Sari la conținut

Amplificator clasa A cu tranzitori .

Postări Recomandate

Prin cautarile mele pe net despre incinte hedlund , am casit un amplificator dragut si anume asta , toate bune si frumoase , dar deocamdata nu m'am apucat de el caci nu am inca piesele .

Dar m'am apucat de facut o carcasa , asemanatoare ca cea ''originala'' dar cu un gabarit de 43X30X15(in fata ) 6 cm (in spate) .... laterala este in forma de L cu latura mica de 15x15 iar cea mare de 15x6 . am ales dimensiunile acestea deorece se incadreaza perfect la mine in rack .

Acum ma gandesc ca este totusi prea mult loc in el , si cum am taiat deja o parte din materiale nu prea as da inapoi , deci , as vrea sa pun in el si un preamplificator cu corector de ton , dar as vrea sa gasesc ceva cu tuburi , eventul ceva hibrid caci9 tensiune de care dispun este 16V/1A , eventual cu componenete ceva mai usor de gasit . si care sa NU necesite traf de iesire :)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 36
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Anul trecut mi-a picat la mana o pereche 2SC5200/2SA1943 care a murit la un curent de mers in gol de 2A, in ciuda faptului ca erau dispuse pe un radiator mare si alimentate la un plus minus 30V. Eu unul, avand in vedere ce am vazut la magazinele de electronice, nu as cumpara aceasta pereche de tranzistori. Sau daca as cumpara, poate as lua in o pereche in plus si as montau in circuit pe langa cea existenta. Asa, ca masura de precautie.

Stiu mai demult ca erau niste tuburi care functionau la tensiuni reduse. Cauta asa ceva si pune pe hartie o schema. S-ar putea sa iasa un preamplificator pe cinste. cool.gif

http://diyaudioprojects.com/Tubes/6418-Tub...-Headphone-Kit/

Editat de politehnica
Link spre comentariu

Cum adica in circuit ? la ce te referi sa ii montez in dublu ?sau sa ''prelungesc'' tot etajul ...

Scuza-ma daca pun intrebari tampite , dar nu stapanesc elelctronica , si deacea intreb de mai multe ori :)

Tranzistori sunt luati de la M. iar pe ei ar scrie toshiba ...

Legat de preamplificator , am gasit pe forum doua scheme si cu tuburi care se gasesc usor post 18 .

Inca ceva , avand in vedere ca o sa am mai multe intari ( pick-up , mag. , cas. , tunner , cd si aux care este posibil sa fie o intare dupa un solid drive ) , va trebuii sa folosesc un comutator rotativ sau o claviatura ... cum este mai bine sa fac sa le leg ''pe direct'' sau semnatul sa fie transmis prin niste micro relee ? Caut sa am brum/zgomot cat mai mic ...

Link spre comentariu
cum este mai bine sa fac sa le leg ''pe direct'' sau semnatul sa fie transmis prin niste micro relee ?

Cat mai simplu, fara relele.

Caut sa am brum/zgomot cat mai mic ...

Zgomotul cat mai mic poate fi obtinut printr-un montaj ingrijit, mai ales la configurarea liniei de masa si daca utilizati tuburi, prin torsadarea firelor de alimentare a filamentelor si echilibrarea lor prin semireglabili.

P.S.

Tuburile au impedanta mare de intrare si sunt mai sensibile la captarea brumului, nu cred ca ar fi o optiune buna, mai ales daca asa cum scrieti, nu aveti experienta in domeniu.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Cel mai simplu cred ca este comutatorul rotativ , datorita conexiunilor putine , si a faptului ca se poate o cutie metalica pentru ecranare destul de usor .

In legatura cu tuburile , se pare ca nu prea merge chiar bine cu tensiuni mici , cel putin nu ce ce piese imi sunt accesibile mie , deci , am sa fac un corector cu integrate sau cu tranzistori , ramane de vazut ce schema aleg . "dastea" am destul de multe , majoritatea cu pcb-ul gata proiectat :)

Link spre comentariu

Cutia nu este 100% din metal , spatele este din textolit , iar placa de jos este dintr-un soi de mdf dar inpregnat cu plastic , ales optiunea asta pentru ca este mai usor de fixat restul lateralelor ,caci atunci cand am conceput cutia nu am facut-o prea bine , si nu vreau sa am suruburi vizibile , materialul asta lemnos se lipesete de minune cu ''bison-metal'' , iar lipitura este de exceptie .

Link spre comentariu

Vroiam sa-ti spun sa mai montezi inca o pereche de finali. Nu conteaza ce scrie pe tranzistori ci ce este inauntru. Am vazut tranzistoare contrafacute pe care scria Toshiba sau Motorola (spre ex. 2N3442, 2SC52000 etc). Asadar, nu crede ce scrie pe tranzistori. Cel mai bine, realizeaza un circuit test si probeaza-i in curent. E foarte important sa faci asta, mai ales ca vrei sa contruiesti un amplificator audio in clasa A.

Un comutator de intrari audio cu microrelee comandate de un microcontroler este ceva cool si la moda.

Spor la treaba.

Editat de politehnica
Link spre comentariu

Eu inca sper sa fie originali ...

Parca , imi vine greu sa cred ca astia importa piese contrafacute din china , cand pot lua din acelasi tara aceleasi piese dar originale .

Cat poate sa fie unul la poarta fabrici 1-2-3 lei :)

L.E.

Nu are nici un rost sa le comand cu un microcontroler , le comand direct din comutator cu un curent mic , ele inchid circuiut si gata muzica , treaba este ca in timp pot ceda si am paraziti . din cauza asta caut niste caut o medoda cat mai solida .

Editat de Vlad20
Link spre comentariu

"cand pot lua din acelasi tara aceleasi piese dar originale ."

dar nu la acelasi pret.

Eu fac import din China si-mi produc acolo PCB-urile si crede-ma etica e ultimul lucru care-mi trece prim minte legat de China, seriozitatea nu e punctul lor forte. Cand te frigi cu o pereche de tranzistori la nivel de hobby e una, dar cand montezi 1000 de pcb-uri a 1000$ bucata e alta. De aceea am renuntat complet sa mai fac assembly in China e prea mare bataie de cap, singurele lucruri care le mai fac sunt pcb-uri si eventual mai fac import de componente (mecanice) conectori, antene, carcase etc. Chinezii cad prada propriilor practici idioate si din punctul meu de vedrere (la nivelul la care fac eu business cu ei) le doresc succes.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Imi pare rau dar tot nu imi vine a crede ca daca dai comanda la Toshiba sau Samsung , sau mai stiu eu ce firma de compmonente electronice , o sa iti dea altceva decat ce ai cerut in mod intentionat .

Cand eram in liceu eram amic cu niste ''elevi de schimb'' din republica , si mi-au lasat o impresie foarte placuta , erau deosebit de respectosi si corecti ...Bine sunt convins ca nu toti sunt asa , dar poate ca necazul tau a fost in incident nefericit ...

Mie unul mi se pare penibil ca un magazin cu oarece pretentii sa aduca intentionat marfa constrafacuta , caci isi vor pierde rapid clientii , in plus un client intodeauna sa o sa prefere sa dea ceva lei in plus pentru un produs de calitate decat unul care sa nu fie bun de nimic .

Link spre comentariu
Mie unul mi se pare penibil ca un magazin cu oarece pretentii sa aduca intentionat marfa constrafacuta , caci isi vor pierde rapid clientii , in plus un client intodeauna sa o sa prefere sa dea ceva lei in plus pentru un produs de calitate decat unul care sa nu fie bun de nimic .

vlad, nu stiu cum e in alta parte dar magazinele din RO cauta marfa cat mai ieftina ca sa aiba adaos cat mai mare. Apoi, nu stiu daca stii, dar in zona Asiei de Sud Est sunt firme de duzina (se zvoneste ca ar fi firme si pe vapoare) care reproduc copii mediocre de ceasuri de mana de marca pana la componente electronice. Mai exista si piata de consum de tranzistori la Kg, cumparati nu de la producator ci de la firme mari care sorteaza componentele si ce nu se incadreaza in specificatiile lor le vand la Kg. Asa ajunge marfa asta in Romania unde se vand componentele la bucata.

Spre exemplu (am luat un exemplu pur aleator):

http://www.mivarom.ro/catalog/product_info...roducts_id=2360

Tranzistoarele 2SC5200 la TOSHIBA luate in cantitati de peste 1000bucati sunt aprox. 0,8...1USD = 2,75... 3lei/bucata.

Aduse in Europa, cu tot cu transport si adaos pretul trebuie sa fie de cel putin 3...4 ori mai mare (adica in jur de 3 dolari).

Adaosul in RO este 30..35%, ceea ce inseamna ca tranzistoarele alea de la MIVAROM sunt luate la cca. 1,5...2,5lei bucata (sub pretul producatorului - CE DENOTA ASTA - ca sunt luate blat de la un importator (producator HAU HAU) chinez care nu are nicio legatura cu Toshiba Semiconductor). Vrei un 2SC5200 pur TOSHIBA, atunci cumpara de aici:

http://ro.farnell.com/toshiba/2sc5200-0/tr...389?Ntt=2SC5200

dar NU o bucata, ci peste 1000.

Si daca vrei, iti mai dau exemple de n tranzistoare. Cea mai ieftina firma de tranzistoare pentru audio, de putere, este ON SEMICONDUCTOR. Poti cumpara direct de la ei de pe site. Au marfa foarte buna. Nu este musai sa folosesti 2SC5200 in amplificatorul clasa A pe care vrei sa-l faci. Pentru siguranta sporita in functionare alege ceva in capsula TO-3.

BAFTA smoking.gif

Editat de releu
Link spre comentariu

releu, dar de unde esti sigur ca farnell nu aduc marfa contrafacuta si o vand la preturi exorbitante? O data am cumparat de la farnell, ce-i drept marfa de calitate, dar nu scumpa.. foarte scumpa. Mai bine as pune doua tranzistoare pirat in paralel decat sa cumpar unul original - iesi chiar mai ieftin!

Link spre comentariu

Stiu ca in China se fac fel si fel de copii . dar zau ca nu prea mi-a trecut prin cap sa fie contrafacute , ca un tranzistor , nu e ca un poantof sau ca o pereche de blugi . De exemplu in copile de telefoane si ceasuri eu unu ma asteptatm sa gasesc componente ''de firma'' dar asamblate de chinezi sa facut sa arate ca telefonul X .

Eu nu am cunostinte vaste in electronica , practic ''electronica'' pe care o prcatic eu este cam mecanica , adica masurat si inlocuit componente , ceva reglaje si mici modificari , nu ma pricep sa scot eu vreo schema de amplificator . Sunt incepator , am decat vreo 10-15 motnaje facute de mine , dar doar dupa schema .. practic sunt un chinez vad ceva si il copiez rofl2.gif .

Oricum de la M . am luat 4 perechi , defapt am cumparat piese pentru 4 kituri , pentru ca 1 la mana nu am piese ''pe stoc'' 2 am auzit ca nu ar fi de calitate , si mai degraba pe incercate .....

Daca sti ce tranzistori se mai pot folosii dar sa aiba aceiasi tensiune de alimentare as fi recunoscator eventual si un magazin de la noi care sa fie serios dar totusi nu exorbitant de scump . Eu sunt dispus sa dau pe un tranzistor de genul asta intre 10-20lei , daca este bun ... Dar mai intai sa am ce mi se arda , nici macar nu mi-au venit piesele .... a trebuit sa le comand din doua parti , si din pacate nu am gasit inca toate componentele . Cand stateam un Brno aveam cutii de scule pline cu piese noi noute , dar cine statea sa le care pana aici ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock