Sari la conținut

probleme in prog attiny2313

nicusor_amator

Postări Recomandate

am facut programatorul din schema de mai sus setez pony prog pe serial dau probe imi da test ok daca dau sa prog sau sa citeasca se aprinde ledul rosu si imi da eroarea aceea cu -24 aveti idee ce ar putea fi de vina

Schema respectiva functioneaza foarte bine. La dvs. cred ca e o problema cu soft-ul, adica PonyProg. Ati verificat daca portul serial este activat in bios? Ati verificat cablajul imprimat realizat? Ati alimentat extern placa cum v-am recomandat? Testati placa si cu alt microcontroler? Spre exemplu, cand cumpar o componenta electronica, de regula cumpar minim doua bucati, tocmai din acest considerent.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am alimentat extern am verificat si cablajul insa daca pun uC pe prima schema de programare care am postato la inceput cea pe paralel in citeste dar la scriere cand face verificarea imi da ca scrierea a esuat si porturile sunt amundoua active si cel serial ca daca nu era banuiesc ca nu s-ar mai fi aprins ledul de programare o sa mai verific maine cablajul sa nu sie intrerupt pe undeva si eventual o sa mai incerc programarea si pe alt pc sa vad ce se intampla

Link spre comentariu

Nicusor,

nu alimenta nimic din semnalele de la portul serial (ti s-a mai spus asta) alimenteaza programatorul si placa cu microcontroller-ul dintr-o sursa separata.

portul serial nu are alimentare, numai semnale digitale RS232 (care sunt de la +-3V la +-12V, cu toate ca standardul RS232 zice ar trebui sa fie +-12)

sunt scheme care se alimenteaza din portul serial (daca au nevoie de curenti mici sub 1 mA) dar nu e garantat ca functioneaza pe toate PC-urile. Oricum sa folosesti alimentarea semnalele digitale din portul serial e o idee proasta pentru ca poti defecta buferele de iesire, defectand portul serial.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

@nicusor_amator,

1. ce sistem de operare aveti si ce versiune Pony Prog folositi?

2. ai realizat schema recomandata de mine pe portul serial? Schema functioneaza, uite, spre exemplu, niste imagini, cu placa recomandata si cum apelam microcontrolerul prin ponyprog inainte de programare:

ponyprog1.jpg Pony_Prog.png

Asadar, realizeaza schema recomandata de mine mai sus si verifica cu mare atentie cablajul ca sa nu ai... erori.

Numai Bine

Link spre comentariu

am realizat schema pe care mi-ati dat-o si am si alimentato posibil sa fie o eroare la calbaj insa am intrat azi in dios si am setat protul parelel pe normal ca era setat pe altceva si am reusit sa prog uC pe schema postata la inceput de mine si nu neg ca nu functioneaza schema dar vreau sa ai dau de cap a vad ce are sa intru iar in bios sa setez si serialul pe altceva secat este sa vad ce face poate e o setare din bios ca la cel paralel de imi da eroarea acea

Link spre comentariu

• 1 year later...

Pe serial mere foarte bine cu ponyprog , vezi cum setezi ponyprog si la montaj sa ai un quartz de 4Mhz dupa aceea fusebitii vezi cum ai setezi pentru montajul pe care pui attiny cuart extern sau rc intern . Inca ceva attiny2313 il poti bloca daca nu sti ce faci la fusebiti , microcontrolerul vine din fabica controlat cu frecventa interna realizata din rc de 8Mhz . Daca iti apare in ponyprog -24 attiny s-a blocat sa nu mai lucreaza cu quartul montat de tine si attiny a fost modificat cu o alta frecventa.

Nu dispera ca orice avr se poate deloca cu un mic montaj facut cu atmega8 care deblocheaza cam toate avereurile.

Aici http://diy.elektroda.eu/attiny-fusebit-hvsp-doctor/ ai cum se face montajul pentru a readuce in parametri initiali avereurile adica si attiny daca tu lai setat prost, eu am facut montajul cu atmega 8 de pe site si functioneaza perfect probat tot pe un attiny2313.

Aici

http://www.engbedded.com/fusecalc/ ai calculatorul pentru fusebiti la avereuri.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock