Sari la conținut

urgenttt

trax

Postări Recomandate

• Răspunsuri 46
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da il stiu dar asta zic ca nu se aprinde cum trebuie am schimbat si integratul si tot asa imi da chestia e ca daca schimb la afisaj f cu g imi arata 0 dar nu imi mai arata nici o cifra corecta daca pun numaratoru si ABCD sunt legate bine leam verificat..... asa cum afiseaza el "normal 0" imi mai arat un 4 un 5 un 7 dar numai cand vrea.....si celalalte urate parca ar fi caractere grecesti....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verificati daca nu sunt erori de montaj.

cat este alimentat la afisor am rezistente de 1k

Puteti folosii linistit 330 ohmi.

nainte sa il aprind se aprindeau intermitent toate clipeau

Vedeti ce scrie producatorul despre clipit.

cate o rezsitenta de 10k intre intrari si masa ABCD..

Insemana ca numaratorul are probleme,aceste rezistente,pot duce la nedeterminare.

post-9-1254259348_thumb.jpg

Editat de miron1947
Link spre comentariu

deci am inceput cu montajul tot adica numaratorul si decodoru si din prima nu a mers am verificat...nimci gresit...numaratorul merge dar are ceva decodorul

daca dezlipesc numaratoru de decodor adica intrarile ABCD afisajul incepe sa palpaie nu tot de o data segmentele la cateva sutimi ca nu are semnal...si astfel iam pus cate 10k pe fiecare intrare ABCD la masa ca sa nu mai faca asa si nu mai face

insa tot asa nu imi afiseaza corect nici cu numaratorul nici fara el daca nu are semnal pe intrari nuar fi corect sa afiseze 0? dar imi afiseaza ca in poza trecuta.....acuma sper ca ati inteles

Link spre comentariu

• 1 month later...

sa aflat de ce nu merge acuma avem alta problema!!! stiu ca aceste integrate se pot schimba afisorul cu mutarea unui pin de la integrat nu mai stiu exact daia va si intreb mie imi trebuie cu afisor cu plusul comun la integratele :40192[numarator] 4543[decodor]

Editat de trax
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock