Sari la conținut

Postări Recomandate

Cateva cazuri cand Windows-ul trece automat in PIO mode :

http://www.microsoft.com/whdc/device/storage/IDE-DMA.mspx

Ati incercat sa dati un scandisk sa vedeti cum stati cu clusterele?

Nu stiu daca ajuta si asta:reformatati hardul.

Daca cumva ii trebuie alt cablu de conectare? Nu IDE ci poate Ultra DMA sau mai stiu eu ce tip de cablu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca ajuta si asta:reformatati hardul.

Am facut si nu rezolva.

Daca cumva ii trebuie alt cablu de conectare? Nu IDE ci poate Ultra DMA sau mai stiu eu ce tip de cablu.

Am incercat toate,iar celalalt HDD,functioneaza in UDMA 5.fara probleme cu aceleasi cabluri.

Link spre comentariu

Este bine de verificat in "System Event Log" toate indicatiile privind CRC.

Ce este CRC -ul (Cyclic Redundancy Check) ?

Este un proces care ajuta la identificarea tuturor erorilor care apar la transmiterea datelor.

Sub Windows XP daca la transmiterea unor date apare un numar de 6 erori CRC atunci

automat va fi dezactivata DMA (Direct Memory Acces) si se trece automat in modul PIO

(Paralel Input Output) de transfer a datelor.

De ce este mai rapid DMA?Deorece in acest mod datele nu mai trec " pe la procesor".

Cu ajutorul unui controler dedicat se face transferul intre dispozitive.

Primul astfel de controler a fost produs de Intel si se numea Intel 8257.A fost implementat

pe sisteme pilotate de stra-stra-strabunicul procesoarelor actuale Intel si anume Intel 8080.

Avand in vedere performantele HDD-ului in cauza este foarte bine sa se foloseasca un cablu IDE cu 80 fire si nu unul obisnuit cu 40.Conectorul este identic numai ca fiecare fir de semnal sau date/adrese este dublat de un fir la masa (GND).Se foloseste acest artificiu pentru a

micsora "zgomotul".

Eu personal nu folosesc niciodata 2 HDD-uri pe acelasi cablu.

Pe IDE primar HDD-ul (primary master) cu OS-ul si o unitate optica (primary slave).

Pe IDE secundar al doilea HDD (secondary master) si inca o unitate optica (secondary slave).

Link spre comentariu

Avand in vedere performantele HDD-ului in cauza este foarte bine sa se foloseasca un cablu IDE cu 80 fire si nu unul obisnuit cu 40.Conectorul este identic numai ca fiecare fir de semnal sau date/adrese este dublat de un fir la masa (GND).Se foloseste acest artificiu pentru a

micsora "zgomotul".

Eu personal nu folosesc niciodata 2 HDD-uri pe acelasi cablu.

Am explicat mai inainte,dar repet,cu aceasi configuratie,unul(cel de 80GB)functioneaza in mod UDMA 5 si cel de 250GB,si singur in PC,tot PIO functioneaza,sunt convins ca este o problema generata de ambalarea incorecta pentru transport(socuri),eu vreau sa stiu daca in cazul acesta poate fi remediata defectiunea si daca da,cum si cat de dificil este?

Link spre comentariu

Nu intelesesem ca a fost cuplat pe un cablu IDE UDMA(80pini).

post-43-1204207588_thumb.jpg

post-43-1204207599_thumb.jpg

In general cand HDD-urile se defecteaza nu vor sa mai asculte de nici o comanda.

Nu luam in calcul bad-urile.

Ultima optiune ,inainte de al arunca in capul vanzatorului,este probarea HDD-ului pe un alt

sistem.

Link spre comentariu

• 1 month later...

si eu am avut aceeasi problema si culmea tot cu o placa gigabite :la instalare widows totul era ok dar cand se forta putin hardul ex la un test cu sandra trecea in pio mode.la inceput am suspectat mb,dar am schimbat hardul si nu mai am probleme...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock