Sari la conținut

O simpla intrebare: PIC sau Atmel AVR ?

releu
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva cum pot interfata intrarea digitala a unui uC cu un semnal analogic. Sa presupunem ca vreau sa achizitionez un semnal analogic (tensiune) si sa-l masor. Care este cea mai buna metoda sa fac asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane, va trebui fara doar si poate sa folosesti un CAN sau convertor analog digital. Apoi iti mai trebuie un amplificator operational pe post de buffer. Si aici sunt fel si fel de particularitati, ca de exemplu: daca vrei sa masori o frecventa mare iti trebuie un CAN foarte bun si AO de asemenea. Apoi, inaintea AOului, poti sa montezi un divizor de tensiune sau un transformator de tensiune. Am presupus ca vrei sa masori tensiunea alternativa de la retea. Hei, dupa ce faci asta, va trebui sa faci un program si sa-l scrii in PIC, program care va trebui sa tina cont si de raportul de tensiune a transformatorului de masura. Si nu in ultimul rand, iti mai trebuie un afisaj LCD.

Cel putin, metoda asta o vad. Mai stiam una cu optocuplor dar daca e cineva mai documentat in privinta asta il rog eu sa te ajute cu cateva pareri.

<BAFTA> smoking.gif first.gif

Editat de releu
Link spre comentariu

• 2 months later...
Parerea mea: eu zic sa incepi cu PIC-uri.

Si eu am avut dilema asta pana cand am comparat basicul pentru PIC (MicroCode Studio) si cel pentru Atmel (Bascom). Intr-adevar Atmel for ever.

Sursa ieftina de Atmel-uri la Adelectrocom.

Link spre comentariu

• 1 year later...

am vazut ca la firma Adelectrocom s-a marit pretul la microprocesoare! O fi din cauza tva-ului?

Dar nu asta vroiam sa intreb in mod special. Problema e ca vreau sa invat ceva microcontrolere si am auzit o gramada de chestii de PIC si AVR si chiar nu stiu cu care tip de microcontroler sa incep! As vrea sa ajung sa invat sa fac o aplicatie, dupa multe exercitii, sa aprind becurile si sa controlez prizele intr-o vila. Vreau sa montez si un display - asta ar fi un proiect de viitor. Dar, problema e, pe ce drum ajung mai repede unde vreau eu: drumul PIC sau drumul AVR.

:juggle:

Link spre comentariu

ionut, citeste sau reciteste acest topic si sigur ai sa gasesesti drumul.

Ceea ce intentionezi sa faci tu se poate realiza atat cu PIC cat si cu Atmel AVR (cu PIC o sa iesi mai scump ca este microcontrolerul mai scump).

Editat de politehnica
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.