Sari la conținut

nmos200


vio_gl

Postări Recomandate

sal all am deschis topicul deoarece am facut acest amplif si as vrea sa-i fac o protectie la scurt si suprasarcina si ma gandeam la cea facuta de donpetru la pss600 si as vrea sa stiu daca ar fi vreo problema ,as vrea sa schimb rezistenta de putere din tranzistorul final de pe ramura negativa

Nmos200___TO247_schematic.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut vio,

 

nu prea am inteles ce rezistenta de putere vrei sa schimbi ? Si de ce ? E vorba de R30=0.22Ohm 5W?

Protectia aia din PSS merge bagata doar la amplifuri cu etaj complementar si schema asta NMOS nu este! Ai putea sa montezi o limitare simpla pe fiecare final. Dar cati finali ai folosit ?

 

smoking.gif

 

RECTIFIC: schema de protectie din PSS ar merge implementata dar trebuie sa faci ceva modificari!

Editat de releu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da e vorba de r30 si care ar fi modificarile?asta e scema amplificatorului caruia vreau sa-i copii protectia ptr nmos200 ,in prtezent am 4 finali alimentat la +/-50v

Trebuie sa muti rezistenta R30 in drena tranzistorului T12 iar from_A=sursa lui T13 iar from_B=sursa lui T12.

 

Buna ziua,am si eu o intrebare, am 6 buc. tranzistori BUK638 care provin dintr-un invertor de putere pot sa ii folosesc ca tranzistori finali pt NMOS350

Schema este http://users.adam.com.au/cgpap/QuasiWeb/ cu protectia la curent continu pe cablaj , ce releu sa folosesc pt protectie

Multumesc

Tranzistorul BUK638 nu prea se potriveste deoarece tensiunea Ugs este +/-30V. Schema va functiona si cu acest tranzistor cu conditia modificarii unor valori de componente care sa asigure intrarea pe deplin in saturatie a acestui tranzistor. In caz contrar, veti avea parte de "o functionarea tehnica defectuoasa".

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar ca schema NMOS350 merita facut?

Asa si asa. Nu va pot da un raspuns exact pentru in decursul timpului aceasta schema s-a dovedit a avea 50% minusuri si tot 50% plusuri. Sunt scheme care se pot aborda mult mai usor in regim DIY si pe care sa te bazezi pe ele, altele mai greu. NMOS350 face parte din categoria... "altele", daca ma intelegeti.

 

Si la protectie ce releu sa folosesc si care il pot cumpara online di romania?

Puteti folosi un releu cu contacte de min.10A, 230Vac. Pentru siguranta in functionare, va recomand varianta PCB de 12A sau 16A, ca de exemplu: FTR-K1CK012W - Releu SPDT 12VDC 16A/250VAC, FUJITSU-TAKAMISAWA sau L90-12W Releu 1(P)20A 12VDC, RAYEX ELECTRONIC.

Ambele relee exemplificate au un raport pret/calitate bun, mai ales pentru domeniu audio.

 

Magazinele web care comercializeaza astfel de relee le puteti gasi dand o simpla cautare pe Google.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
multimesc de sfaturi dar as mai avea o ultima rugaminte la don petru daca ai avea bunavointa de a posta desesnul cablajului ptr protectie,

Protectia respectiva, din pdf-ul realizat de mine si postat de tine mai sus, am implementat-o si in clona de amplificator PSS pe care am realizat-o. Deci, te referi la cablajul protectiei din clona de amplificator PSS ? O imagine cu acest montaj am prezentat si pe site-ul tehnium azi, in galeria foto. Acel cablaj l-am facut in vreo doua variante, fiecare avand un altfel de vu-metru.

Problema e ca variantele de cablaj nu prea te ajuta cu nimic, deoarece implica utilizarea unui anume tip de releu si a unei anumite cablari. Si in al doilea rand, pentru ca reprezinta cateva zile de munca, nu intentionez sa le fac publice prea curand. In plus, nici schema de protectie prezentata nu este chiar asa de complexa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Buna ziua , am realizat si eu acest etaj final doar ca am pus numia 3 perechi de mosfeti dar am descoperit o problema cam dubioasa functioneaza fara siguranta de pe minus (-)?

Ori cu sigranta ori fara la fel functioneza , se aude bine in boxa fara a avea distorsiuni

am facut si niste masuratori in gol fara boxa si fara semnal pe intrare:

 

tensiuni pe mosfetii de pe plus fata de gnd:grila 3v,drena 64v sursa 0v

tensiuni pe mosfetii de pe minus fata de gnd;grila -60v,drena 0v,sursa-64v

pe mosfetii de pe plus:grila-sursa3v, drena-sursa66v,grila-drena63v

pe mosfetii de pe minus:grila-sursa -3v,drena-sursa-66v,grila-drena-63v

curentul de mers in gol masurat cu ampermetru este 90ma atat pe nimus cat si pe plus sondele plasate inloc de sigurante (am folosit 2 aparate de masura)

Va multumesc

schema este cea din atasament si cablajul este in al doilea atasament

nmos 350 schema.pdf

nmos350 pcb.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tensiuni pe mosfetii de pe minus fata de gnd;grila -60v,drena 0v,sursa-64v

 

cum ai -60 V fara siguranta? ca nu prea se poate (sau n-am inteles eu bine)

e posibil sa fie dezechilibrat puternic catre ramura pozitiva si ce auzi tu in dif sa fie un fel de regim A (al ramurii pozitive)

un osciloscop la iesire ar elucida misterul.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tensiunile masurate l-am facut cu sigurantele puse ,treaba e ca etjul final fuctioneza fara siguranta pe minus

ok, am inteles.

pune si tu un semnal sinusoidal la intrare si uita-te cu osciloscopul la iesire (probabil urmeaza: n-am osciloscop)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu spusele lui @roadrunner de mai sus, citez: ce auzi tu in dif sa fie un fel de regim A (al ramurii pozitive).

Se poate intampla spusele din citatul anterior, deoarece daca se arde, sa presupunem siguranta de pe minus, etajul de intrare si VAS al amplificatorului raman sub tensiune, curentul de mers in gol creste pe ramura pozitiva (probabil la valoarea unui regim de functionare clasa A - trebuie masurat daca vrem sa stim cu exactitate - pe ramura negativa curentul de mers in gol tinde spre 0), iar etajul de iesire impreuna cu difuzorul lucreaza in clasa A. Aceasta "deficienta" de functionare de datoreaza montarii necorespunzatoare a sigurantelor pe alimentarea amplificatorului, o greseala probabil imprumutata de la autorul amplificatorului AV400.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock