Sari la conținut

Recomandati-mi un amplificator audio simplu pe lampi

Postări Recomandate

Garantat deoarece eu am facut doua monoblocuri in pp cu 6C33C de la cap la coada,inclusiv cele 4 transformatoare si zic ca le cunosc cat de cat....

Deci,amplificatorul cu 6C33C,este cu sau fara transformator,are iesirea de 8ohmi?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toata stima d-le Felixx.

Insa,ca sa nu ofensam forumul cu link-uri catre alte forumuri cu acelasi specific, va invit sa postati si aici realizarile.Eventual la rubrica DIY.

Multumesc ptr. bunavointa.

Am inteles.

Imi cer scuze.

Este un PP clasic cu iesire prin transformator numai pe 8ohmi.

Link spre post

Cand am cautat caracteristicile tuburilor in catalog,am gasit un desen facut de mana,cu schema amplificatorului Sigma,l-am redesenat in Paint si il postez,poate intereseaza.

P.S.

Daca doreste cineva,am si varianta in .bitmap are 4MB

post-9-1205667283_thumb.jpg

Link spre post
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Crewd ca forumul asta a decedat....

i don't think sow man!!! Raspunsul il puteai afla si tu indirect din schema si anume: 800 Ohmi

De fapt, cred ca e schema unui radio de colectie cu difuri de vreo 5 sau 10W parmise.

Asa ca...mai pune cateodata procesorul sa lucreze bye2.gif

Link spre post
i don't think sow man!!! Raspunsul il puteai afla si tu indirect din schema si anume: 800 Ohmi

De fapt, cred ca e schema unui radio de colectie cu difuri de vreo 5 sau 10W parmise.

Asa ca...mai pune cateodata procesorul sa lucreze bye2.gif

Ai grija cu vorbele...fie ele si in engleza...sunt translatoare...

Este forum...nu????

On topic: da difuzoarele sunt de 800 ohmi...se aude foarte bine...un dif il am descentrat si am pus un altul de 750 ohmi (fin tv vechi)

A mers radioul si pe 4 ohmi....n-a patit nimic/....

Link spre post
A mers radioul si pe 4 ohmi....n-a patit nimic/....

Depinde.

Poate la volum mic nu se intampla nimic ,

dar la volum mare...

Link spre post

Imi cer scuze ca ma bag si eu asa, dar am o "mica" intrebare.

Am vazut ca in America exista amplificatoare cu semiconductori (diode si tranzistori, cred ca aveau si integrate), care aveau in loc de finali, de obicei, dar se gasesc si in locul prefinalilor la unele amplificatoare, tuburi. Acum nu stiu care este diferenta prea exact dar nu ar fi mai simplu, in loc de 5-6 tuburi, 1-2, maxim 4 desi nu prea am auzit sa fie (in ziua de astazi) amplificatoare cu 4 tuburi? Ce am vazut eu sunt profesiunale, folosite de trupe de muzica. De obicei au in loc de linali un tub si la cele cu prefinali, inca un tub.

In plus, tuburile erau de calitate, ca nu prea se ardeau repede.

Link spre post
  • 8 months later...
Cutati Dynacord Eminent II T si Gigant,sunt cu EL 34 la 750-800V.

http://www.freeinfosociety.com/electronics...mpage.php?cat=1

Un Dynacord Eminent II T se afla la mine. Este in procesul de restaurare. L-am gasit intamplator la un bun prieten in pod, conservat la exterior perfect. Nu a mai functionat, cineva s-a apucat sa-l modifice in partea de final audio de putere de pe tuburi pe tranzistoare, n-a reusit si l-a abandonat. Traful original de retea a fost scos de acolo si s-a pierdut. Traful de iesire exista, marcat Dynacord 307. Daca va intereseaza ceva detalii tehnice si de constructie, pot sa va ajut. O sa revin cu poze daca ajuta pe cineva.

Link spre post
Un Dynacord Eminent II T se afla la mine. Este in procesul de restaurare. L-am gasit intamplator la un bun prieten in pod, conservat la exterior perfect. Nu a mai functionat, cineva s-a apucat sa-l modifice in partea de final audio de putere de pe tuburi pe tranzistoare, n-a reusit si l-a abandonat. Traful original de retea a fost scos de acolo si s-a pierdut. Traful de iesire exista, marcat Dynacord 307. Daca va intereseaza ceva detalii tehnice si de constructie, pot sa va ajut. O sa revin cu poze daca ajuta pe cineva.

Mai exista la mine in atelier un cub de chitara FBT de 50 W si o copie Epiphone Electar 10. Toate scemele exista pe net, asa ca procesul de depanare este mult usurat. FBT-ul a fost repus in functiune, suna excelent si va fi redat circuitului audio profesional cat de curand. Electar 10 este inca in procesul de restaurare, a fost ceva de munca la el. Pentru inlocuirea tuburilor am folosit echivalentele lor directe; 12AX7 cu ECC83 si in loc de 6V6 un 6P3. Printre probleme, traful de iesire audio era intrerupt, condensatoarele electrolitice uscate si potentiometrele toate cu probleme. Este cineva interesat de detalii ? Epiphone Electar 10 este un amplificator relativ simplu de realizat (din clasa amplificatoarelor de 10 W) dar il recomand tuturor electronistilor care au ceva experienta in domeniul constructiilor pe tuburi.

http://www.frontiernet.net/~rlsnuffy/tube10/index.html

Link spre post
  • 2 weeks later...

Am gasit un site, la care nu ma pot satura sa privesc, macar, sunt convins ca orice schema e functionala; un singur dezavantaj, trebuie traducere, e in germana - http://www.jogis-roehrenbude.de/.

Sunt date multe detalii, totul e facut cu simt de raspundere, va recomand sa va alegeti orice schema corespunde cerintelor dumneavoastra.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock