Sari la conținut

constructie subwofer


raicu

Postări Recomandate

Salut din nou !

Se poate construi un subwofer cu un difuzor de 20w la 6 ohmi?

Nu stiu marca difuzorului dar are 12cm diametru;3cm diametru bobina iar adancimea calotei de 3cm.

Mentionez ca as vrea sa-l adaptez unui player auto cu o putere la iesire de 25w

atasej si foto ....sper sa si inteleaga ceva!!!!!

Multumesc si sa auzim de bine

post-8714-1270558014_thumb.jpg

post-8714-1270558044_thumb.jpg

post-8714-1270558062_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un difuzor de 20w

 

putere la iesire de 25w

Eu sunt adeptul teoriei, difuzoare cu 10% putere mai mare decat maximul puterii amplificatorului, deci din punctul meu de vedere sunt incompatibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt adeptul teoriei, difuzoare cu 10% putere mai mare decat maximul puterii amplificatorului, deci din punctul meu de vedere sunt incompatibile.

Scuze nu m-am exprimat eu corect 25w x 2cai

2 boxe in fata

2 subwoferi in spate

legati in serie stanga +greapta nu stiu poate ca ar merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dl miron de ce credeti ca ar fi incompatibile? teoretic un dif trebuie sa reziste la 2 xputerea rms in program muzical

si oricum credeti ca omul va tine playerul la 100%?

si inca ceva de obicei puterile scrise pe amp auto pun pariu ca sunt pt 4 ohmi

 

 

asa ca poate folosi linistit omul diful pe playerul ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce player auto este vorba? Un model, marca...?

 

Nu e bine sa asezam pe acelasi nivel: puterea amplificatorului (calculata dupa niste formule binecunoscute, de unde si diferitele tipuri de puteri promovate pe diferite impedante de sarcina: rms, varf, muzicali etc) si puterea difuzorului (care poate fi calculata dupa "n" formule cunoscute sau necunoscute). Daca nu se cunosc foarte exact conditiile in care au fost masurate ambele puteri e foarte greu si de altfel imprecis, sa le raportam sau sa afirmam ca X trebuie sa fie mai mare decat Y de z ori sau viceversa.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dl miron de ce credeti ca ar fi incompatibile? teoretic un dif trebuie sa reziste la 2 xputerea rms in program muzical

si oricum credeti ca omul va tine playerul la 100%?

si inca ceva de obicei puterile scrise pe amp auto pun pariu ca sunt pt 4 ohmi

 

 

asa ca poate folosi linistit omul diful pe playerul ala

Daca se poate in limita datelor pe care le-am postat o formula de calcul sau un litraj al incintei!!!!!!

mii de multumiri scratch_one-s_head.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
se poate ..d.p.d.v. practic. uite ce am realizat eu un 5 ore de munca..linistita. cu un subwoofer de 40w 4Ohms : post-7705-1270718113_thumb.jpg post-7705-1270718127_thumb.jpg post-7705-1270718141_thumb.jpg

salut as dori si eu sa construiesc un subufer pentru o masina logan nu ma pricep nu am gasit nici o schema care sa ma inspire si pe mine sa fac ceva frumos pentru doua difuzoare de 12" toli va rog sa ma ajutati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock