.

Daca nu merge cu indicatiile date prin mesagerie, asta este, sistemul Dvs.

are protectie la instalarea programelor in radacina discului, nu este permis

accesul la registrii calculatorului, etc.

Programele se dau asa cum sunt, daca nu merge, renuntati.

Si @Nardu a avut unele probleme dar le-a depasit,

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

La instalare am eroarea

Ac?iunea recomandata este Retry, dar nu are nici o eficienta. Am ales Ignore ?i am instalat programul. La lansarea ?n execu?ie a sec?iunilor Synthesis with Simulator, Electronic Simulator si LayoutPRO este afisata eroarea

La sec?iunea LayoutPRO, este totu?i permisa continuarea execu?iei, ?n timp ce sec?iunile Synthesis with Simulator ?i Electronic Simulator sunt resetate. Celelalte sec?iuni nu sunt afectate de eroare.

Link spre comentariu

Am rescris schema ?n multisim 11.

In legatura cu schema convertorului de la mesajul #28, sunt blocat din lipsa modelului circuitului integrat in biblioteca multisim. Asadar nu pot inca simula schema. Daca exista o sursa pentu acel model pe internet, atunci poate mi-o poate cineva semnala.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Am rescris schema ?n multisim 11.attachicon.gif5DEP1 polarizare - alimentare.jpg

In legatura cu schema convertorului de la mesajul #28, sunt blocat din lipsa modelului circuitului integrat in biblioteca multisim. Asadar nu pot inca simula schema. Daca exista o sursa pentu acel model pe internet, atunci poate mi-o poate cineva semnala.

Pentru TL494 incercati aici;

http://forums.ni.com/t5/Multisim-and-Ultiboard/I-NEED-SUBCIRCUIT-MODEL-FOR-TL494-PWM-OSCILLATOR-AND-TC4421/td-p/522982

http://forums.ni.com/ni/attachments/ni/370/8453/1/tl494.zip

Eu am incarcat in Multisim 14

post-2883-0-84697600-1469411458_thumb.jpg

Editat de Nardu
Link spre comentariu

@Nardu: Am urm?toarele solicit?ri - cu rug?minte: 1 - Verifica pe baza corespondentei cu datele modelului t?u dac? ceea ce am introdus eu la capitolul pini ai modelului (v. ata?amentul meu, coloana a 2-a - Type) este conform cu realitatea ?i eventual spune-mi unde ?i ce modific?ri trebuie f?cute; 2 - ?nva??-m? cum trebuie editate denumirile pinilor, astfel ?nc?t sa ?nlocuiesc cifrele cu simboluri sugestive.

@gsabac: Am rug?mintea de a detalia (conform cu foia de date a circuitului) corespondenta pinilor TL494, din schema de la postarea #28, astfel ?nc?t sa pot face transferul schemei ?n multisim 11.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

La circuitul TL494 dispunerea pinilor din schema este identica cu aceea desenata de Dvs. mai sus.

Eu nu am simulat acest circuit cu Multisim 12 pe care il folosesc foarte rar. In librariile proprii

eu nu am gasit nici un subcircuit cu numele xx494, folosesc Orcad 9.2 sau LTspice IV 2016.

Va asumati o sarcina extrem de dificila, de lunga durata si eforturi, pentru simularea acestei scheme.

In plus Multisim 11 nu foloseste decit modele de transformatoare pe ferita  ideale.

Este dificil de gasit sau sintetizat un model de material magnetic, la care de fapt nu ii stiti tipul. 

Va recomand sa desenati doar schema in vederea transpunerii pe circuitul imprimat.

Daca totusi doriti sa luptati cu o simulare, mai jos sunt niste observatii care spun despre primul 

fisier ca nu este recunoscut de Multisim 11, pe cind al doilea este operational.

TL494NC_5.prz 278 KB
 tl494_pushPull 31 newOpAmp newLog.ms10 230 KB

The first file was not recognized by the Multisim 11, but the second file was recognized.
So I saved TL494 to the database in the pushPull31 circuit. My question is that, are those components
absolutely same in the both files? What mean NC in the TL494 word,
I did not find anything if I was searching in the Google.
Aceste sunt din postarea inspirata a lui @Nardu.

Succes!

@gsabac

Link spre comentariu

Din punctul de vedere al transformatorului, nu este nici o problema. Eu folosesc ?n multisim modele bazate pe asa-numitele componente virtuale "magnetic core virtual" ?i "coreless coils virtual", cu ajutorul c?rora realizez sub-circuite. Aceste componente sunt programabile ?i pot fi u?or personalizate. Nu se poate (cel pu?in ?n multisim 10 ?i 11) realiza o bucla de histerezis reala. Dar consider?nd ca evolu?ia c?mpului magnetic are loc dup? curba de evolu?ie ini?ial?, ma pot apropia suficient de mult de realitate, except?nd pierderile ?n miez. Din punctul de vedere al fenomenelor care se petrec ?n primarul transformatorului, aceste simul?ri sunt suficient de precise, av?nd ?n vedere ca acolo intereseaz? de fapt forma de varia?ie a tensiunilor ?i curen?ilor care este apropiata de cele reale. Nu ma pot baza doar pe ceea ce se ?nt?mpl? ?n secundar, datorita faptului ca transformatorul modelat ?n acest mod nu are pierderi in miez ?i deci nu se tine seama de randament ?i ca atare de c?derile de tensiune datorate acestuia. Pot fi modelate doar pierderile ?n cupru, prin ?nserierea ?n circuitul secundar al unor rezistente de valoarea calculata sau m?surat? a bobinei secundare. Pot realiza ?n acest mod modele pentru transformatoare cu secundare multiple. Ceea ce ob?in ?n urma simul?rii, este semnificativ, deoarece utiliz?nd un anumit tip de miez feritic, pot aprecia din start dac? acel miez este corespunz?tor sau nu. La urma urmei, pot renun?a la miezul recuperat pe care ?l de?in ?i cump?ra unul nou, cu caracteristici cunoscute. Altminteri, ?n literatura de specialitate (?ndeosebi ?nainte de 1990) exista suficiente date pentru miezurile de ferita ruse?ti utilizate la construc?ia transformatoarelor de ?nalt? tensiune din televizoarele Temp/Rubin.

Din punctul de vedere al compatibilit??ii modelului pentru circuitul integrat TL494, voi vedea care este situa?ia ?n cele doua cazuri expuse de dv.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Am deschis aplicatia  tl494_pushPull 31 newOpAmp newLog.ms10 230 KB Multisim 12 si functoineaza perfect.

Va puteti baza pe ea pentru a o modifica pentru convertorul de osciloscop. In aceasta situatie imi retrag

afirmatiile referitoare la problemele de simulare. Deasemenea daca aveti cunostinte evoluate despre

miezuri magnetice cu ferite reale, este bine sa le aplicati. Exemplul de convertor din aplicatie, foloseste

un transformator ideal, cu bobine cuplate. Asteptam schema si rezultatele. Introduceti si rezistenta ohmica

a firelor, la frecventa de lucru, daca se poate.

Succes!

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

@gsabac: Pot utiliza pentru simulare IRCZ44 (60V/50A/0,028ohm) in locul lui P50N05 (50V/50A/0,022ohm)? Rezistenta in conductie directa, este de 0,028 ohm in loc de 0,022 ohm. In rest pare ok. Pentru diodele D1 si D2 ce ar trebui sa aleg din biblioteca msm?

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Bineinteles, pentru simulare se poate folosi, dar exista de vinzare pe undeva, eu nu am gasit.

Deasemenea orice componenta cu parametri similari se poate interschimba.

@gsabac

Link spre comentariu

Verificati, studiati, eu am pus diode rapide de 2A. Merge si fara ele.

M-am gindit la o asimetrie a bobinajelor si consumului si la posibilitatea

aparitiei unor supratensiuni negative care sa strapunga spatiul D-G.

@gsabac

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock