Sari la conținut

nmos200


vio_gl

Postări Recomandate

Din cauza ca sigurantele sunt puse aiurea (numai pentru etajul final) cum spunea mai sus Donpetru, curentii par echilibrati prin etajul final, cel mai probabil ai o piesa defecta in prefinal sau la intrare.

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o iei muncitoreste si masori partea de jos (adica ramura negativa) si o compari cu partea de sus. probabil ai o piesa defecta sau o lipitura (sau un scurt)

masoara curentii aia notati pe schema pentru ambele ramuri, compara tensiunile de polarizare la prefinali, undeva ai un dezechibru.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi am pus montajul sa cante si din grsala am atins radiatorul de ma MJE-uri si atunci a sunat ca si cand ar fi alimentat doar pe o ramura ,am demontat radiatorul si am miscat de tranzistori si cand am miscat de T10 MMJE350 sa intaplat acest fenomen

Sa fie acolo problema?

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

refacut lipituri la tranzistorii mje de pe minus si fara inainte de siguranta am 69v si dupa am 3v (fara siguranta pusa)

curentul de mers in gol are o diferenta de 8ma intre plus si minus (pe plus am 90ma iar pe minus am 82ma)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

 

s-ar putea sa fie un pic Off Topic dar as dori sa stiu ce rol are acel sistem LED-fototranzistor din schema de la postul nr. 3. Eu un fel de limitator ? Daca da, pentru ce?

 

multumesc

Editat de marius_med
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ansamblu led + fototranzistor (optocuplor) nu este un limitator. Are rol de adaptare si de separare galvanica a circuitului de protectiei fata de cel de putere . Daca are loc un scurtcircuit pe iesirea amplificatorului audio, fototranzistorul se satureaza si actioneaza monostabilul realizat cu 555 (cca. 5 sec.). Dupa aceea se aprinde ledul de protectie si se blocheaza tranzistorul care actioneaza releului de pe iesirea amplificatorului. Daca timp de 5 secunde nu mai are loc accidental niciun scurtcircuit pe iesirea amplificatorului, monostabilul va reveni la starea initiala iar releul de pe iesire va conecta incintele acustice.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ansamblu led + fototranzistor (optocuplor) nu este un limitator. Are rol de adaptare si de separare galvanica a circuitului de protectiei fata de cel de putere . Daca are loc un scurtcircuit pe iesirea amplificatorului audio, footranzistorul se satureaza si actioneaza monostabilul realizat cu 555 (cca. 5 sec.). Dupa aceea se aprinde ledul de protectie si se blocheaza tranzistorul care actioneaza releului de pe iesirea amplificatorului. Daca timp de 5 secunde nu mai are loc accidental niciun scurtcircuit pe iesirea amplificatorului, monostabilul va reveni la starea initiala iar releul de pe iesire va conecta incintele acustice.

 

Numai Bine

multumesc pentru raspuns. Si as mai avea o intrebare: se gasesc in comert astfel de module LED-fototranzistor gata facute si sub ce denumire?? (ma gandeam la o chestie incapsulata pe care doar sa o montez in circuit, fara a ma mai complica eu ....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Sall electronisti.

AM hotarat sa fac un NMOS 350 cu Mos IRFP450 conf. schema. Am IRFP250 care sunt la ten de 200V D-S.

Transistorii IRFP450 sunt la 500V D-S.

POt folosii IRFP250 ?????

Tensiunea alim modul +- 60Vcc pe care o am eu.

Verificam alte amplifuri care folosesc IRFP250 la ten de alim chiar de +-90Vcc.

Editat de DavidVIo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock