Sari la conținut

Ce articole v-ar place sa cititi in paginile revistei?


donpetru

Postări Recomandate

corect, aveti dreptate m-a disociez de de multe obiceiuri proaste care le au romanii din Romania, pe care le-am avut si eu cand eram in Romania (si mi se parea normal) dar dupa 10 ani de trait afara te schimbi mult. In suflet sunt roman si copii mei cu toate ca sunt nascuti aici vorbesc romaneste perfect (mai corect decat multi de pe forumul asta) dar revenind la subiect, eu eram adeptul corectitudinii in thread-ul ala pe forumul din IRL pentru ca scriu si software si numai dupa ce am ajuns aici am realizat ca software-ul are valoare si se poate trai din software (si proprietate intelectuala in general) asa ca, cumpar software la fel cum imi cumpara si altii mie produsele (care inglobeaza si software) aici intr-o lume normala realizezi repede ca e pagubos sa nu fi corect.

nu e nimic personal in ce am spus mai sus, si nu generalizez, e doar un punct de vedere din unghiul meu asa se vede.

RR

 

PS- noi romanii de aici oricum nu mai suntem considerati cetateni ai romaniei de catre concetatenii nostrii din tara, depinde cu cine am votat, sau depinde cu cine a votat cel care ne judeca, la atat s-a redus mintea "romanului neaos".

 

Sig,

de obicei cand ma refer la "noi romanii" ma refer la relatia noastra cu alte neamuri "ei irlandezii" sau "ei nemtii". Cand ma rever la "noi romanii plecati" ma refer la cei care au reusit sa se debaraseze de obiceiuri proaste pe care le aveau in Romania, totusi sunt multi care nu se schimba si se comporta exact ca in Romania, si credeti-ma nu traiesc prea bine, pentru ca aici nu merge cu minciuna si cu smecheriile pentru mult timp.

Dar e important sa mentionez ca nu judec romanii la nivel de gloata, daca eram asa nu ma mai chinuiam sa ajut pe ici pe colo pe cate un incepator (chiar daca scrie ca dracu' in romaneste, "am decat 3V pe iesire")

RR

 

 

Miron,

corect era ca cel ce a reprodus articolul sa-l contacteze pe Donpetru, sa-i ceara permisiunea, si daca o primeste atunci sa-l reproduca si sa mentioneze politicos, "multumim lui XXX pentru permisiunea de a reproduce articolul din sursa cutare" - aici e o practica frecventa sa reproduci cu mentiunea "courtesy of ...." (care se traduce "cu indulgenta lui ..." sau cu "permisiunea lui..."). Dar e nevoie de permisiunea scrisa (un schimb de email-uri e suficient in caz le litigiu in tribunal)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mentioneze politicos,

Macar atat si tot ar fi fost corect, cand mentionezi o bibliografie, nu ceri permisiunea autorilor(sau asa cred ca se procedeaza), ci doar mentionezi sursa unor date.

PS- noi romanii de aici oricum nu mai suntem considerati cetateni ai romaniei de catre concetatenii nostrii din tara, depinde cu cine am votat, sau depinde cu cine a votat cel care ne judeca, la atat s-a redus mintea "romanului neaos".

Eu cred ca aceasta discutie pleaca de la niste premize false, fiecare este liber sa aiba o optiune , iar daca tot vorbim de votul diasporei, cel putin la Paris, a fost fraudat.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar atat si tot ar fi fost corect, cand mentionezi o bibliografie, nu ceri permisiunea autorilor(sau asa cred ca se procedeaza), ci doar mentionezi sursa unor date.

 

daca mentionezi o lista bibliografica e una, si sa reproduci "mot a mot" pasaje dintr-o carte e alta. Evident o formula matematica poate fi reprodusa pentru ca nu apartine autorului, dar o figura ("art work") poate fi considerata propritate intelectuala. Nu se poate reproduce un material acoperit de copyright (drepturi de autor) fara permisunea scrisa a celui care detine drepturile (de aceea trebuie mentionat pe material daca este acoperit de copy right).

Totusi exista materiale publice (public domain) care pot fi reproduse fara restrictii.

De exemplu nu e legal sa cumperi un DVD si sa proiectezi imaginea in public (scrie pe el "home use") la fel cum nu poti instala un receptor de satelit intr-un bar (care e loc public) si sa afisezi programe platite (care nu sunt gratis) chiar daca detii cartela de decodare.

E interesanta legea asta a copyright-ului in statele care o aplica, Romania nu o aplica, de aceea multi programatori buni pleaca, multi proiectanti buni pleaca...pentru ca nu pot castiga pe masura din munca intelectuala.

asa se vede de aici.

RR

 

La Dublin au votat cam acelasi numar de votanti (intr-o tara de 10 ori mai mica cu un consulat cat un chiosc de tigari) probabil ca a fost fraudat si la Dublin dupa aceeasi logica.

alta judecata de valoare, care nu face decat sa confirme ce am scris mai sus ca romanii sunt de doua feluri: anti si pro.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miron,

corect era ca cel ce a reprodus articolul sa-l contacteze pe Donpetru, sa-i ceara permisiunea, si daca o primeste atunci sa-l reproduca si sa mentioneze politicos, "multumim lui XXX pentru permisiunea de a reproduce articolul din sursa cutare" - aici e o practica frecventa sa reproduci cu mentiunea "courtesy of ...." (care se traduce "cu indulgenta lui ..." sau cu "permisiunea lui..."). Dar e nevoie de permisiunea scrisa (un schimb de email-uri e suficient in caz le litigiu in tribunal)

RR

Cu asta sunt si eu de acord.

 

stima

dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miron,

sa votezi dureaza cam un minut in medie.

1 ora are 60 minute in Irlanda (nu stiu cate are in Franta) sectia avea 3 stampile asta inseamna 180 pot vota fara probleme intr-o ora

in ~ 13 ore (daca nu ma insel s-au deschis urnele la 8:00 AM ora IRL si s-au inchis la 9:00 PM IRL) ar fi putut vota 180*13=2340, nu au fost atatia au votat mai putini (~ 1900 daca mai tin eu minte) a fost ceva coada pentru ca lume nu a venit in numar mare la 8:00 AM. In consulat a fost si un reprezentat membru al PSD ca observator, care l-a felicitat pe consul pentru buna organizare a alegerilor ( o doamna parca, venita special din Romania sa asiste la alegeri) nu am auzit pe nimeni sa se planga, sa se inpinga sau sa faca scandal. Pentru romanii din IRL alegerile sunt prilej sa mai se intalneasca in curtea consulatului si sa schimbe o vorba la o tigara. Ne-a durut inima cand compatriotii din tara ne-au facut in toate felurile si nu au respectat rezultatul alegerilor, si pe noi ca cetateni. Unii romani au condus 200Km ca sa vina la vot ca sa-i faca tot felul de ziaristi in toate felurile pe la televizor. Astia suntem: o natie de 3 lulele.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu au respectat rezultatul alegerilor

Adica?Nu este presedinte cel votat majoritar de diaspora?

donpetru

Am inteles.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai putin OFFtopic va rog. Sa discutam numai despre articolele din revista sau ceea ce are mai mult sau mai putin tangenta cu acest subiect.

Multumesc de intelegere.

 

In maxim 24 de ore am sterg posturie OFFTopic.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Miron

am gresit reformulez : nu au respectat alegerea facuta de catre alegatori (nu ma refer la rezultat)

pentru mine sunt la fel de cetateni romani si aia care au votat de o parte si de alta, chair si aia care au ales sa nu voteze, nu sunt unii mai romani decat altii.

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock