Sari la conținut

Lume, lume, cum setez fuse biti la AVRuri ?


leo_electro

Postări Recomandate

M-am intors tot pe acest forum, ca deh, tot aici am avut parte de raspunsuri cat mai ca lumea.

 

Sa va spun ce am patit. Pentru ca am citit ca e la moda sa programezi uC, zis si facut, am luat o placa de programare PonyProg pe serial, stiti voi schema, e binecunoscuta, si m-am apucat sa programez un AVR Atmega32, dar cred ca am blocat microcontrolerul! of.gif Nu stiu ce naiba s-o fi intamplat dar cred ca s-a blocat! raygun.gif si problema cred ca e da fuse biti aia sau cum le mai spune?! Placa e OK, mi-a imprumutat-o un amic care a zis ca a mai programat uC si merge. Deci, sigur nu e de la placa.

 

INTREBARE INTREBATOARE - de 10 puncte - scratch_one-s_head.gif Pe ce criterii se stabilesc fuse biti atunci cand scriem un microcontroler ? Adica, ce trebuie urmarit ? In datasheet-ul acestuia, ma refer!

 

PLEASE HELP, daca nu ma las de programare/ prankster.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai deschid alt subiect pentru ca tot despre fuse biti e vorba.

 

vreau sa fac frecventmetru de aici:

http://www.nuxie1.com/guides/funcount-freq...-counter-2.html

si inainte sa programez microcontrolerul nu stiu cum sa-i setez fuse biti.

si as dori sa-mi spuna cineva daca merge schema, ca sa nu-l programez degeaba.

 

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Invatati sa cititi datasheet-ul microcontrolerului cu care lucrati si dupa aceea programati microcontrolerul. Daca nu veti respecta acest lucru s-ar putea sa nu programati niciun microcontroler.

Sa exemplific, doar cazul lui Attiny2313, care se regaseste in proiectul de frecventmetru de mai sus. Daca o sa studiati datasheet-ul acestuia, la pagina nr.25, o sa gasiti tabelul 2: Device Clocking Select, pe care il reproduc mai jos:

  • Device Clocking Option - CKSEL3..0
  • External Clock - 0000
  • Calibrated Internal RC Oscillator 4MHz - 0010
  • Calibrated internal RC Oscillator 8MHz - 0100
  • Watchdog Oscillator 128kHz - 0110
  • External Crystal/Ceramic Resonator - 1000 - 1111
  • Reserved - 0001/0011/0101/0111

In cazul attiny2313 si atunci cand folosim PonyProg, trebuie sa retinem ca setarile trebuie facute pe dos.

security_bits_ponyprog.jpg

Spre exemplu, daca dorim un start-up stabil, in PonyProg va trebui sa lasam casutele CKSEL0, SUT0 and SUT1 programate (debifate) - ceea ce insemna un start-up default de 65ms.

Referitor la ceilalti parametri, cum ar fi BODLEVEL, CKOUT sau CKOPT, va recomand sa studiati cu atentie datasheet-ul microcontrolerului pe care vreti sa-l programati. Nu se poate defini niste reguli generale pentru toti fuse biti, pentru ca nu toate microcontrolerele Atmel le folosesc in aceeasi masura sau "aplicatiile" care le ruleaza.

 

P.S. Ar fi fost util un articol despre Flash Fuse bits la AVR-uri! Dar asta. poate la anul...! Cine se ofera? biggrin.gif

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai deschid alt subiect pentru ca tot despre fuse biti e vorba.

 

vreau sa fac frecventmetru de aici:

http://www.nuxie1.com/guides/funcount-freq...-counter-2.html

si inainte sa programez microcontrolerul nu stiu cum sa-i setez fuse biti.

si as dori sa-mi spuna cineva daca merge schema, ca sa nu-l programez degeaba.

 

 

mersi

Va salut,

 

O observatie!

 

Cred ca are ceva frecventmetru ala. Se vorbeste acolo de Attiny2313 cu 2kb flash iar hex-ul frecventmetrului are aproape 5kb flash ? Nu e bine! Nu cumva este vorba de un PIC, stiu ca am vazut scheme cu PIC, care au mai mult ram! Sau e vorba de un Atmega8 ?

 

Tema de casa!

 

CU stima

dan e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@leo electro - uC se blocheaza doar daca programezi aiurea fuse-bitii. Daca nu ai umblat la ei (si nu vad de ce ai fi facut-o inainte sa bagi ceva .hex in el) trebuie sa fie OK.

Daca totusi l-ai blocat unii au reusit sa-l deblocheze cu un semnal de 25Mhz pe pinul 13 (XTAL1), asta daca l-ai blocat de la partea de clock. O alta varianta (valabila si in cazul in care ai lucrat la bitii de clock, si daca l-ai blocat la citire/scriere) este un programator paralel (nu pe portul paralel).

 

Totusi, nu ne-ai spus de ce crezi ca l-ai blocat. Ce iti spune programatorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am programat ATtiny2313 si tot pe serial, ca e mai simplu. Si a incaput programul. Am lasat fuse biti default si l-am scris. Ce spuneti, o sa functioneze ? A mai incercat cineva astA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am programat ATtiny2313 si tot pe serial, ca e mai simplu. Si a incaput programul. Am lasat fuse biti default si l-am scris. Ce spuneti, o sa functioneze ? A mai incercat cineva astA?

 

Trebuie sa-l setezi pt. cuart extern, are un cristal de 20Mhz (20Mhz????).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa-l setezi pt. cuart extern, are un cristal de 20Mhz (20Mhz????).

Si cum fac asta? Am vazut ca este bifat default: CKSEL3 si CKSEL1 ? Sa las doar CKSEL3 ?

Editat de ciro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un alt mod de a-l bloca la atmega, e sa faci disable la bitul SPIEN, practic nu-l mai poti programa serial ci numai paralel (Edi spunea acelasi lucru mai sus)

sau mai ciudat programand gresit RSTDISBL, care face pinul de reset sa devina numai IO fara sa mai aiba functia de reset extern, si automat MCU nu mai poate si pus in modul programare ISP (serial) de catre programator.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, bine, din cate am citit aici, conteaza cel mai mult sa setam corect fuse biti care spun microcontrolerului care quartz sa-l foloseasca. In rest, nu prea am inteles, nimic, multe raspunsuri pe alaturea, ca si ultimul de sus.

 

mai astept... si mai citesc datasheet-ul.

 

hm, la PICuri se lucreaza cu fuse biti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu modifica SPIEN (sau RSTDIBL la atmega8/88/168) ca nu-l mai poti folosii cu ISP, si nu mai conteaza cum pui biti de clock.

(totusi daca-mi amintesc bine nu ai access la SPIEN din modul serial la ATmega32 deci nu e un pericol daca-l programezi ISP, dar o poti face cu JTAG)

RR

 

Din datasheet

 

SPIEN(1) 5

Enable SPI Serial Program and Data Downloading

0 (programmed, SPI prog. enabled

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
nu mai deschid alt subiect pentru ca tot despre fuse biti e vorba.

 

vreau sa fac frecventmetru de aici:

http://www.nuxie1.com/guides/funcount-freq...-counter-2.html

si inainte sa programez microcontrolerul nu stiu cum sa-i setez fuse biti.

si as dori sa-mi spuna cineva daca merge schema, ca sa nu-l programez degeaba.

 

 

mersi

 

Ai facut pina la urma frecventmetrul?

Acelasi frecventmetru l-am facut si eu dar nu fara batai de cap, am blocat cu aceasta ocazie 10 Attiny (ambitios nu?) rant.gif pina cind sa-mi dau seama ca de vina era programatorul. Pina la acest proiect am mai facut cite ceva cu MC-uri si mi-au mers fara probleme insa acest frecventmetru mi-a scos peri albi, setam fuse biti corect insa la disable clock (asa cere proiectul) se bloca MCU bash.gif .

Mentionez ca aveam programator pe portul paralel (mufa LPT) acela simplu cu citeva rezistente.

Acum am unul tot simplu si tot pe paralel insa cu CI 74LS244. Cu acesta am reusit sa programez fara probleme MCU si minueeee am deblocat si 8 din cele 10 MCU blocate. Deblocarea a constat in adaugarea unui cristal de 24Mhz la programator si am atins cu "degetele" pinii cristalului, nu stiu cum dar la cele 8 bucati a mers....

La programare soft am folosit BascomAvr, de fapt numai Bascom folosesc pentru ca e simplitatea intruchipata si pentru ca softul a fost scris in acest limbaj. Cu aceasta ocazie l-am modificat si eu un pic pentru ca aveam LCD 2X8 si i-am pus si un "papitoi" care se misca sa-mi arate ca aparatul functioneaza.

Una peste alta acum functioneaza bine acest super simplu frecventmetru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock