Sari la conținut

Pic16f84 si display


rauldan

Postări Recomandate

Buna,

Stie cineva o schema cu pic16f84 si un display pe care sa se afiseze 3....4 mesaje de maxim 11....12 caractere.

Deci la apasare unui buton sa imi apara mesajul 1----Ex: albastru

la apasarea altui buton sa apara mesajul 2------Ex: verde

maxim 4 mesaje.....

Detin cateva displayuri de nokia 5110 si ceva samsung....poate le pot folosi,,,,,daca nu,,,ce imi recomandati ?

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Detin cateva displayuri de nokia 5110 si ceva samsung....poate le pot folosi,,,,,daca nu,,,ce imi recomandati ?

Putin studiu, ca sa nu zic... cercetare. Totusi, de ce ati ales PIC16F84 si nu alt PIC sau microcontroler ?

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rauldan.

 

foloseste mai bine un afisaj simplu cu interfata simpla (mai usor de inteles, sanse mai mari sa-l faci sa mearga)

de exemplu un afisaj 2x16 care are interfata pe 4/8 biti de date si 3 linii de control, gasesti o gramada de scheme pe net cat si exemple de programe.

Afisajele de la telefoane au o interfata mai complicata fiind grafice si probabil nu o sa ai pini destui la pic-ul ales de tine, ca sa nu mai zic de coplexitatea software-ului care trebuie sa-l scrii.

incepe cu ceva simplu, chiar daca nu e in culori, ai sanse mai mari sa duci montajul la capat.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rauldan.

 

foloseste mai bine un afisaj simplu cu interfata simpla (mai usor de inteles, sanse mai mari sa-l faci sa mearga)

de exemplu un afisaj 2x16 care are interfata pe 4/8 biti de date si 3 linii de control, gasesti o gramada de scheme pe net cat si exemple de programe.

Afisajele de la telefoane au o interfata mai complicata fiind grafice si probabil nu o sa ai pini destui la pic-ul ales de tine, ca sa nu mai zic de coplexitatea software-ului care trebuie sa-l scrii.

incepe cu ceva simplu, chiar daca nu e in culori, ai sanse mai mari sa duci montajul la capat.

RR

Nu e batut in cuie sa fie pic16f84 si nici display de nokia, doar am spus ca am, poate aveam noroc sa pot sa il folosesc.

Acum, la ce am scris mai sus, am nevoie de doar 3 mesaje, fiecare mesaj la buton, are cineva schema pt asa ceva? sau macar daca sunteti mai in domeniu spunetimi unde sa caut, dar va rog nu GOOGLE , ca am cautat o gramada si nu am gasit exact ce imi trebuie.

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin studiu, ca sa nu zic... cercetare.

Pt Donpetru, fara suparare, daca vroiam sa studiez si sa cercetez mai pe larg , crezi ca mai apelam la acest forum? Poate inteleg eu gresit semnificatia acestor forumuri, daca pe toti ii trimiteti sa cerceteze ce rost mai au?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am spus "cercetare" ma refeream sa ajungi, singur, la ce ti-a precizat @roadrunner mai sus: "foloseste mai bine un afisaj simplu cu interfata simpla (mai usor de inteles, sanse mai mari sa-l faci sa mearga)". Scuze, daca ai interpretat intr-un alt fel spusele mele.

 

Iti recomand sa incerci sa cauti un display 2x16 sau 1x16 si un microcontroler PIC sau Atmel AVR. Inainte sa va hotarati asupra microcontrolerului, studiati documentatiile acestora, in special, instalati cateva programe cu ajutorul carora sa intelegeti cat mai usor partea de programare. Nu de multe ori, alegerea unui tip de microcontroler este influentata si de aspectul asta. Aveti cunostinte de programare C++, Basic sau Pascal ?

 

Microcontrolerul ales e suficient sa fie pe 8biti, sa aiba doua porturi si 2...4kB flash. Deoarece am lucrat mai mult cu AVR-uri decat cu PIC-uri, cred ca puteti realiza cu brio (mai mult decat suficient), ceea ce va doriti, cu un Atmega16 sau Atiny2313 (personal va recomand Atmega16, deoarece diferenta de pret dintre cele doua e foarte minora si ram-ul mai mare). Bineinteles, va trebui sa faceti rost de o placa pt. programare uC-ului. Dar pana la asta, ati mai lucrat cu microcontrolere ?

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

 

Un pont pt. citit: "Faza initiala demararii orcarui proiect cu PIC sau AVR, este cea in care sedem jos si gandim bine ce vrem sa facem. Un creion pentru mestecat in coltul gurii, eventual un program CAD ( Eagle de exemplu, pentru ca e gratis ) deschis pe calculator, in fata ochilor nostri. Editarea corecta a schemei este esentiala. Daca nu stim electronica, rasfoim cele 50 de carti (pe rand...) cu specific, pe care le avem in biblioteca. Rolul facultatii (daca ati absolvit vreuna) este doar acela de a te invata cum si unde sa cauti atunci cand ai nevoie. Nu faceti o facultate anume, daca nu simtiti pasiune pentru domeniul respectiv. Puteti ajunge milionar doar cu un liceu terminat si chiar fara...".

 

Si o posibila solutie:

- 1. cumparati un LCD 1x16;

- 2. cumparati un PIC sau AVR (e bun si attiny2313);

- 3. un port il stabiliti ca intrare si unul ca iesire (de fapt, 2313, are doar doua porturi);

- 4. conectati la un port tach-uri (max.8);

- 5. la un port conectati LCD-ul

- 6. la partea cu programul poate va ajuta altcineva, nu stapanesc asa bine aceasta parte.

 

Cu stima

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Donpetru, fara suparare, daca vroiam sa studiez si sa cercetez mai pe larg , crezi ca mai apelam la acest forum? Poate inteleg eu gresit semnificatia acestor forumuri, daca pe toti ii trimiteti sa cerceteze ce rost mai au?

 

Nu cred ca pe vreun forum iti face cineva un proiect de la A la Z, in schimb te ajuta lumea sa-ti alegi o schema si sa elaborezi un cod.

Ceea ce doresti tu nu este mare lucru, ai nevoie de un uC (la elegere) si un afisaj LCD 2x16. uC trebuie sa aiba doua porturi, dintr-unul folosesti 7 linii pt. LCD si din celalalt 3 (4) pt. butoanele de mesaje. Codul este usor de scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock