Sari la conținut

Recomandati-mi un amplificator audio simplu pe lampi

Postări Recomandate

Dar in schema Dvs.ce impedanta au difuzoarele?N-am vazut specificat,tuburile au impedanta de iesire mare.

da intradevar 200-400 ohmi , si problema estee ca sa lucreze tubyurile la Ua/2 caci sunt legate in serie .

Cred ca am vazut single ended in push -pull cu triode dar numai stiu ce impedanta avea pe iesire., cu atatea articole ce gasesc accidental pe internet cand caut altceva chiara nu mai stiu .

In orice caz parca era vorba de difuzoare electrostatice panou mare si cu subwofere electrodinamice .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da intradevar 200-400 ohmi ,

Fiind in serie tot la cca.800ohmi ajung.

In orice caz parca era vorba de difuzoare electrostatice panou mare

Da,cele elctrostatice,pot fi cuplate direct(prin condensatori}.

Link spre post

NEW PUSH-PULL TUBE AMPLIFIERS

http://www.next-tube.com/articles/Veen2/Veen2EN.pdf

DESCRIERE , util de studiat , si are traf toroidal

http://www.worldtubeaudio.com/directory/ca...kategorie_6.htm

linkuri la zeci de firme de statii pe tuburi , nu cred ca se dau scheme dar designul este super , mai poti fura cate o idee .

http://www.glass-ware.com/programs/TCJ_Pro...es/page0010.htm

soft de calcul etaje Push-Pull cu tuburi

in aceiasi pagina link explicativ in legatura cu topologia etajelor finale si cateva date de dimensionare .

http://www.glass-ware.com/programs/TCJ_Pro...es/page0011.htm

The Secret of the Hashimoto Sound

specificatii si scheme din produsele marelui mester

http://www.tube-amps.net/EA.htm

Link spre post
  • 2 weeks later...
Dar sunt necesare difuzoare speciale de cca.700-800ohmi.

Spuneti-mi si mie care e diferenta intre 4 sau 8 ohmi si 800 ohmi...

La radio-ul din 1960 care il am(vreau sa folosesc amplificarea 2X nu stiu cat) are difuzoare de 800 ohmi...ce boxe mi-ar trebui pentru ele...sau trebuie lasate in aparatul de radio....

Sa-nteleg ca sunt de banda larga....au magnetul in fata membranei...si mai au si un con...pentru frecvente inalte.?????

Link spre post
dar audio care e diferenta.

Transformatorul de iesire,introduce distorsiuni,pentru ameliorarea lor,se recurge la bobinajul intretesut,(impartirea bobinei in tronsoane).

Link spre post
  • 4 weeks later...
Transformatorul de iesire,introduce dsitorsiuni,pentru ameliorarea lor,se recurge la bobinajul intretesut,(impartirea bobinei in tronsoane).

Are si rol de separare galvanica si adaptor de impedanta.Cel mai mult conteaza calitatea miezului si modul de aranjare a straturilor pentru a avea capacitati minime ceea ce duce la un raspuns la frecvente inalte bun.

Deasemenea sunt asa zisele topologii OTL (output transformerless) care folosesc cuplajul direct cu sarcini de 8 ohmi eliminand transformatorul de iesire.Foarte dificil de realizat la nivel de amator,dificil de imperecheat tuburile si deasemenea au o viata mica,fiind supuse unui "travaliu" intens.

Link spre post
Aveti o astfel de schema?

Sunt cateva...insa o sa postez pe cele care stiu ca au dat rezultate.

http://www.audiodesignguide.com/otl/lee.html

Si una japoneza care functioneaza impecabil insa extrem de stufoasa la partea de alimentare dar totodata si bine implementata pentru OTL.In general se folosesc tuburi cu Ra mic precum 6C33C si 6AS7.Montarea lor in paralel ajuta la obtinerea unei impedante de iesire ...spre 8ohmi fara necesitatea folosirii "pacatosului" condensator de iesire.

post-869-1205534193_thumb.png

post-869-1205534949_thumb.png

post-869-1205535177_thumb.png

post-869-1205535187_thumb.png

post-869-1205535197_thumb.png

Link spre post
.Montarea lor in paralel ajuta la obtinerea unei impedante de iesire ...spre 8ohmi

Eu nu vad unde scrie aceasta(8 ohmi),in schemele postate.

In general se folosesc tuburi cu Ra mic precum 6C33C si 6AS7.

6C33C= Ia 15mA Ri 4K

6AS7 = Ia 150mA Ri 280

Link spre post
Eu nu vad unde scrie aceasta(8 ohmi),in schemele postate.

6C33C= Ia 15mA Ri 4K

6AS7 = Ia 150mA Ri 280

http://www.john-a-harper.com/valves/6c33c-for-sale.html

http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/6c33c/report.htm

In ultimul link incearca o traducere cu altavista pentru a intelege exact modul de functionare OTL.

Impedanta de iesire se calculeaza in felul urmator:

Z=Ra/1+u

-Unde u este castigul tubului si Ra este impedanta de sarcina a tubului.

In cazul 6C33 o sa fie:

Z=40/1+2,7

Z=10,8 ohmi.

Tinand cont ca impedanta unui difuzor variaza in functie de frecventa se poate spune ca suntem destul de aproape de 8 ohmi.

Folosirea a cate 2 x 6C33 pe ramura aduce in discutie alte calcule pentru etajul driver cu posibilitatea scaderii impedantei de iesire spre 6 ohmi.

Functionarea este urmatoarea:

-la curenti mici,Ra creste (a se lua in vedere atunci cand alegem punctul optim de bias)

-la curenti mari,Ra scade

La o tensiune de 70V si 1A curent,rezistenta acestui tub va fi in jur de 40ohmi.

Daca se alege alta lampa cu o impedanta mai mare,normal ca valoarea acesteia se va schimba in functie de curent(practic putere) si o sumedenie de distorsiuni vor fi create.

Deasemenea folosirea topologiei single ended-pushpull pentru OTL este necesara.De aici se complica lucrurile.

Schemele folosite la OTL difera ca topologie cu clasicele SE sau PP prin modul in care lampile finale sunt conduse de etajele drivere.

Mai mult...la ultima schema postata de mine,problema variatiei curentului de alimentare in functie de impedanta de sarcina se face automat cu acei optocuplori din sursa de alimentare.Este o schema dificila insa cea mai sigura si stabila.

La 6AS7 Ra este 280 pe sectiune si schema difera un pic.

Lucrul la un OTL nu este tocmai usor.

-va trebui obligatoriu ca lampile finale sa fie atent imperecheate atat extern-separat cat si ca triode singure(cele dintr-un singur balon de sticla).Sigur sunt diferente de cel putin 30%.

-biasul va trebui sa ramana relativ mic...cca.250mA pe fiecare tub altfel va trebui sa avem permanent lada de tuburi de schimb...cel putin la 150 ore de functionare trebuiesc schimbate si imperecheate din nou....

-6C33 va trebui sa aiba o perioada de rodaj inainte de a fi folosite pentru ca ...caracteristicile triodelor s-au schimbat.

-deasemenea protectia pentru incintele acustice este o problema la OTL.

O protectie facuta clasic,va introduce distorsiuni cu mult inainte de a intra in lucru.Uneori tuburile finale se pot defecta si ca sa ai in jur de 145V c.c. pe sarcina nu un lucru tocmai dorit.

Transformatoarele de iesire clasice indeplinesc si acest rol de izolare galvanica a sarcinii.

De aceea eu nu recomand OTL decat in cazul in care avem "lazi" cu tuburi de schimb,incinte de calitate foarte buna care sa puna in valoare OTL,inregistrari de calitate si o indemanare pe masura pentru a duce la bun sfarsit un asemenea proiect.

Link spre post
-Unde u este castigul tubului si Ra este impedanta de sarcina a tubului.

In cazul 6C33 o sa fie:

Z=40/1+2,7

Z=10,8 ohmi.

Da,inseamna ca datele de catalog care le am eu sunt gresite.daca cele afisate in link sunt cele corecte.

Link spre post
Da,inseamna ca datele de catalog care le am eu sunt gresite.daca cele afisate in link sunt cele corecte.

Garantat deoarece eu am facut doua monoblocuri in pp cu 6C33C de la cap la coada,inclusiv cele 4 transformatoare si zic ca le cunosc cat de cat....

Link spre post

Toata stima d-le Felixx.

Insa,ca sa nu ofensam forumul cu link-uri catre alte forumuri cu acelasi specific, va invit sa postati si aici realizarile.Eventual la rubrica DIY.

Multumesc ptr. bunavointa.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock