Sari la conținut

Incinta VTP sau bassreflex ?

releu

Postări Recomandate

Concernul Matsushita care detine marca Tehnics si Panasonic a investit ani buni de cercetare prin care sa puna in evidenta importanta si calitatea incintelor acustice inchise care mai ales in aplicatiile de studio isi dovedesc de cativa ani suprematia.

Ma faci sa rad. De cand respectivele firme sunt trecute in categoria "de studio", adica profesionale ?. Te rog sa specifici macar o casa de discuri sau studio de radio sau televiziune din occident care foloseste aparatura produsa de firmele la care faci referire. Cred ca faci o confuzie intre aparatura folosita de lautari si aparatura cu adevarat profesionala ce se foloseste in mastering-ul audio din intreaga lume. Acolo sunt nume de care probabil nici nu ai auzit (Studer, Kudelski, Soundcraft, JBL, Digigram, Rane, Nagra, etc), care au preturi de te inspaimanta si nici nu au nevoie de reclama. (profesionistii stiu de ce).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai putin OFFTOPIC va rog :d9:

Fiecare are partea lui de dreptate in toata discutia asta (ma refer la scormonel si releu). Apropo, topicul parca era de... VTP-uri si bassreflex. Asa ca...va rog, daca nu o sa fiu nevoit sa inchid topicul.

Link spre comentariu

Ma faci sa rad. De cand respectivele firme sunt trecute in categoria "de studio", adica profesionale ?. Te rog sa specifici macar o casa de discuri sau studio de radio sau televiziune din occident care foloseste aparatura produsa de firmele la care faci referire. Cred ca faci o confuzie intre aparatura folosita de lautari si aparatura cu adevarat profesionala ce se foloseste in mastering-ul audio din intreaga lume. Acolo sunt nume de care probabil nici nu ai auzit (Studer, Kudelski, Soundcraft, JBL, Digigram, Rane, Nagra, etc), care au preturi de te inspaimanta si nici nu au nevoie de reclama. (profesionistii stiu de ce).

Adica, daca n-ai "scule" d-alea cu "preturi care te inspaimanta", n-ai nimic, esti lautar (apropo, scormonel, habar n-ai ce inseamna un lautar adevarat, daca te exprimi asa ). Peste 90% din populatia globului (terestru) este ignoranta. Imi permit o comparatie: daca n-ai Bugatti Veyron, habar n-ai sa conduci o masina. Panasonic, Technics, Sony (sau BMW, Mercedes, Ferarri ) sunt niste shit-uri in fata unui cunoscator adevarat. Asa ca, ignorantilor, taceti din gura, guru dix it .

PS. Suntem on-topic, donpetru, tot despre incinte se discuta (si comparatia mea are legatura tot cu ele).

Link spre comentariu

• 2 weeks later...
O figura care lamureste aceasta disputa.

Din punctul meu de vedere,nu este o disputa ci de preferinte personale,de exemplu,mie nu-mi place cum se aude, chiar basul la cele reflex,eu le prefer pe cele inchise.

Link spre comentariu

• 1 month later...
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock