Sari la conținut

bobina de inductie

Postări Recomandate

1000nf

Aceasta inseamna un microfarad, trebuie sa dati si dimensiunea fizica, pentru capacitatea aceasta nepolarizati si tensiune mare sunt destul de voluminosi, pentru comparatie, vedeti cat sunt cei pentru motoarele electrice si care au tensiunea de lucru la cca. 400V.

Editat de miron1947
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta inseamna un microfarad, trebuie sa dati si dimensiunea fizica, pentru capacitatea aceasta nepolarizati si tensiune mare sunt destul de voluminosi, pentru comparatie, vedeti cat sunt cei pentru motoarele electrice si care au tensiunea de lucru la cca. 400V.

Sunt rusesti si am crezut ca П inseamna "n" si am ami gasit unu d 2kv la 2,2nX[ce inseaman 2.2nX?]

Editat de alex_91
Link spre post
Mai bine luati unul dintr-un bec economic, care are deja in secundar tensiune inalta(primarul este in exterior), nu reusiti sa bobinati mai strans sau mai bine decat o masina.

Am gasit o bobina cu sarma de ~0.06mm diametru si dimensiunile din imagine, am calculat si sunt aproximativ 66 de straturi si 275 de randuri deci aproximativ 18150 spire, pe miez de 11x11 scoate 500v nu?!

post-631-1266752632_thumb.jpg

Link spre post
18150 spire, pe miez de 11x11 scoate 500v nu?!

Ce raport de transformare are, cat aveti in primar si la ce tensiune lucreaza primarul? Poate cu sarma de 0,06 sa fie mai usor, eu am bobinat 3 doze de chitara a 8000 spire cu sarma de 0,01 si am consumat un mosor intreg, la trecerea de pe latura lunga(caracasa era paralelipipedica) pa latura scurta, rupeam frecvent sarma, in punctul acela era greu de tensionat corect sarma.Nu vrea sa va descurajez, dar trebuie sa stiti la ce va angajati, la mine a fost mai usor , deoarece erau mai putine spire(8000, fata de 18000) si am bobinat vrac, nu spira langa spira cum trebuie sa faceti Dvs.

P.S.

Din cauza acestei experiente am evitat cat am putut bobinajele cu multe spire, incercand sa las aceasta in seama masinilor.

Editat de miron1947
Link spre post
Ce raport de transformare are, cat aveti in primar si la ce tensiune lucreaza primarul? Poate cu sarma de 0,06 sa fie mai usor, eu am bobinat 3 doze de chitara a 8000 spire cu sarma de 0,01 si am consumat un mosor intreg, la trecerea de pe latura lunga(caracasa era paralelipipedica) pa latura scurta, rupeam frecvent sarma, in punctul acela era greu de tensionat corect sarma.Nu vrea sa va descurajez, dar trebuie sa stiti la ce va angajati, la mine a fost mai usor , deoarece erau mai putine spire(8000, fata de 18000) si am bobinat vrac, nu spira langa spira cum trebuie sa faceti Dvs.

P.S.

Din cauza acestei experiente am evitat cat am putut bobinajele cu multe spire, incercand sa las aceasta in seama masinilor.

Nu trebuie sa bobinez decat primaru si feedback u pe miez de 11x11mm, acea bobibna de care vorbeam mai sus am gasit o prin vechituri si am aproximat eu cate spire are in functie de diametrul sarmei si dimensiunile bobinei [grosime si latime].

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock