Sari la conținut

Osciloscop cu tubul catodic 5DEP1

Postări Recomandate

Dvs, il utilizati doar pe AC?

Conform indemnurilor dumneavoastra, am analizat cateva variante ale unui amplificator de CC utilizand tubul pentoda E810F - cel pe care eu l-am identificat ca fiind adecvat constructiei pe care vreau sa o fac. Concluziile sunt urmatoarele. O schema cu un singur etaj de amplificare simetric - cumva asemanatoare cu cea pe care ati postat-o la una din interventiile de mai sus (cea cu doua triode) imi ofera la simulare, o amplificare buna pentru un semnal de intrare cu nivelul amplitudinii maxime de 0,25 V, distorsiuni armonice la frecventa de 1 kHz excelente - aproximativ 0.2...0.35 % - insa nu;mi lasa nici-o sansa la capitolul "largimea benzii" unde cu tot cu corectii inductive in anozi nu pot trece de 1,5 MHz. Am utilizat o valoare capacitiva a sarcinii de 10,5 pF la electrozii de deflexie Y ai tubului. Exista solutii de depasire a acestui neajuns? Daca nu, atunci probabil ca ma voi intoarce la solutia de amplificator in CA. Despre un amplificator cu doua etaje nici nu poate fi vorba. El ar inrautati mult situatia.

Cu respect.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre un amplificator cu doua etaje nici nu poate fi vorba. El ar inrautati mult situatia.

De ce?Amplificarea mare pe un singur etaj, prezinta riscul producerii de oscilatii si microfonie(in cazul pentodei).

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Am postat asta noapte tarziu si nu am mai avut rabdarea sa va spun ca o varianta imbunatatita de amplificator in CA, cu doua etaje simetrice folosind 4 tuburi E810F, este destul de promitatoare, avand pe langa o amplificare in tensiune de 64 dB si un coeficient de distorsiuni la 1 kHz de 1% si o banda totala mergand catre 12 MHz, cu utilizarea aceluiasi tip de sarcina capacitiva. Astazi voi mai face cateva incercari de a imbunatati performantele unui eventual amplificator in CC cu doua etaje simetrice. Dupa tipicul acestor amplificatoare, nu am insa sperante pentru o largime de banda mai mare de 2,5...3 MHz. Poate nu stiu eu ce fel de masuri speciale se pot lua (inafara corectiilor cu inductante anodice) pentru extinderea domeniului de frecventa - care pot fi intr-o oarecare masura in defavoarea factorului de distorsiuni, unde mai pot urca de la 0.2...0.35% pana pe la la 1%. Astept eventuale sugestii.

Link spre comentariu

• 3 weeks later...

...Amplificarea mare pe un singur etaj, prezinta riscul producerii de oscilatii si microfonie(in cazul pentodei).

Justa observatia, insa MULTISIMUL este capabil sa sesizeze o astfel de situatie.

In fine, dupa mai multe incercari am si o varianta cel putin acceptabila cu doua etaje diferentiale cu tubul pentoda E810F. O atasez in imaginea urmatoare si astept aprecieri critice, observatii si eventuale sugestii de imbunatatiri.

post-7713-043395800 1279986579_thumb.png

Caracteristici simulate pe MULTISIM:

- 64,3 dB amplificare de tensiune;

- 0...6,75 MHz banda de frecvente pentru o variatie de +/- 3 dB;

- 0,9% distorsiuni armonice la 1 kHZ.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

• 5 years later...

@ola_nicolas, imi cer scuze pentru ca nu am raspuns la postarea #74 din "Constructie osciloscop cu tub B7S2 RFT homemade CRT".

Postarile sau succedat cu repeziciune si nu m-am asteptat sa fie si altcineva in afara de @nardu. Acum ma revansez prin reactualizarea

unui proiect al Dvs. mai vechi, dar pe care am inteles ca doriti sa il reconsiderati. Schema convertorului la care faceti referire este

de la un invertor pentru tubul CCFL, dintr-un ecran de display cu cristale lichide. Valorile nu le cunosc deoarece nu am avut datele de

la @nardu si nici modulul la dispozitie. Schema este interesanta si se poate proiecta cu usurinta si chiar simula. Daca doriti aceasta

postati valorile tensiunilor de iesire si adaugati ce este necesar.

post-24607-0-76328800-1461656205.jpg

Schema pe care am proiectat-o pentru @nardu, se poate folosi si in cazul Dvs.

convertor-B7S2.jpg

Bobina de 44 de spire se continua pina la circa 100 de spire si se face 2000V cu un triplor, bineinteles cu

componente de inalta tensiune,

Schemele pentru stabilizatori sunt urmatoarele:

stabilizatori.jpg

1- Daca aveti transformatorul de retea realizat, puneti schema bobinajelor, tensiunile si miezul.

2-Trebuie sa postati si schema prezumtiva de polarizare a tubului catodic pe care doriti sa o folositi.

Daca nu o aveti, spuneti aceasta si am  sa va proiectez eu una cu piese de actualitate.

3-Aveti si ecranul magnetic din uMetal pentru tub ?

Prima realizare practica trebuie sa confirme ca tubul este bun. Pentru inceput alimentati tubul 5DEP1 la filament

cu ~6,3V si veti obtine primul indiciu. Daca filamentul este de un rosu stralucitor si catodul rosu, tubul este promitator.

Toate schemele prezentate se pot simula cu usurinta in LTspice sau Orcad, dupa caz si puteti finisa numarul

de spire sau frecventa optima.

Am lucrat cu programele mele de simulare si sinteza GElectronic dar si cu LTspice si Orcad 9.2 si 16.5.

Fiecare este bun pentru ceva, in masura in care sunt sau se pot adapta componente in librarii. 

Succes !

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

De?i topicul a fost ?n adormire (deoarece au fost putini responden?i ap?i de a ma ajuta) am mai evoluat pu?in ?n ceea ce prive?te amplificatorul Y. In schema din ata?amentul 1, simularea ?n Multisim ?mi indica caracteristici interesante. In ata?amentul 2, este schema de simulare a sub-circuitului SC1. In ata?amentul 3 am dat diagrama Bode, factorul de distorsiuni totale la 1 kHz, care r?m?ne ?n jurul lui 0,9 % ?i disipa?ia de putere pe o sec?iune a tubului 12AT7, care excede foarte putin maximumul de 2,5 W pe o sec?iune. Schema a fost simulata doar cu ceea ce am g?sit prin biblioteca de date Multisim ?i nu am mai evoluat cu ea, deoarece o eroare sistematica pe care nu pot sa o dep??esc cu analizorul automat al programului, ma ?mpiedic? sa verific comportarea ei la frecvente diferite. Ca sa ma apuc de verificat la mana matricele ecua?iilor, ?mi dep??e?te r?bdarea. Asa dup? cum se vede din diagrama Bode pentru un semnal de 0,05 Vrms la 1 kHz, am ?n domeniul +1,664/-3 dB o banda de frecvente de la zero, la aproximativ 24,5 MHz. Dac? schema se dovede?te corecta ?i cu parametrii buni (THD<10 %) atunci inten?ionez sa utilizez ?n locul dublei triode 12AT7, dubla trioda europeana ECC81. Am un model deosebit de precis determinat de mine pentru aceasta dubla trioda, dar timpul afectat acestui proiect, este destul de limitat ?n condi?iile ?n care el se ?mparte intre treburile curente ?i alte c?teva proiecte pe care le am ?n derulare. Voi ?ncerca noaptea (?n jurul acestei ore la care postez) sa fac modific?rile necesare ?n schema ?i dac? exista rezultate favorabile ?n simulare, sa o ata?ez aici. Deoarece m?ine am mult de lucru la un proiect gospod?resc, am sa ma limitez ast?zi la acest mesaj. Maine noapte, am sa fac unele considera?iuni asupra schemei de alimentare pe care as vrea sa o abordez. Tubul catodic, l-am verificat la aprindere bine?n?eles. Altfel nu m-as fi apucat sa fac planuri pe seama lui. La transformatorul pe care l-am realizat, m-am referit aici: http://www.tehnium-azi.ro/topic/5956-spira-in-scurtcircuit-la-un-miez-magnetic-ei-studiu-practic/page-4?do=findComment&comment=62437. Miezul este E20. Dimensiunile nu le ?tiu momentan.

post-7713-0-13157000-1468014057_thumb.pngpost-7713-0-02282400-1468014068_thumb.png

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Interesanta realizarea modulara a circuitului cu subcircuite. Nu am vazut sinusoida de la iesire,

nivelul la 1KHz si 1MHz si 10MHz. Distorsiunile de 3-5% pentru o deflexie de 1,5 ori mai mare

decit este necesar, sunt foarte bune.

Schema pe care ati prezentat-o este desigur un preamplificator si etajul final de deflexie verticala,

dar circuitul de intrare si atenuatorul calibrat ce schema are ?

Daca aveti componentele pentru acest preamplificator, va rog sa postati fisierele Multisim,

dar si fisierele cu tuburile si tranzistoarele, pe care le folositi aici. Daca nu aveti componentele,

trebuiesc alese altele disponibile. Aveti si ECC81 sau 12AT7 ?.

Am vazut postarea cu transformatorul. Este prea mare pentru ce va trebuie, este nevoie

de maximum 45W, poate chiar mai putin, dar mai bun este convertorul meu, caci se bobineaza

imediat, aveti miez de ferita E+I de circa 1cm patrat ?

- Aveti si ecranul magnetic din uMetal pentru tub ?

- Ati inceput si o constructie de sasiu ?

De mare importanta pentru acest proiect sunt comutatoarele pentru intrare(2x12pozitii)

si baza de timp (minim 2x24pozitii). Aveti aceste componente ?

Nu mi-ati comunicat daca ati realizat schema pentru comanda tubului CRT-5DEP1, daca nu o

aveti, spuneti si va proiectez eu una. Pe internet nu exista din cite am vazut eu. Trebuie multa

pricepere si experienta ca sa mearga din prima.

Aceste tatonari sunt necesare pentru a depasi faza acumularii de date initiale. Proiectul este 

foarte complex si doar citiva amatori au reusit finalizarea. Unul este cubanez, il cheama

Miguel Lopez, are postari si in Australia, Scotia, etc. Unul din modelele sale de osciloscop il puteti gasi aici:

http://www.electronicspoint.com/threads/home-made-valve-oscilloscope-version-2-0.270236/

Sunt sute de postari, scheme si informatii, poza aparatului. El lucreaza cu componente si tuburi rusesti,

si m-am minunat de realizarile sale functionale.

Succes !

@gsabac

Link spre comentariu

Sinusoida este data ?n ata?amentul 1. Am mai multe modele de atenuator calibrat, unele dintre ele publicate ?n Tehnium de-a lungul timpului. A?tept ?ns? propuneri. Am un tub rusesc 6i2p. Am un miez de ferita EE cu ?ntrefier de 2,5 mm ?i 2,4 cm2 sec?iune ?i mai am un miez recuperat de la un transformator de ?nalt? tensiune dintr-un tv alb-negru rusesc. Coloana pentru bobina, este rotunda cu diametrul de 14 mm, adic? are aproximativ 1,5 cm2. Tubul catodic este prevazut cu ecran magnetic. Am un ?asiu din tabla galvanizata de 1,2 mm, pe care deja este montat tubul catodic. Nu am comutatoare. Nu am realizat schema pentru comanda tubului CRT-5DEP1. Pentru alimentare ?i comanda tubului catodic am ca model schema corespunz?toare a unui osciloscop industrial cu tubul 5UP1 (dat ca echivalent cu 5DEP1) ilustrata ?n ata?amentul 2. De asemenea se poate lua ca baza de proiectare cartea Know Your Osciloscope by Paul C. Smith care se poate descarca de aici: http://www.tubebooks.org/Books/smith_oscilloscope.pdf. In alta ordine de idei, de?i am o anumita nostalgie a construc?iilor cu tuburi (dat fiind ?nceputurile mele ?n electronica) nu vreau sa exagerez cu utilizarea acestora ?n acest caz. A?tept deci propuneri concrete ?n leg?tur? cu toate sistemele proiectului.

Link spre comentariu

Drept fisa de date tehnice pentru tubul 5DEP1, eu ma orientez dup? fi?ierul https://frank.pocnet.net/sheets/201/5/5DEP1.pdf. Pentru polarizarea cu 2000 de vol?i a anodului 2, sensibilitatea perechii pl?cilor de deflec?ie pe verticala este intre 48 ?i 64 V/inch. Consider?nd ca zona acoperita de luminofor a tubului are diametrul de 4,5 inch ?i ca zona efectiv utilizabila are forma unui p?trat cu latura de aproximativ 81 mm, nivelul minimal necesar al semnalului la ie?irea din amplificatorul Y trebuie sa fie de 153 V, iar cel maximal de 204 V. Pentru convertorul propus mai sus, as prefera comanda mosfet-urilor cu un circuit UC3842, deoarece dispun de cel pu?in o bucata. As dori ?n plus unele instruc?iuni de reglaj ?i o propunere practica de pcb.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Datele din catalog sunt insuficiente la tubul 5DEP1. Sensibilitatea este liniara cu tensiunea

inalta si este data pentru 2KV.

La tubul 5UP1 sunt date complete de sensibilitate pentru 1KV si 2KV.

Rezulta ca sensibilitatea tubului 5DEP1, la 1KV este la jumatatea valorilor de 48V/inch ?i 64 V/inch.

In legatura cu convertorul imi place idea, se poate si simula. Miezul de tranformator de televizor

este ideal si trebuiesc inlaturate foitele care asigurau intrefierul original. Il analizam putin mai tirziu.

Propun o executie pe etape, care pentru inceput sa cuprinda si module functionale, in ordinea de mai jos:

1- Modulul de polarizare a tubului CRT;

2- Convertorul si realizarea modulului de alimentare;

3- Probe pentru stabilirea functionarii, iluminare, astigmatism, rotatie, sensibilitate orizontala si verticala.

Am transcris schema din documentatia tubului 5UP1 pentru componentele care sunt actuale si care sunt

usor de asamblat pe circuit imprimat.

Asa ar trebui sa arate circuitul de polarizare:

post-24607-0-93483800-1468160923_thumb.jpg

Schema de polarizare pentru 2KV este urmatoarea, plus rotatia spotului, plus reglajul geometriei.

post-24607-0-23763500-1468160968_thumb.jpg

Fisierele pentru simulare pentru Multisim-12 sunt in atasament si sunt necesare, daca dorim sa folosim 

o tensiune mai mica decit 2KV, de exemplu 1600V, unde sensibilitatea tubului este mai buna.

Succes !

@gsabac

5DEP1 schema polarizare.zip

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Va rog sa postati citeva poze cu realizarile Dvs, practice, de la osciloscop. Sasiul, cutia, tubul CRT si montura,

soclul tubului si panoul frontal.

Am postat schema completa a convertorului pentru osciloscop. Ea se poate incarca daca doriti in programul

GElectronic Schematics. Daca nu doriti, o puteti redesena in Multisim, unde se poate si simula.

Am lasat unele valori nepuse ca sa le calculati Dvs. dupa datele tubului CRT-5DEP1.

post-24607-0-24066300-1468245429_thumb.jpg

Astept o lista cu ce componete disponibile aveti pentru convertor, ca si pentru polarizarea tubului CRT.

Nu puteti sa modificati Dvs. schema pentru UC3842, deoarece circuitul nu poate comanda tranzistori

pentru un convertor in contratimp. In plus nu se activeaza sub 14,5V...17,5V.

"The UC3842 and UC3844 have UVLO thresholds of 16V (on) and 10V (off)."

Alegeti unul din circuitele SG3825, SG3525 sau TL494 si la nevoie reproiectati schema. 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Pentru poze mi-ar trebui un aparat foto mai bun, pe care nu ?l de?in. Unele poze mai simple, le fac cu web-camera. In ata?ament am ilustrat ?ns? un desen simplificat realizat ?n AutoCAD al ?asiului cu tubul CRT 5DEP1 montat, ?mpreun? cu cotele de gabarit. Alte dimensiuni voi preleva atunci c?nd se va pune problema dimension?rii modulelor. Cutie ?nc? nu am. Inten?ionez sa realizez ?n viitor o cutie din tabla de aluminiu cu grosimea de 1... 1,5 mm. Soclul am sa ?l pozez cu camera web ?i am sa ?l ata?ez  cu alta ocazie. Nu am reu?it instalarea unui Multisim actual. Vom lucra cu fi?iere imagine, pe care eu le voi transpune ?n Multisim 11.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

@ola_nicolas, este un inceput bun si promitator. Desenul si cotele sunt bune pentru inceput. Si eu stiu sa proiectez

in AutoCAD, dar nu am mai exersat de vreo 5 ani.

Ecranul tubului CRT trebuie sa aiba o prindere cu joc de citiva mm pentru alinierea planului CRT-ului cu panoul.

Trebuie o prindere cu reglaj a ecranului de uMetal si in zona din spate.

Deasemenea tubul trebuie scos la fata panoului frontal. Ideea cu distantieri este interesanta, mai ales ca ii puteti realiza cu usurinta

Am sa va fac o propunere de cutie pe care o puteti realiza cu sculele din atelierul Dvs.

Astept transpunerea schemelor si recalcularea valorilor pentru filament, dar si schema modificata a convertorului .

Daca nu stiti, studiati, propuneti si impreuna finisam proiectarea.

Am revenit cu redenumirea reglajelor tubului CRT. Scuze, am lucrat cu tuburi cu mai multe reglaje si aici am gresit.

Repostez aceeasi schema cu noile denumiri:

post-24607-0-08545000-1468309191_thumb.jpg

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock