Sari la conținut

Amplificator audio

pereman

Postări Recomandate

tensiunea de alimentare este +-12 pe care le masor din pinii de alimentare ai operationalului si masa.

In regim static, dar in regim dinamic(cu semnal), aceasta tensiune variaza.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ofsetul in indrumar se ajusteaza conectind un reglabil intre pinul 1 si 5 cu cursorul la masa

iar pe cablaj au indicat ca se conecteaza in baza luli vt2

la esirea 6 a operationalului aceasta nu se schimba esential, dar la esire se regleaza, am stabilito 0

Link spre comentariu

ofsetul in indrumar se ajusteaza conectind un reglabil intre pinul 1 si 5 cu cursorul la masa

In schema R8 si R7(R4 si R7 in schema din Elektor) sunt marcate cu asterix, aceasta presupune tatonarea acestor rezistente, pentru reglaj.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

prin aceste rezistoare se regleaza curentul de repaos al vt3 siv vt4 care trebue sa fie 20 mA sau caderea de tensiune pe R7 SI R8 300mV.

rezistoarele leam luat de 180 pentru inceput insa caderea de tensiune pe ele este mult diferita, care ar fi problema?

Link spre comentariu

rezistoarele leam luat de 180 pentru inceput insa caderea de tensiune pe ele este mult diferita, care ar fi problema?

Beta tranzistorilor si valoare exacta a rezistentelor, toate componentele au variatii de de parametrii din fabricatie. Pentru a stabilii valoarea exacta a rezistentelor, montati pentru inceput semireglabili(200 - 250 ohmi), cand ati obtinut conditiile de functionare corecte, masurati valoare reglata si cautati o rezistenta fixa de aceasi valoare.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

VT1 si VT2 leam imperecheat, iar celelate nu an avut de unde alege.

Dar daca o sa pun in loc de darlington 142,147 cu 2sc5200 si 2sa1943

O sa incerc cum ati spus cred ca o sai dapistez problema.

Multumesc mult pentru ajutor

Link spre comentariu

gata . ieri seara am realizat asta: post-7705-1266396612_thumb.jpg ..testat .reduce voltajul cu aproximativ 30% la toate bateriile. Acum urmeaza sa il incerc la masina.. Spre exemplu la bateria de 1,5 V scoate 1,02V ..la bateria de 9V scoate 6,1V ..sper sa am noroc..si apropo am folosit 2 rezistoare de 400 ohm fiecare.. ca sa ajung la 800 cum e in prima schema.

Link spre comentariu

Ceva este neclar, dioda zener nu functioneaza sub 11V, cred ca obtineti doar o cadere de tensiune pe rezistenta si pe jonctiunea tranzistorului.Daca puteti, atasati poze fata/spate cu montajul Dvs.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock