Sari la conținut

Montaj boxe in incinta !!!

D3Y
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Ieri am intrat in posesia a 2 incinte Toshiba ~ de varsta mea, fabricate in JAPAN ! dance2.gif Sunt extraordinare ! Au ~ 60cm/30cm/20cm. Problema e ca difurile sunt arse . Vreau sa comand altele mai puternice ... mult mai puternice. Cele dinainte erau ceva gen 1W cu 2W cu 15W , 8ohmi. Ma intereseaza dak pun altele, ar afecta intr-un fel calitatea sunetului ?! support.gif

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca difurile sunt arse .....Ma intereseaza dak pun altele, ar afecta intr-un fel calitatea sunetului ?!

Cum sa afecteze un sunet inexistent?Nu este clar ce doriti.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Cum sa afecteze un sunet inexistent?Nu este clar ce doriti.

scuze ! nu m-am exprimat corect ! vreau sa montez difuzoare mai puternice si apoi sa le atasez la un amplificator ! am vazut diferite discutii cum ca incinta trebuie sa fie de un anumit volum pentru a suporta un anumit nr de wati. asta ma intereseaza pe mine ! mai explicit : difu de 15W vreau sa-l inlocuiesc cu un magnat de 120W ! este posibil ?! imi permite incinta ?! afecteaza ceva ?! imi cer scuze, sunt nou in bussines si chiar vreau sa iasa ok !

va sunt recunoscator !

Link spre comentariu

Pentru a putea sa obtineti un raspuns la obiect,trebuie sa scrieti ce cote are incinta si diametrul/tipul difuzorului,care vreti sa-l montati.

incinta :

L = 60cm,

l = 30cm,

h = 20cm

iar difuzorul :

diametru woofer: 16.5 cm,

putere: 120W RMS (300W max)

SPL: 91 dB

raspuns in frecventa: 35 - 21000 Hz

frecventa crossover: 4000 Hz

impedanta: 4 ohmi

Link spre comentariu

Dar amplificatorul permite sarcina de 4 ohmi,vad ca initial,incintele,aveau 8 ohmi.

pai ii cumpar altul de 4ohmi.

Link spre comentariu

Pentru calculul incintei,Dl.donpetru si Dl. Sig stiu/au un program de dimensionare.Incintele originale erau pe 3 cai?Daca da,difuzoarele de medii si inalte,sunt functionale?Intentionati sa folositi si filtrele originale?Daca da,este o problema,deoarece sunt dimensionate pentru 8 ohmi.Poate va ajuta

http://www.google.ro/url?sa=t&source=w...86RkaJjVxBSnnwQ

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Pentru calculul incintei,Dl.donpetru si Dl. Sig stiu/au un program de dimensionare.Incintele originale erau pe 3 cai?Daca da,difuzoarele de medii si inalte,sunt functionale?Intentionati sa folositi si filtrele originale?Daca da,este o problema,deoarece sunt dimensionate pentru 8 ohmi.

eu ma gandeam sa schimb si difuzoarele medii si inalte, tot ceva pe 4ohmi.

Link spre comentariu

bun... deci m-am decis. am 2 incinte cu 3cai. vreau sa anulez orificiul pentru inalte si sa pun doar mediile si basii. ma gandeam in loc de inalte sa fac un tub pentru aer. raman mediile si basii. e o idee buna?

Link spre comentariu

Nu , nu e o idee buna deloc. S-au nu v-ati exprimat dumneavoastra bine. Vreti sa folositi incintele ca fullrange sau medii/joase si aveti inaltele pe alceva ? Daca le veti folosi ca fullrange puteti folosii un tweeter care sa coboare pana la frecventa difuzorului de bas , dar in nici un caz sa lasati doar difuzoarele de medii si joase . Daca vreti sa le folositi doar pt medii/joase atunci se schimba treaba putin si merge si cum spuneti dumneavoastra.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock