Sari la conținut

UDMA


miron1947

Postări Recomandate

Adica nu puteti seta in Primary IDE Channel optiunea: Transfer Mode - "DMA if available", implicit: Current Tranfer Mode - "Ultra DMA Mode 5" ??? Nu puteti face operatia asta ?

Daca nu, as dori sa stiu daca ati instalat windows-ul de curand si daca, pe langa hard-ul achizitionat mai aveti si alt hardisc si daca este sau nu pe SATA ? In plus, as mai dori sa-mi spuneti tipul placii de baza ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate sa nu se poata

 

se pot schimba: (jumperii - la undele hdd merge mai bine fara niciun jumper, desi nu este specificat in diagrama), rangul (master-slave) portul IDE sau SATA, cablul de date, cealalta unitate (HDD sau optica) de pe cablu

 

numarul de combinatii posibile este marisor (se ia in calcul si posibilitatea ca, in cazul IDE, sa existe o oarecare incompatibilitate intre acel HDD si celalalt device de pe respectivul cablu)

 

repet, nu se poate sa nu se poate - modul PIO este lent si consumator de resurse; daca te apuci sa copiezi un CD, aproape ca nu mai poti sa faci altceva cu calculatorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica nu puteti seta in Primary IDE Channel optiunea: Transfer Mode - "DMA if available", implicit: Current Tranfer Mode - "Ultra DMA Mode 5" ??? Nu puteti face operatia asta ?

Nu am posibilitatea sa schimb.Am doar "DMA if available" si PIO mode only,la current Transfer Mode,nu am alta optiune.

Daca nu, as dori sa stiu daca ati instalat windows-ul de curand si daca, pe langa hard-ul achizitionat mai aveti si alt hardisc si daca este sau nu pe SATA ? In plus, as mai dori sa-mi spuneti tipul placii de baza ???

Nu este SATA si nu am alt HDD cuplat.NU am instalat de curand Win.GA-7VT600(-L)

AMD Socket A Processor Motherboard

La IDE Secondary,unde am DVD-ul are acesta optiune.

post-9-1191601169_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum aveti configurati jumperi de la hardisk ? Din spusele dvs. sa inteleg ca cu Windows-ul nu aveti probleme ? S-ar putea sa necesite o reinstalare. Dar pana atunci:

 

1. Veriifcati daca ati instalat toate utilitarele de la placa de baza.

2. Verificati in My Computer/Manage/Services and Applications/Services, click pe optiunile:

- InstallDriver Table Manager - verificati data este setata pe Manual.

- Logical Disk Manager - verificati daca este setata pe Automatic.

- Logical Disk Manager Administrative Service - verificati data este setata pe Manual.

- Plug and Play - daca este setata pe Automatic.

3. Dupa aceea incercati din nou in Device Manager operatia Transfer Mode - "DMA if available", implicit: Current Tranfer Mode - "Ultra DMA Mode 5".

4. Daca nu reusiti va recomand sa reinstalati Windows-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa, ar mai fi o posibilitate (pana la reinstalatul win): am vazut la unele biosuri ceva setare legata de PIO mode (ceva gen LOCK PIO)

 

n-am avut nevoie sa aprofundez problema, dar imi amintesc ca am vazut, de curand chiar, la o placa mai vechiuta (ceva pentru AMD, cu chipser VIA KT 266)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pot schimba: (jumperii - la undele hdd merge mai bine fara niciun jumper,

Daca nu este pus jumper este in slave(este Seagate) ,este singur pe cablu in IDE Primary.

Tot asa era si cel vechi(Seagate 60GB/8MB buffer) dar la el intra in Ultra DMA Mode 5

Daca nu reusiti va recomand sa reinstalati Windows-ul.

L-am instalat acum cca. o luna cand am pus HDD-ul.Poate fi HDD-ul defect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Probabil ai avut probleme cu vechiul hdd si Win a comutat in mod PIO si a ramas asa. Mergi pe www.viaarena.com si descarca driver-ele 4IN1 pe care le instalezi. Dupa reboot, vei avea optiunea "Dma if available". Succes !. In PIO mode harddisk-ul merge ingrozitor de incet si in loc sa scrii un DVD in 5 minute dureaza 10-15 minute iar calculatorul merge "pe burta" la fiecare miscare trebuind sa astepti. Daca nici dupa instalarea driver-elor 4IN1 nu apare, atunci este o problema de bios. Reactualizeaza-l de pe site-ul producatorului placii de baza. Sau harddisk-ul nu este Seagate sau Western Digital si are o problema de incompatibilitate. In general fereste-te de Samsung ce sunt foarte lenese si nefiabile. (Asta este cauza pentru care sunt si cele mai ieftine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat foarte multe solutii,dar cred ca este defect HDD-ul,deoarece cu vechiul HDD,lucreaza in UDMA5.Acum mi-am mutat OS-ul pe cel vechi,face secventa de boot intr-un timp mult mai scurt decat celalalt.

P.S.

Toate HDD-urile mele sunt Seagate,am fost multumit de primul si am ramas la aceasta firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock